Основни съвети за графичен дизайн за всеки уебсайт – част 1
Като хора, ние лесно се привличаме от привлекателното визуално съдържание. Независимо дали преминавате покрай мол, пълен с билбордове, сърфирате в интернет или прелиствате списание, привличате се от графика навсякъде. Графиката играе жизненоважна роля дори в онлайн индустрията. Ако имате уебсайт, се нуждаете от графичен дизайн, за да привлечете посетители и да изкарате марката си на следващото ниво.
Препоръчваме си да се включите в безплатното обучение по Въведение в графичния дизайн, където ще се запознаете с дейността на графичните дизайнери, с това какво се очаква от тях да знаят и умеят и по какви проекти работят.
Страхотен уебсайт постига правилния баланс, между това да бъде визуално привлекателен и успешно да конвертира посетителите, за да предприеме желаното действие. Елементите на графичния дизайн, използвани в цялата страница, могат да имат голямо влияние. Преди да споделим съвети, нека обсъдим какво е графичен дизайн и защо е важно за всеки уебсайт.
Източник: www.thebestdesigns.com
Графичният дизайн е техника за създаване на визуално съдържание за предаване на посланието сред публиката. Интерактивните дизайни като списания, брошури, лога, реклами, уеб банери и други се създават с помощта на различни шрифтове, типография и изображения за оптимизиране на потребителското изживяване. Използвайки различен софтуер, графичните дизайнери създават визуални концепции за комуникация на идеи, които информират, вдъхновяват и пленяват хората да вземат ефективно решение.
Изберете контрастни цветове
Цветовете по своята същност, предават емоция. Помислете – ярки червени за спешност, сини за спокойствие и лилави за роялти. Тези цветове могат да окажат силно влияние, върху реакцията на посетителите към вашия дизайн – когато те могат да ги видят. Един от най-големите изкуствен дизайн за уеб дизайн е избора на цветове без контраст, като бяло и светло сиво или прасковено и светло розово. Тези цветови комбинации не само няма да се появят на екрана, но и вероятно ще бъдат измити и нечетливи. Вместо това помислете за избора на цветни палитри или цветове с висок контраст, които са разположени директно една от друга върху цветното колело, като оранжево и синьо.
Създайте сплотен вид и усещане
Въпреки че, висококонтрастните цветови палитри могат да създават графики и текстови полета, които скачат от екрана, това не означава, че всеки цвят в палитрата ви трябва да се бори за светлината на прожекторите. Създайте цветова палитра с 1 до 3 основни цвята и 1 до 3 вторични цвята. Вашите основни цветове, ще запълнят по-голямата част от дизайна, докато вашите вторични цветове служат, като контраст за допълване на палитрата. Помислете да използвате различни тонове от един и същи цвят за сплотеност в основната си палитра, като коригирате яркостта, за да създадете идеалните си нюанси.
Източник: www.webdesigndev.com
Изберете прости, лесни за четене шрифтове
Що се отнася до уеб дизайна, четенето е от първостепенно значение. Докато фантастични шрифтове на скриптове и младежки букви с балончета и двете могат да имат своите моменти да блестят, този момент не е на вашата целева страница. Прекалено стилизираните или сгъстени шрифтове, ще оставят читателите да се борят да схванат цялостния смисъл на вашето съобщение и повече от вероятно, ще ги пуснат от страницата. Вместо това изберете по-прост шрифт, който позволява на съдържанието ви да свети. Шрифтовете отразяват тон и личност, затова се стремете към шрифт, който представлява темата на вашия сайт. Изберете серифи за елегантен външен вид, sans за модерен външен вид, без суетене и по-заоблени ръбове за приятно усещане.
Поддържайте няколко шрифта до минимум
Добрия дизайн е да включва поне два различни шрифта, за да посочи заглавия в структурата на страницата и да направи някои елементи да изскачат. Въпреки това, една от грешките на недобрия дизайн включва, многобройни шрифтове и стилове на шрифтове на една страница. След като започнете да използвате над пет шрифта на една страница, за окото става трудно да сканира и абсорбира информация. Можете да създадете разлика в теглото и стила на шрифта, като приложите едно семейство шрифтове или шрифт на текст и манипулирате неговите варианти, като удебелен, кондензиран или курсив. Това създава визуална равномерност, като всички текстови елементи споделят всеобхватен вид, но ви позволява да посочите структура и важност, като коригирате вариантите.
Източник: www.uicookies.com
Бялото пространство
Често погрешно схващане е от първите дни на Интернет, че за да създадете зашеметяващ дизайн, всички области на страницата трябва да бъдат запълнени с текст, изображения или пълнител. В действителност, уеб посетителите много предпочитат простотата за разлика от уебсайта от тип Geocities. Тук бялото пространство или отрицателното пространство, оставено без маркировка, става толкова ценно. Ниската визуална сложност или сайтове, затъмнени в бяло (или отрицателно) пространство, се възприемат като изключително привлекателни. Използвайте бялото пространство в дизайна си, като се съсредоточите върху един елемент, например текстово поле или видео, и не поставяйте нищо около него, за да се разсеете от него. Това е по-вероятно да привлече вниманието и да се разглежда като привлекателен, отколкото силно затрупан графичен дизайн.
Бъдете наясно с подравняването и структурата
Поддържането на елементи подравнено, ще създаде структура на цялата страница, която естествено, ще доведе погледа на читателя до мястото, където искате да отидат. Елементите, които са проектирани без подравняване, могат да създадат неприятно усещане в цялата страница, което може да обърка читателите и в крайна сметка, да ги накара да излязат от страницата.
Заглавията, текстовете и изображенията трябва да бъдат подравнени:
Заглавие – манипулирайте пространството с букви или кернинга за запълване на мъртво пространство, кондензирайте заглавия, които заемат твърде много и като цяло подравнете текста. Не забравяйте да намалите разстоянието на буквите до степен, че отделните букви не могат да бъдат прочетени или увеличени, така че буквите да се отделят.
Body of Text – редактирайте всеки ред, който да се състои от 30-40 знака всеки, включително интервали. Това прави съдържанието лесно за четене и ще поддържа всички параграфи в съответствие един с друг.
Изображение – подравнете изображенията с рамка или използвайте решетка, за да накарате изображенията, да се изравнят с тела на текст или заглавия.
Може да видите продължението на статията тук: Основни съвети за графичен дизайн за всеки уебсайт – част 2