Фотография – осветление
Думата “фотография” е с гръцки корен и произлиза от думите за “светлина” и “пиша”. И наистина, за да приемете пълен контрол върху процеса на фотографиране или писане със светлина е задължително да разбирате как работи светлината, както и осветлението. Да намерите, създадете или използвате подходящата светлина често е много по-трудно от това да научите как да използвате настройките на фотоапарата ви. Светлината има свойството да се отразява от някои предмети, докато други я поемат. Тя създава малки или големи сенки на предметите и дори влияе на цветовете на изображението.
Дори най-скъпият фотоапарат е напълно безполезен в напълно тъмна стая без осветление. Фотографията се заражда, когато е открит процес, при който светлината реагира с химическо вещество и специални материали. И макар че камерата в нашия мобилен телефон ни се струва отдалечена на светлинни години от своя предшественик, есенцията на фотографията остава същата. Без значение дали снимате на лента или на дигитално устройство, без подходящо осветление няма как да получите задоволителни резултати.
Имате ли интерес към фотографията? Включете се към безплатното обучение по Студийна фотография, което ще ви запознае с всички тънкости.
Източник: www.ph-test-11.slatic.net
Начинът, по който светлината е уловена от снимката има драматичен ефект върху изображението. Това е причината професионалните фонографи да могат да снимат спиращи дъха кадри с помощта на фотоапарати за начинаещи, докато обратното е много по-малко вероятно. Усвояването на умението да се използва подходящото осветление във фотографията ще ви помогне да заснемате шедьоври. За целта трябва да спазвате някои привидно прости, но изключително важни съвети свързани с позиционирането, силата и цветовете.
Представете си, че сте в напълно тъмна стая, но палите свещ в нея. Това къде се намира пламъкът спрямо обекта, който снимате, е от огромно значение за това как ще изглежда снимката. Във фотографията понякога можете да преместите източника на осветление, а в други се налага да преместите обекта спрямо светлината.
Източник: www.leomoon.com
Осветлението може да бъде фронтално. Това означава да разположите обекта така, че да е директно пред източника на светлина. По този начин ще се виждат всички детайли. Сенките падат зад обекта, тоест на снимката не остават никакви, които да затъмнят или прикрият каквото и да било. Това е най-лесното за снимки разположение, но рискувате да ги направят скучни.
Страничното осветление означава източникът на светлина да е разположен така, че тя да пада от едната страна на обекта. По този начин осветлението е по-раздвижено, а не скучно. Създават се сенки и дълбочина, а е лесно за работа. Просто трябва да внимавате по какъв начин падат сенките и да разположите обекта или осветлението спрямо това. Не е задължително да бъде под 90-градусов ъгъл. Ще забележите, че дори малките промени се отразяват драматично на крайния резултат. По този начин можете да създавате интересни кадри.
Източник: www.bowerbirdbazaar.com.au
Осветлението, което идва от задната страна е най-трудно за работа и трябва да внимавате, когато го използвате. Ако не настроите правилно фотоапарата си, на снимката ще има просто един силует. Добре е за начинаещите да го избягват, докато не усвоят тънкостите. Това се случва не само при изкуственото осветление, а и когато обектът е пред прозорец, например. С помощта на този метод може да се получават атрактивни снимки на обекти като листа и цветя, например, защото то ги кара да блестят. При портретната фотография също може да има преимущества, защото кара хората да изпъкват и създава почти ефект на ореол. По този начин сенките падат напред. Препоръчваме ви да използвате ръчните настройки на фотоапарата, а не автоматичните.
Източник: www.expertphotography.com
И тъй като е невъзможно да се премести слънцето, преместете обектите така, че сенките да падат там, където да помогнат на изображението да спре дъха на зрителите, а не да го съсипе. Това колко тъмни или светли са сенките също зависи от осветлението. Твърдият източник на светлина създава сенки с минимална разлика между тъмно и светло върху снимката и създава дълбоки, тъмни сенки. Ако не умеете да го използвате във ваша полза, това може да създаде проблеми като например тъмни кръгове под очите на хората, които използвате за модели при портретна фотография. Меката светлина създава по-меки сенки и омекотява детайлите на изображенията, което можете да използвате във ваша полза за прикриване на дефекти като минимални бръчици или червенини. Тя е лесна за работа дори от начинаещи.