Програмни езици за изкуствен интелект
Инженерите, които се занимават с изкуствен интелект използват в работата си множество езици за програмиране, но могат да определят няколко, които най-често отговарят на нуждите на проекта, по който работят.
Преди да обърнем внимание на програмните езици трябва да определим какво означава изкуствен интелект. В днешно време той се превръща в голяма част от живота ни с преимуществата, които притежава. Той улеснява живота ни и тенденциите са към продължаване. Изкуственият интелект се интегрира успешно не само в ежедневието на обикновения потребител, а и в бизнесите. Развитието му не би било възможно без съществените подобрения на програмните езици. Нуждите от опитни специалисти, както и от нови или подобрени програмни езици се увеличават в пъти спрямо преди няколко години. Не съществува един програмен език, който е общовалиден за разработването на изкуствен интелект. Ще ви представим някои от най-популярните.
Препоръчваме ви да се включите в безплатните обучения по Въведение в Python и Въведение в JAVA. За да разберете, кой от тези програмни езици е най-подходящ за вас.
Източник: www.railsware.com
Python (Пайтън)
Създаден през 1991 година, Пайтън е лесен за научаване и предлага лесно навлизане в необятния свят на изкуствения интелект. Шансът да бъде избран от програмистите пред C++ е над 57%. Езикът се определя като експеримент в това от колко свобода имат нужда програмистите. Ако им се предостави твърде голяма рискуват никой да не може да прочете чуждия код, а ако е твърде малка се заплашва свободното изразяване. При Пайтън двете условия балансират. Той е гъвкъв, а освен това е независим от платформата. За него са характерни кратки и ясни кодове, вместо дълги и тривиални. Той е на второ място по популярност сред програмните езици не само за изкуствен интелект,а и и изобщо. Изпреварен е единствено от JavaScript и е следван от Java. Освен това е най-бързо разрастващият се.
Java (Джава)
Този програмен език се смята за един от най-добрите в света и употребата му през последните 20 години го доказва. Той е лесен за употреба, гъвкав и независим от платформи. Използва се за разработка на изкуствен интелект по много начини.
Източник: www.inteng-storage.s3.amazonaws.com
R
Този език е създаден през 1995 година. Той помага за създаване на статистически софтуер и анализ на данни. Той притежава качества, които го правят изключително подходящ за разработка на изкуствен интелект. Той е подходящ за работа с големи числа и е по-добър от Python когато става дума за когато става дума за NumPy пакет. С него можете да работите на различни парадигми от програмирането като функционално, векторно и обектно ориентирано програмиране. Притежава богато разнообразие от библиотеки и пакети за разширение на функционалностите му, има активно общество, което се занимава с него, може да работи в тандем с C, C++ и Fortran.
Prolog
Името на този програмен език произлиза от Logic Programming. За първи път се появява през 1972 година. Той е интересен инструмент за създаване на изкуствен интелект. Работи най-добре за създаване на чат ботове. Първият такъв създаден някога, ELIZA, е разработен на този програмен език. За да работите с него трябва да се запознаете с някои от фундаменталните условия, които са важни за работата- фактите дефинират истинските твърдения, правилата дефинират твърденията с допълнителни условия, целите дефинират къде твърденията стоят спрямо базата знания.
Източник: www.valuecoders.com
Lisp
Този програмен език може да се използва за правене на това, за което твърдят, че е невъзможно. Името му произлиза като съкращение от List Processing. Той е вторият най-стар програмен език след Fortran. Той е един от създателите на изкуствения интелект и е създаден през 1958. Той е създаден като практическа математическа система за означаване за програми, но бързо става най-предпочитаният за разработка на изкуствен интелект. Той притежава множество преимущества. Гъвкав е. Някои от функциите му чрез множество подобрения достигат и до други програмни езици. Някои от най-известните сайтове, създадени на него са Reddit и HackerNews. Някои го определят като най-красивият език на света до създаването на Haskell.
Haskell
Този програмен език е създаден през 1990 година. Той е напълно функционален и статичен, а кодът му е кратък. Изключително безопасен е и по-рядко има грешки при него в сравнение с при останалите програмни езици.
Източник: www.xtechalpha.com