Кратка история на фотографията
Фотографията като форма на изкуството е създадена през 30-те години на ХIХ век, но е получила обществено одостояние десет години по-късно. В днешно време фотографията е едно от най-бързо разрастващите се занимания за прекарване на свободното време в света, а фотоапаратите и прилежащите аксесоари създават индустрия за милиярди долари. Не всеки знае какво е фокусно разстояние и камера обскура, нито пък е чувал за Анри Картие-Бресон или дори Ани Лейбовиц. Ще ви представим кратка история на фотографията, за да видите как това забележително изкуство е създадено и се е развило във времето.
Имате ли интерес към фотографията? Включете се към безплатното обучение по Студийна фотография, което ще ви запознае с всички тънкости.
Източник: www.curioushistory.com
Кратката история на фотографията няма да е пълна, ако не се започне от самото начало. Преди създаването на фотографията хората са достигнали до основните принципи на лещите, които са използват в днешните обективи. Те имат способността да проектират изображение на стената или на лист хартия. Разбира се принтирането не е било възможно тогава. Да се запамети светлината се оказва много по-трудно от това да се прожектира. Инструментът, който хората използва се нарича “камера обскура”, което се превежда от латински като “тъмна стая”. Съществува много векове преди фотографията да се появи такава, каквато я познаваме днес. Датира от ХIII-ХIV век, но съществуват данни- ръкопис от арабския учен Хасан иб Хасан от Х век, които описват принципа.
Камера обскура представлява тъмна, затворена кутия с дупка от едната й страна, която е достатъчно малка пропорционално на кутията. светлината, която има се трансформира и създава образ на повърхността, която е стената на кутията. Този образ е обърнат наобратно- това е причината съвременните фотоапарати да използват огледала.
Източник: www.assets.sutori.com
В средата на ХVI век Джовани Батиста дела Порта, италиански учен, пише есе относно как се използва камера обскура, за да улесни процеса на рисуване. Той проектира изображение на хора извън “кутията” върху платно в нея. Вместо кутия използва голяма стая. После копира изображението, което вижда върху платното. Този процес изглежда много странен и дори плашещ за хората от онова време. Той е арестуван и съден за вещерство, което е причината да спре да практикува този похват.
Съвсем малко ренесансови художници под заплаха от арест и процес признават да са използвали тази практика, но се смята, че повечето всъщност са. Някои не биха искали да признаят нещо, което може да е причината да бъдат обвинени в окултизъм, докато други просто го намират за измама. В днешно време камера обскура съществува и много художници я използват.
Източник: www.petapixel.com
Поставянето на филм и запаметяването на изображението завинаги е логичната последователност на този процес. Първата снимка е заснета през 1825 година от френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Тя представлява изглед от прозореца. За да се заснеме се налага да се изчака осем часа, така че слънцето е имало време да се премести от изток на запад, което го прави да изглежда, че свети от двете страни на сградата на снимката. На Ниепс му хрумва идеята да използва петролен продукт- природен асвалт, наречен “битум от Юдея”, за да отбележи прожекцията на камерата върху него. Материалът се втвърдява тогава, когато се докосне до светлина, а тази част, която не е втвърдена, може да се измие. Той използва метална плака, която полира и създава негативен образ, който може да бъде покрит с мастило, за да се създаде графика. Един от проблемите на този метод е, че металната плака е много тежка, скъпа за производство и отнема много време да бъде полирана.
Източник: www.upload.wikimedia.org
През 1839 година на сър Джон Хершел му хрумва идеята как да прави първите стъклени негативи. Същата година изобретява и термина “фотография”, който произлиза от гръцката дума за “светлина” и за “пиша”. Въпреки, че процесът става по-лесен, а резултатите- по-добри, все още фотографията не е публично призната. В началото тя е използвана или като помощник в работата на художниците, или е следвала същите принципи, които и изобразителното изкуство. Основно се заснемат портрети на един човек или семейство. След десетилетия подобрения навлиза и масовата употреба на фотоапаратите. Кодак са първата фирма, която ги създава за масова употреба. През 1900 година на пазараз излиза първият фотоапарат, подходящ за граждани от средната класа. Той е лесен за употреба и заснема черно-бели изображения.
Цветната фотография е широко изследвана през ХIХ век, но не навлиза масово на пазара до средата на ХХ век. Преди това цветът не може да се запази за дълго време, а бързо избеляват. Патентовани са няколко метода от 1862 година от двама френски изобрататели, които работят независимо един от друг. Първата цветна плака излиза на пазара през 1907 година. Методът, който се използва е свързан с филтри, през които минава червената, зелената и синята светлина и я отразява в негатив, който в последствие се обръща.