
Традиционно обзавеждане
Традиционното обзавеждане може да звучи като нещо скучно, но това далеч не е така. Може би вие го избягвате нарочно от страх, че то е досадно, предсказуемо и създава усещане за застоялост. Истината е далече от това мнение. Традиционното обзавеждане може да бъде много интересно, да въплъщава употребата на антики и да ви даде възможност да използвате някои наистина атрактивни мебели и аксесоари. Какво всъщност е традиционно обзавеждане? Предстои да разберем.
А вие имате ли интерес към интериорния дизайн? Препоръчваме да се включите, към безплатното обучение по Въведение в Интериорния дизайн.
Източник: www.comelite-arch.com
Както можете да предположите от заглавието му, традиционното обзавеждане е вдъхновено от традицията. Това е стил, издържал устоите на времето. Датира от ХVIII и ХIХ век и включва смесица от класическо изкуство, антични предмети и вещи с история. Макар че най-често ще видите традиционното обзавеждане да бъде повлияно от европейския интериорен дизайн, той може да включва дори елементи от далечния изток. Характерна е употребата на стилове и предмети, които имат историческа стойност, както и естествени материали и цветове.
Източник: www.supremehousesuk.com
Традиционното обзавеждане се свързва с подреденост и естетика, която може да изглежда предвидима и скучна, но това не се прави без цел. Последователността е ключова за този стил. Интериорните дизайнери искат да създадат пространство, което създава усещане за спокойствие и ред, облицовки, които си отиват, симетрия и елементи, които сякаш си съвпадат като парчетата от пъзел. Няма място за експерименти, за диво и хаотично.
Източник: www.mila.land
Тъмните и топли тонове са тези, които дефинират цветовете палитра при традиционното обзавеждане. Най-често ще видите така предсказуемите стени с неутрален цвят. Произведенията на изкуството, декорациите и текстила могат да бъдат използвани като акцети, които да изпъкват в стаята. За тях се използват тъмни цветове. Представяйте си червено, кафяво, зелени е много голямо количество тъмна дървесина. Независимо дали избирате дръзка или “убита” цветова схема, мека или бледа, важното е да създавате усещане за гостоприемство и ненатрапчивост.
Източник: www.decoraid.com
Традиционното обзавеждане е вдъхновено най-вече от Европа и Англия през ХVIII и ХIХ век и затова се наблюдава влиянието от кралските дворове. Мебелите са тежки, масивни и украсени с орнаменти. Резбованото дърво е често срещано, както и тапицираната ламперия. Един от предметите, които се свързват веднага с традиционното обзавеждане е столът на кралица Ана. Този фотьойл е с извити линии, минимални орнаменти, извити крака и мека седалка. Друга популярна мебел е и фотьойл с висока седалка, дървени крака и без странични облегалки. Макар че да се смята, че произлиза от стила интериорен дизайн, характерен за 40-те до 60-те години на миналия век, всъщност той произлиза от традиционното обзавеждане.
Източник: www.impressiveinteriordesign.com
След като стана ясно, че редът и последователността са от особена важност, идва ред на детайлите. Те са това, което придава характер на традиционното обзавеждане. Те са големи. Големи свещници, полилеи, вази и порцеланови чинии, среброто и златото се използват масово също. Можете да намерите архитектурни дитайли като гипсови лайсни между стената и тавана, дървени ламперии, колони. Те карат стаята да изглежда богато украсена, без обаче да са показни и претенциозни. Често стаите са подредени спрямо една точка, върху която да бъде фокусът, като например скъпа и красива маслена картина или пък камина.
Източник: www.pinterest.com
Традиционните платове са тежки и богато украсени. В дом, обзаведен спрямо критериите на традиционното обзавеждане няма да намерите голи прозорци. Драпериите и дамаските са характерни, често се срещат тежки, кадифени завеси, обшити със златна нишка. Също се използват и скъпи, висококачествени материи като коприна и кожа, независимо дали става дума за пердета, декоративни възглавници или мебели. Орнаментите са на “капки” или каре. Много платове са с пискюли и ресни- това се отнася както за покривките на леглата, така и за завесите и възглавниците.
Традиционното обзавеждане ако е изпълнено по напълно традиционен начин наистина рискува да изглежда отживяло, но не е задължително да се придържате стриктно към него. За да избегнете това усещане, внедрете елементи от други стилове, които харесвате. А можете да инкорпорирате елементи от традиционното обзавеждане в това, което предпочитате. Можете да поставите антична мебел, например ракла, в спалнята си или пък тоалетка. Съчетанието на съвременно и традиционно е това, което предпазва интериорния дизайн да не изглежда прекалено претрупан.