
Макро и микро фотография
Често начинаещите фотографи бъркат микро и макро фотографията. За любителите често това е едно и също нещо. Никон кръщават своята серия макро обективи “микро”. Канон, от своя страна, ги нарича “макро”. И макар че, както знаем, макро означава голям, а микро- малък, когато става дума за фотография макро се отнася за погледа, а микро- за обекта. Макро и микро фотографията е такава на заснемане със специален обектив, който увеличава поне 1:1 малки обекти като цветове на цветя или насекоми. Това, че на фотоапаратът е отбелязана думата “макро” не означава, че обективът е такъв. Също не трябва да се бърка с фотографията в близък план. Тя може да се постигне с всеки обектив и не се смята от професионалистите за истинска макро и микро фотография. За нея е характерно заснемането на всеки миниатюрен детайл, който в противен случай няма как да бъде видян, като например отраженията в очите на насекомо.
Имате ли интерес към фотографията? Включете се към безплатното обучение по Студийна фотография, което ще ви запознае с всички тънкости.
Източник: www.million-wallpapers.com
Можете да направите обикновена снимка да изглежда като такава, заснета според правилата на макро и микро фотографията като я уголемите и изрежете, но в повечето случаи ще бъдете разкрити заради различната резолюция. Качеството на снимката ще бъде по-лошо заради уголемяването и няма да постигнете желания резултат. За него ще ви трябва специалне обектив. Повечето, които се предлагат на пазара са за DSLR фотоапарати. Но дори с правилната техника нямате гаранция, че от самото начало ще се превърнете в корифеи на макро и микро фотографията. Преди това трябва да усвоите настройките на фотоапарата си, за да отговарят на снимачните ви нужди и да знаете как да подредите кадъра. Представяме ви няколко съвета от професионалисти в сферата на макро и микро фотографията.
Източник: www.cloudfront.net
За да превърнете макро и микро фотографията в свое хоби или професия трябва да се снабдите с подходящ макро обектив, да изберете подходящ обект, да използвате по-дълго фокусно разстояние за живи обекти, да използвате подходящи аксесоари, да пригодите фона спрямо нуждите си, да внимавате за дълбочината, да създадете по-добро осветление- изкуствено или естествено, да нагласите композиционно бъдещата снимка, да прецените от коя страна ще заснемете обекта и най-важното- да бъдете търпеливи.
Източник: www.adorama.com
Едни от най-интересните обекти, които са чест модел при макро и микро фотографията са малките насекоми и бубулечки. Цветята и растенията също са забавни и често могат да бъдат повод за интересни, абстрактни кадри. Най-добрите места за упражняване на макро и микро фотографията са места с много цветя и растения, като например ботаническа градина. Най-подходящото време за заснемане на насекоми е когато температурата навън е около 17°C и нагоре, защото те са по-активни, когато е топло. Някои фотографи предпочитат да снимат насекоми, когато те почиват или рано сутрин лятото, докато спят. От гледна точка на фотографията леко облачното време е по-подходящо от това с ярко слънце, защото дава по-мека светлина.
Източник: www.pixabay.com
Професионалистите в микро и макро фотографията съветват да използвате светкавица.
Забравете за автофокуса, ако искате да бъдете добри в микро и макро фотографията. Той не е достатъчно бърз при повечето макро обективи и не може да се справи с препятствията, които се появяват при 1:1 увеличението. Ако сте напълно начинаещи, няма проблем да го използвате, но единствено докато го усвоите.
Стативът също е излишен при микро и макро фотографията, освен ако не се каните да заснемете нещо напълно статично като продукт в студио. Дори ако се опитвате да заснемете цвете навън, ще се разочаровате като видите колко много време ви отнема да нагласяте статива и колко е непрактичен. Най-малкото движение на вятъра е способно да направи снимката ви размазана. Да не говорим, че насекомите отдавна ще са отлетели, докато успеете да се подготвите за работа, дори да отнеме една минута.
Източник: www.pixabay.com
Най-честата грешка на начинаещите в микро и макро фотографията е да снимат кадъра от там, от където за застанали и под 45-градусов ъгъл спрямо насекомото или цветето. Това ще направи снимката ви да изглежда така, както на всеки друг новобранец- скучна. Опитайте се да експериментирате с необичайни ъгли като от една страна, отпред или дори отдолу. Ако се налага, легнете на земята. Ако обектът ви е застанал върху листо, опитайте се да го обърнете под интересен ъгъл така, че да го ползвате и за фон.