Фотография на пейзажи
Пейзажната фотография е любима както на професионалните, така и на любителите фотографи. Там ви очаква богатство от природни пейзажи, изпълнени с красота и драма, винаги променящи се със сезоните.
Ако имате интерес към фотографията и нейните тънкости, може да се включите към безплатното обучение по Студийна фотография. Не го пропускайте!
Източник: www.pixabay.com
Когато правите пейзажна снимка, опитайте се да създадете усещане за дълбочина, като държите във фокуса всички различни елементи на изображението. За да направите това, трябва да използвате малък отвор от f / 16-f / 22, тъй като това поддържа обектите на преден план и фона остри. Поставете камерата си на статив (това ще премахне трепването на камерата), когато използвате малък отвор, тъй като по-малко светлина ще навлиза в обектива.
Източник: www.pixabay.com
Широкоъгълните лещи са предпочитани за пейзажна фотография, защото могат да показват по-широк изглед и следователно дават усещане за широко отворено пространство. Те също така са склонни да дават по-голяма дълбочина на полето и ви позволяват, да използвате по-големи скорости на затвора, защото позволяват повече светлина. Правенето на изображение с f / 16, ще направи остър преден план и фон. Не забравяйте да опитате някои интересни ъгли с фотографията.
Източник: www.pixabay.com
За да получите най-добрите възможни изображения, можете да използвате два филтъра във вашата пейзажна фотография. Поляризационните филтри затъмняват небето и затова извеждат сините в контраст с бялото на облаците. Филтрите с неутрална плътност (ND), предотвратяват навлизането на твърде много светлина в камерата. Това е полезно в светли дни, когато камерата не е в състояние да ви даде бавна скорост на затвора, може да искате да уловите движението на небето или водата например.
Източник: www.pixabay.com
Ако работите с подвижна вода, може да създадете зашеметяващ ефект на бялата вода, като изберете дълго излагане. Един от начините за това е, чрез използване на режим TV или S (приоритет на затвора) и избор на експозиция от 2 секунди или по-дълго. Можете също да използвате режим AV (приоритет на блендата) и да изберете малка бленда като f / 32, която обикновено изисква повече светлина. Ако работите с ярка дневна светлина, трябва да използвате ND филтър, за да намалите количеството светлина, посягаща към камерата и по този начин камерата, ще ви позволи да имате по-дълго време на затвора. Винаги трябва да използвате статив за този тип снимки, така че останалата част от изображението ви да остане остра.
Източник: www.pixabay.com
Водата в приглушена светлина, може да създаде красиви ефекти и отражения. Най-доброто време за този вид снимки е през двата „златни часа“, които са първият час след изгрев и последният час преди залез. Поставете вашия фотоапарат на статив и задайте режима за избор на режим в режим TV или S (приоритет на затвора). Изберете бавна скорост на затвора и позволете на камерата, да избере правилната бленда. Ако се борите да получите рязко изображение, можете да избутате ISO нагоре, въпреки че ISO 125 е добра отправна точка.
Пейзажът не е само за природата, така че защо да не включвам хора? Красив пейзаж може да бъде допълнен от сладко дете или от красиво момиче, което тича или скача през цветята. Помнете правилото на третините и поставете човека в извън центъра, за да създадете интерес. Изберете бърза скорост на затвора, ако искате да замразите действието или по-бавна скорост на затвора, ако искате да уловите движение.
Източник: www.pixabay.com
За да използвате правилото на третините, представете си четири линии, две разположени хоризонтално на изображението и две вертикални, създаващи девет равномерни квадрата. Някои изображения, ще изглеждат най-добре с фокусната точка на централния площад, но поставянето на обекта извън центъра на една от пресичащите се точки на въображаемите линии, често ще създаде по-естетически съставена снимка. Когато е съставена снимка, използваща правилото на третината, очите ще се скитат по рамката. Картина, съставена от правилото на третините, обикновено е по-интересна и приятна за окото.
Източник: www.pixabay.com
Когато снимате през деня, можете да си позволите да използвате по-малка бленда от f / 22, за да заснемете изключително рязко детайлно изображение. Ако се опитвате да уловите движението на вода или на хора и птици, използвайте филтър, за да намалите количеството светлина, което влиза и експериментирайте със скоростта на затвора. За вода искате да изберете поне 2 секунди или повече, а за движещи се животни или хора започват от 1/60. Винаги трябва да използвате статив за тези видове пейзажни изображения.
На ярка светлина винаги трябва да използвате качулка на обектива, за да предотвратите изгаряне. В допълнение можете да използвате филтър с неутрална плътност или поляризиращ филтър, за да намалите отраженията и да изведете небето. Стативът е от съществено значение, ако искате да правите много резки снимки и ако искате да заснемете движение. Използването на светкавица, ще помогне за осветяването на сенчести зони в близост.
Източник: www.pixabay.com
Пейзажите са истински любими на фотографите и не е трудно да разберем защо. Трябва да прекарате време на открито и да бъдете с природата. Търпението помага, тъй като може да се наложи да изчакате подходящите условия за осветление и ще има моменти, когато условията не си сътрудничат. Някои пейзажни фотографи ще седят с часове, за да направят един зашеметяващ кадър за целия ден. С търпение и известна практика, ще развиете умение и ще можете да заснемете поразителни свои снимки.