Нощна фотография
Нощната фотография веднага решава огромен проблем, с който постоянно се сблъсквате във фотографията. Този проблем е изправен пред обикновени сцени, които просто не са много интересни. Ако направите снимка на сграда или стандартна улична сцена през деня, това може да бъде нещо скучно. Всички сме свикнали да виждаме снимки, направени посред бял ден. Същата сцена обаче, заснета през нощта, може да бъде наистина интересна снимка. Реалното правене на снимки през нощта, може да изглежда малко като магия, ако тепърва започвате. Дори тези, които снимат известно време, може да се чудят как да получат правилна експозиция и да се фокусират в тъмното. Въпреки че, фотографирането в тъмнината със сигурност има своите предизвикателства, в някои отношения всъщност е по-лесно от фотографията през деня.
Ако имате интерес към фотографията и нейните тънкости, може да се включите към безплатното обучение по Студийна фотография. Не го пропускайте!
Източник: www.pixabay.com
Какво, ще ви е необходимо по отношение на оборудване за правене на нощна фотография? Освен вашата стандартна камера и обектив, единственото, от което абсолютно ще се нуждаете, е статив. Тъмнината означава, че камерата ви трябва да използва дълга скорост на затвора, за да събере достатъчно светлина за правилна експозиция. Затова трябва, да можете да държите камерата си стабилна и стативът е най-добрият избор за това. Друг полезен елемент за поддържане на камерата стабилна е, дистанционното освобождаване на затвора. Горещо препоръчваме да си вземете такъв. Можете да похарчите много за интервалометър, ако допълнителните функции ще са ви от полза, но не е нужно това за стандартно снимане през нощта. Ако нямате дистанционно управление или се озовете без такъв по случай, можете да използвате 2-секундния таймер на камерата, за да направите снимката, така че да не докосвате камерата по време на експозицията.
Източник: www.pixabay.com
Макар и да не е необходимо, ето някои допълнителни елементи, които трябва да разгледате за нощната си фотография:
Фенерче: Това ще ви бъде полезно по безброй начини. Ще ви помогне да намерите контролите на камерата, ако не ги познавате. Ще ви помогне, да настроите статива и да се справите с каишки и други приставки. И накрая, фенерчето ще ви помогне също, да намерите нещата в чантата на вашата камера.
Качулка на обектива: През нощта ще имате ярки светлини, идващи към вас от различни посоки – като улични и неонови светлини. Използването на качулка на обектива, ще помогне да се сведат до минимум отблясъците.
Допълнителни батерии: Дългите експозиции, които правите през нощта, ще изтощават батерията на вашата камера с тревожна скорост. Може също да използвате Live View, което ги изтощава още по-бързо. Както и студеното време. Затова нощната фотография винаги, изисква резервни батерии.
Източник: www.pixabay.com
Най-голямата разлика, между дневната и нощната фотография са стойностите на експозицията, които ще трябва да използвате. Тъмнината променя всичко. Не се притеснявайте обаче, след като поставите камерата си на статив, всъщност не е толкова трудно да получите подходящата експозиция в повечето случаи. Нека направим резервно копие и да покрием неща, които може би вече знаете. Експозицията на вашия фотоапарат е резултат от три контрола – скорост на затвора, бленда и ISO. Поради тъмнината трябва, да пуснете повече светлина в камерата и можете да го направите само, като засегнете един от тези три контрола. Ще разкрием как да направим това за всеки от тях сега.
Източник: www.pixabay.com
Скорост на затвора. През деня обикновено, ще използвате скорости на затвора, които са малка част от секундата. През нощта обаче камерата, ще използва скорости на затвора, които са по-дълги от една секунда – понякога значително по-дълги. Тъй като е тъмно, камерата се нуждае от по-дълъг период от време, за да събере светлина за правилна експозиция. Затворът вече, ще бъде отворен за по-дълъг период от време, така че камерата трябва да се държи стабилно или картината, ще се движи по време на процеса на експозиция, което ще доведе до размиване на изображението ви. Ето защо, е необходим статив през нощта. Можете да оставите затвора отворен, колкото искате, стига камерата да е стабилна и изобщо да не се движи.
Източник: www.pixabay.com
Апертура. Блендата е отвора в обектива, който пропуска светлина в камерата. Размерът на блендата определя количеството светлина, която се пуска в камерата за дадена скорост на затвора, а също така влияе и на дълбочината на полето. В по-голямата си част няма разлика, между това как ще използвате блендата през нощта, както и как я използвате през деня. Единствената разлика е, че камерата ще се бори да получи достатъчно светлина за правилна експозиция, така че малка бленда често изисква нелепи дълги скорости на затвора. Освен това фона обикновено е черен, така че не е нужно да се притеснявате толкова за постигането на широка дълбочина на полето. И двата фактора са склонни да намаляват използването на по-големи отвори през нощта.
Източник: www.pixabay.com
ISO. Третият контрол на експозицията, ISO, е измерване на чувствителността към светлина на вашия цифров сензор. По-високите ISO стойности правят вашия цифров сензор по-чувствителен към светлина и по този начин ви позволява, да използвате по-малка скорост на затвора или по-малка бленда. Използването на по-високи ISO, ще доведе до повече цифров шум във вашите снимки. Тъй като тъмните зони на вашата снимка имат тенденция, да показват повече цифров шум от по-светлите области, често това е проблем с нощните снимки. Тъй като ще използвате статив, обикновено можете да избегнете необходимостта от използване на висок ISO. С други думи, триножникът ви позволява да използвате по-дълга скорост на затвора и това дълго излагане позволява повече светлина в камерата, така че не е необходимо да използвате високо ISO. Въпреки това, в случаите, когато не можете да използвате статив или имате подвижен обект, ще трябва да увеличите ISO.
Източник: www.pixabay.com
Нека да поговорим за настройката на блендата. Започнете, като настроите блендата си на f / 5.6, което е доста умерен избор, който позволява да се отделя здравословно количество светлина. Няма да ви даде толкова дълбочина на полето, колкото може да ви се иска, но не забравяйте, че обикновено не се нуждаете от изключително дълбока дълбочина на полето, тъй като фонът ще е черен. След това задайте вашия ISO. Започнете от около 400, което е достатъчно високо, че няма да се налага да използвате изключително дълга скорост на затвора. В същото време повечето камери могат да снимат ISO 400, без цифровият шум да се превърне в проблем. След това, просто вижте къде свършва скоростта на затвора, когато подредите снимката си.
Сега, когато имате правилната екипировка и знаете как да експонирате снимките си през нощта, трябва да изберете добър обект за нощна фотография. В по-голямата си част това не се различава от това, което правите през деня. Добрият предмет е добър предмет. Все пак нещата, ще изглеждат различно през нощта.
Източник: www.pixabay.com
Ако сте навън в провинцията, нямате нужда от нищо повече от ясна нощ, за да получите страхотна снимка. Безлунните, ясни нощи са най-добрите. Ако може да хванете Млечния път, още по-добре. Добре осветените сгради са очевиден избор за нощна тема. Въпреки че концепцията е очевидна, при добро изпълнение резултатът все още може да бъде голям. Друг вариант за нощни снимки са тези на фонтани. Много пъти са осветени и с различни цветове, което добавя допълнителен интерес. Изглежда, че всеки град има мост, вероятно ще бъде добре осветен през нощта, което го прави интересна тема. Плюс това продължителното време на експозиция, което използвате за нощна фотография, ще доведе до замъгляване на водата под моста, а трафикът ще изглежда като светкавици.
Наистина забавно нещо, което трябва да включите във вашите нощни снимки, са ивици леки пътеки от движещи се коли. Те се създават, когато автомобил или друго превозно средство се движи през рамката, докато сте затворили затвора. Камерата вдига светлините, но тъй като колата е преминала през цялата рамка, докато сте отваряли затвора, той се показва на снимката ви като ивици светлини. Нощната фотография е чудесен начин да получите наистина интересни и необичайни снимки.
Източник: www.pixabay.com
Да обобщим: Единствените допълнителни елементи, които са необходими за нощната фотография, са статив и освобождаване на дистанционно затвора. Някои други полезни елементи са фенерче, качулка на обектива и допълнителна батерия. За експониране започнете с умерен ISO (около 400) и бленда (около f / 5.6-8) и вижте къде това поставя вашата скорост на затвора. Нагласете се от там с поглед към постигане на желаната скорост на затвора (време на експозиция). Изберете обект, който се поддава на нощна фотография. Не забравяйте, че нещата изглеждат много различно през нощта, така че направете няколко тестови снимки. Фокусирайте камерата си, като намерите или създадете контрастни области и зададете автофокуса, върху тези области. Когато е необходимо, преминете към ръчен фокус. Когато се приберете вкъщи, редактирайте изображенията по ваше желание, но може да опитате да намалите акцентите и да увеличите сенките.