
Най-добрите компактни фотоапарати за 2020-та
Най-добрите компактни камери могат да се конкурират с DSLR и безогледални камери, както за качеството на изображението, така и за функциите. Основната разлика е, че имат несменяеми обективи и макар това да ограничава донякъде тяхната гъвкавост, за много фотографи това си заслужава. Компактната камера е по-малка и по-лека и може да отиде с вас навсякъде, до места, на които просто не бихте взели „подходяща“ камера. Компактната камера може да бъде всичко, което един фотограф има нужда в един пакет. Няма нужда да се сблъсквате с променящите се лещи или да дърпате за по-голямата част от DSLR – компактната камера е просто, тънко решение, готово да вземете и снимате.
Ако и вие имате интерес от фотография, включете се в безплатното обучение по Студийна фотография!
Компактните камери са много популярни, не само на евтини камери за семейно използване, но и по-модерни камери за ентусиасти и експерти – особено фотографи, които се опитват да възвърнат усещането на различна ера. Fujifilm стартира тази тенденция с X100, APS-C компакт с 35 мм еквивалент f / 2 обектив и традиционните контроли на експозицията. Той беше толкова успешен, че компанията току-що пусна петата версия на този класически дизайн на камерата. Fujifilm X100V се справя като камера за фотожурналистика в старата школа, но се предлага с нов обектив, високотехнологичен хибриден визьор, 4K видео и най-новата технология за автоматично фокусиране на Fujifilm.
Размерите на сензорите могат, да варират значително при компактните камери, но обикновено са по-малки от тези, които бихте намерили на DSLR камера. Сега това е доста широко обобщение, тъй като компактните сензори определено съществуват. DSLR и безогледалните камери са предназначени за тези, които се нуждаят от по-голяма гъвкавост във всички отдели, независимо дали това е чрез широкия динамичен обхват на по-голям сензор или многофункционалността на взаимозаменяемите обективи.
Canon PowerShot G1 X Mark III
Canon наистина свърши невероятна работа с G1 X Mark III. Да, това е доста скъпо за компактната камера, но в нея е почти същият 24-мегапикселов APS-C сензор в тънкото му тяло, както ще намерите в Canon EOS 80D DSLR на Canon и неговите безогледални камери EOS M. Това е съчетано с обектив, който е още по-невероятен, тъй като покрива 24 -72 еквивалентен фокусен обхват и все още може да се прибира в тялото на камерата, когато не правите снимки. Вярно е, че максималната бленда отпада значително, когато увеличавате, от f / 2.8 вдясно до f / 5.6, но така или иначе получавате това с компактни DSLR и беззеркални комплекти лещи. Марката G1 X е доста скъпа, но в момента е почти в свой собствен клас за премиум компактен фотоапарат с увеличение.
Източник: www.dpreview.com
Canon PowerShot G5 X Mark II
Canon G1 X Mark III е страхотна камера, но има някои ограничения, по-специално 3-кратното си увеличение със сравнително скромната си максимална бленда и без 4К видео. G5 X Mark II предлага много по-широка гама от спецификации и освен това е малко по-евтина. Трябва да приемете по-малък сензор – все още приличен 1-инчов 20MP сензор, а не 24MP APS-C сензор в G1 X Mark II, но възвръщаемостта е по-дълго 5-кратно увеличение с много по-бързо f / 1.8-2.8 максимална бленда, 4K видео, свръхбърз режим на разрушаване и тяло, наистина достатъчно малко, за да се пъхне в джоба на панталона.
Източник: www.amateurphotographer.co.uk
Panasonic Lumix LX100 II
Проблемът с големите сензори е, че се нуждаете от големи лещи. Но Panasonic наистина удари сладкото място с Panasonic LX100 II. Той комбинира Micro Four Thirds сензор, който не е много по-малък от ASP-C сензорите в режим DSLRs, с миниатюризиран монтаж на обективи, който се захранва в корпуса на камерата, достатъчно тънък, за да се носи навсякъде. LX100 II е съвсем нова версия на оригиналния LX100, която, разбира се, започва да показва възрастта си. Новият модел има 16-мегапикселов многостранен сензор, което означава, че можете да използвате неговото естествено съотношение 4: 3, съотношението 3: 2, използвано от повечето DSLR и безогледални модели, или 16: 9 ‘широк’ формат без изрязване на изображението и загуба на пиксели. С външно набиране на скоростта на затвора, пръстен на блендата на обектива и превключвател на съотношението на страните LX100 II, е компактна камера за ентусиасти и експерти.
Източник: www.dpreview.com
Panasonic Lumix LX15 / LX10
Panasonic LX15, който в някои територии идва с името LX10, няма визьор и освен това има 1-инчов 20-мегапикселов сензор, а не по-големият Micro Four Thirds сензор в LX 100 II. По-малкият сензор и липсата на вграден EVF може да затрудни хората, а гладкото покритие на тялото не прави най-здравата ръкохватка, но отзивчивият сензорен екран е страхотен, двойните контролни пръстени осигуряват много приятно изживяване на потребителя , а 24-72 мм има една от най-широките настройки на блендата наоколо, с любезност от диапазона на диафрагмата f / 1.4 до f / 2.8. Като цяло, този спретнат малък снапър, има почти перфектния баланс от функции, производителност и цена. Той е достатъчно малък за джоба ви, но достатъчно мощен за някои сериозни фотографии.
Източник: www.cnet.com
Sony Cyber-shot RX100 VII
Sony Cyber-shot RX100 VII е луд на всякакъв брой нива. Плюсовите точки включват, впечатляващият му диапазон на увеличение от 24-200 мм в толкова малка камера, изскачащият му електронен визьор във фотоапарат, който изглежда твърде малък, за да има такъв, и неговият добре оразмерен 1-инчов 20.1MP сензор. Може да снима и 4K видео, което е добре, но тогава всичко започва да става доста странно. Тази камера има супер-високотехнологична система за автоматично фокусиране с 357 точково разпознаване на фазите, непрекъсната скорост на снимане от 20 кад. / С (до 90 кад / с в режим на единично избухване) и AF2 сигнал в реално време с проследяване на АФ в реално време. Освен това има S-Log2 и S-Log3 видео режими на Sony за висок клас видеозапис и цветово класиране – всичко това в джобна камера.
Източник: www.dpreview.com
Sony Cyber-shot RX100 III
Sony има стратегия да поддържа по-стари версии на своите камери в продажба за дълго време, като цените продължават да се снижават, така че въпреки че RX100 III е четири версии зад чисто новия RX100 VII, неговите характеристики са, все още доста добри дори и от днешните стандарти. Това е първият модел RX100, който се сдобива с вграден изскачащ електронен визьор, неговият заден екран за преобръщане е идеален за селфи и докато обективът му е с по-кратък 24-70 мм еквивалентен обхват на увеличение от по-новия камера, той има по-бърза f / 1.8-2.8 максимална бленда в този диапазон. Ако не се нуждаете от високомощна автофокус на RX100 VII, висококачествени 4K видео функции и супер бърза непрекъсната снимка, RX100 III е идеален. Той има малкия форма фактор от серията RX100 и същия доброкачествен 1-инчов сензор, но без нито една от мускулните лудости на по-късните модели.
Източник: www.cnet.com
Fujifilm X100F
Ретро дизайн, уникален хибриден визьор и голям APS-C сензор превърна оригиналния Fujifilm FinePix X100 в една от най-желаните цифрови фотоапарати с фиксиран обектив, към момента на излизането му през 2011 г. Ново оформление на контрола, сензор XOS Trans III CMOS III от трето поколение, разширен диапазон на чувствителност и подобрен автофокус, може да изглежда повече еволюция, отколкото революция, но комбинацията от тези усъвършенствания осигурява стъпка промяна в изпълнението. Гореспоменатият сензор, фиксиран 35 мм еквивалент f / 2 обектив, X-Processor Pro двигател и режими Film Simulation се комбинират, за да предоставят супер изображения и приемането им носи, също толкова удоволствие.
Източник: www.cnet.com
Fujifilm X100V
Очаквахме Fujifilm да постави най-новия си 26.1-мегапикселов сензор в новия X100V, но освен това компанията направи много повече. X100V има нов, по-остър обектив, който да направи справедливостта на най-новия сензор, а накланящият се сензорен екран на гърба прави тази камера много по-лесна за използване под неудобни ъгли, без да се компрометира тънката й конструкция. Подобрените възможности за автоматично фокусиране и 4K видео, придават актуалност на този класически дизайн на камерата.
Източник: www.dpreview.com
Leica Q2
Камерите на Leica са склонни да разделят мненията, доста силно. Те са страхотно скъпи, изградени по традиционен дизайн и стандарти, които мнозина смятат за датирани или без значение и рядко съответстват на съвременните конкуренти за функции и технологии. Всичко за Leica Q2 е превъзходно – от качеството на изображението в пълен кадър с новия си 47-мегапикселов сензор, до неговите обективи Summilux, изработени от Leica, и съкратения, надолу минималистичен дизайн. Използването на Leica не е само за изображенията, а и за преживяването – така че просто трябва да решите дали опитът си струва всички тези пари.
Източник: www.dpreview.com
Fujifilm XF10
Тук не получавате фантастичен хибриден оптичен / електронен визьор на Fujifilm, така че всички ваши снимки трябва да бъдат съставени на неподвижния заден екран, но вие получавате висококачествен 24,2-мегапикселов сензор, много добър фокус от 28 мм f / 2.8 обектив с дължина и много привлекателно проектирана малка камера. Всъщност този фотоапарат е толкова тънък, че лесно можете да го плъзнете в джоба на сакото и именно това, както и сравнително ниската цена, го правят толкова привлекателен за качествени съзнателни фотографи.
Източник: www.trustedreviews.com