Фотографията като изкуство
Какво е това, което превръща фотографията в изкуство? Предвид огромното количество снимки, които всеки ден заливат социалните мрежи и интернет пространството като цяло, кое е това, което ги отличава? В днешно време почти всеки може да ретушира снимка. Виждаме красотата на различни, често необичайни неща. Това, което прави впечатление на един, може изобщо да не бъде забелязано от друг и обратното.
Фонографията като изкуство не притежава собствена дефиниция, но привлича тези, които споделят обща визия. Тя се създава от фотографа толкова внимателно, колкото художникът създава картините си. Често са необходими повече от една сесия. Снимките се отличават по своите детайли, композиции и значение. Те не се зараждат от неглижирано, случайно натискане на бутона.
Включете се в безплатното обучение по Дигитален маркетинг, където ще се запознаете с технологиите за създаване на сайтове и онлайн магазини. Не го пропускайте!
Източник: www.csxdv4esgai1mnubi1i68jpm-wpengine.netdna-ssl.com
Много концептуални снимки, особено сюрреалистичните, се смятат за част от фотографията като изкуство. Някои от тях включват оптически илюзии, внимателно разположени предмети или сериозно монтирани композиции. За тяхното изпълнение е необходимо доста време. Но не е нужно да владеете програма за обработка на изображения до съвършенство, за да създадете концептуална снимка. Можете да ги направите дори без такава програма, всичко зависи от личните ви предпочитания. Фотографията като изкуство не се занимава единствено с портретна фотография или сюрреализъм. Понякога може да бъде снимка на обикновен обект от ежедневието, като например листо от дърво, който обаче притежава множество интересни детайли, които фотографът умело да улови.
Източник: www.d2jv9003bew7ag.cloudfront.net
Не съществува определение, по което да може да се различи дали една снимка е изкуство или не. Зависи от вашите лични творчески инстинкти и поглед. Можете вие като творец или като зрител да си помогнете като си зададете и отговорите на няколко въпроса, когато проучвате собствената си работа:
Как ме кара да се чувствам тази снимка?
Колко време ми отне да планирам този кадър?
Какво е осветлението в тази снимка? Изкуствено или естествено, контролирано или спонтанно?
Често заснемаме кадри без да се замисляме за собствените си умения. Вашите отговори на тези въпроси няма да дадат специфични резултати, но ще ви помогнат да придобиете по-добра представа за вида работа, който създавате. Ако искате да се занимавате с фотография като изкуство ще ви бъде от полза да отделите време за равносметка върху ваши вече готови проекти.
Източник: www.pinterest.com
Според професионални фотографи, без значение колко обикновен е обектът на вашата снимка, ако успее да ви накара да почувствате нещо, значи може да бъде принесен към категорията “фотография като изкуство”. Не трябва да ви вдъхновява да излезете навън и да завладеете света, достатъчно е само да докосне сърцето ви чрез своята красота, цветове или позицията на обекта. Понякога фотографията като изкуство могат просто да породят у вас усещане за носталгия, радост, тъга или нещо съвсем друго, лично и различно за всеки човек. Всички ние имаме различни спомени, детство и житейски път. Същото се отнася и за дефиницията за красота. Тя е лична и всеки човек я възприема по различен начин.
Източник: www.pixabay.com
Никой не може да твърди със сигурност какво е и какво не е снимка, принадлежаща на фотографията като изкуство или каква трябва да бъде, за да може да бъде рамкирана от тази категория. Най-добрият начин да създавате изкуство чрез фотографията е да имате досег с вашата лична представа за изкуство. Изучавайте снимките на вашите любими фотографи. Проучете как те ви карат да се чувствате и защо. Не гледайте конкретния жанр. До колкото повече снимки имате досег, толкова по-бързо ще успеете да изградите своя личен вкус. Не се притеснявайте от несъзнателното копиране на техни идеи или стила им. Когато придобиете по-ясна представа какво е това, на което се възхищавате във фотографията като изкуство, ще можете да създавате изображения, която акуратно, но и уникално отразяват вашето възхищение.
Източник: www.pixabay.com
Най-добрият начин да учите за фотографията като изкуство е като се заемете със собствени творчески проекти. Можете да почерпите вдъхновение от най-добрите в жанра. Изборът на техниките, които ще използвате зависят изцяло от жанра и от вашия личен стил и каква цел си поставяте, какво искате да постигнете чрез изображенията. При портретната фотография индивидуалният обект е на фокус, докато фонът е размазан. При пейзажната фотография творците искат да заснемат изчистено цялата панорама, а могат и да не изберат този похват. Много фотографи предпочитат да снимат в черно-бяла гама и да наблегнат на елементи като линия и текстура, вместо на цветовете.