
Фотографски фон
Във фотографията фонът е част от цялото изображение. Той се намира зад основния обект на снимката. Подходящият дизайн и употреба е изключително важна, за да постигнете успех. Съвременните тенденции са такива, че фонът става все по-минималистичен и където е възможно дори не съществува, за сметка на главното действащо лице. Моделите фотографски фон се създават така, че да намаляват усещането за претрупаност и да избягват разсейването на окото от обекта.
Имате ли интерес към фотографията? Включете се към безплатното обучение по Студийна фотография, което ще ви запознае с всички тънкости.
Източник: www.anthonypeasephotography.co.uk
Фотографският фон има дълга история. През годините подлежи на множество промени и е бил подвластен на различни модни течения. Някои фонове могат да бъдат произведения на изкуството сами по себе си, да включват внимание към дребните детайли или да бъдат огромни конструкции, докато други са съвсем изчистени и опростени. Професионалните фотографи съветват, че е най-добре да изберете фон, който отива на обекта, който снимате. Да стилизирате обекта и основната тема в различен контекст създава усещане за художествен дисбаланс, вместо за хармония и трябва да се избягва. Това ще намали влиянието на това, което сте заснели у зрителя и ще го обърка. Когато създавате сцена с помощта на фотографски фон се старайте тя да изглежда завършена и всеки елемент да е на правилното място. Това важи както за фотографския фон, така и за осветлението, което ще използвате спрямо него. Преди всичко фотографията е визуално изкуство. Да се създава приемственост помага на зрителите да се насладят на балансирана и естетически издържана снимка, вместо да се сблъскат с бъркотия.
Източник: www.yourcamerastory.com
Когато става дума за снимки в студио и вече разполагате с подходящо осветление, идва ред на избирането на подходящ фон. Решението ще окаже влияние върху снимката, а и върху бюджета ви. Опитните фотографи осъзнават, че един от най-важните елементи е този, на който много хора не отдават значение- фона. Когато фотографският фон е избран правилно, хората се възхищават на обекта, изобразен върху добрата снимка. Когато обаче не е добър, зрителите не могат да преценят защо снимката ви не им харесва. Съществуват различни размери и видове. Цветът му не бива на всяка цена да допълна изображението, а да създава контраст. Можете да избирате между фотографски фонове от хартия, памучен плат, ръчно рисувано платно, винил или друг материал.
Източник: www.sc02.alicdn.com
Фотографският фон обикновено се смята за второстепенен обект върху изображението. Неговата важност не е толкова голяма колкото тази на обекта, който е на фокус. Ударението се поставя на него, а не на това, което се намира около него. Когато става дума за пейзажна фотография, разбира се, фонът е основна част от цялата снимка. Но дори пейзажните фотографи се опитват да направят фона да изглежда така, че е на няколко различни пласта, а не плосък. Те използват различни техники и похвати, за да го постигнат и се възползват от разстоянието между тях и обектите в пейзажа.
Фотографският фон на снимката ви бързо може да издаде нивото ви на умения и колко умел фотограф сте. Да се научите да виждате отвъд интересния обект, да улавяте детайлите във фона е това, което ви различава от начинаещите или човек, за когото фотографията е просто хоби, а не професия. За добре тренираното око фонът се фонът изпъква веднага. Това качество може да подобри бързо уменията ви.
Източник: www.cdn9.dissolve.com
Ако искате да заснемете обекта си в естествената му среда проверете дали фонът ще подобри снимката ви или напротив. Той трябва да се превърне в част от историята и да добави стойност на изображението. Това се отнася и за случаите, в които използвате готов фотографски фон в студио.
Понякога едно малко преместване на обекта в пространството спрямо фона може да направи огромна разлика в крайния резултат. Неизползваема снимка може да се превърне в изключително въздействаща. Ако например над обекта ви се вижда твърде голяма част от небето и това разсейва окото на зрителя, приближете се или използвайте опцията за оптично увеличение на фотоапарата си, докато не го премахнете. Така никой няма да се чуди къде да гледа- дали обекта или фона.
Източник: www.ae01.alicdn.com
Ако все пак ще имате небе в снимката е важно да направите така, че хоризонтът „да не реже главата“ на обекта ви. Ако е възможно приближете изображението така, че хоризонтът да се падне под нивото на врата му.