Фотография на диви животни
Откакто дигиталните технологии за снимане стават достъпни, все повече хора се захващат с фотографията като хоби, а все повече от от тях избират да експериментират с жанрове, които до преди това са били достъпни само за ограничен кръг професионалисти. Фотографията на диви животни е сред тях. Тя е сред областите, които бележат най-голям скок в разпространението си сред любители, наред с пейзажната и портретна фотография.
Ако разгледате форуми на любители фотографи или дори Фейсбук и Инстаграм ще забележите, че не всяка фотография на диви животни наистина задържа погледа ви. Много хора просто натискат копчето на камерата на телефона или фотоапарата и се надяват обекта на снимката да привлече повече харесвания в социалните мрежи. Но за да станете майстори на фотографията на диви животни се изисква повече от това. Ще ви представим някои полезни съвети, които да ви помогнат да овладеете това изкуство.
Имате ли интерес към фотографията? Включете се към безплатното обучение по Студийна фотография, което ще ви запознае с всички тънкости.
Източник: www.pixabay.com
Макар и да звучи като най-голямото клише, да познаваш оборудването си е сред основните неща за добра фотография на диви животни. В най-добрия случай можете да запечатате перфектното изображение за не повече от 5 до 20 секунди. През това време трябва да подготвите фотоапарата си и ако не сте запознати с настройките му или със способностите, които обективът ви предлага, или ще пропуснете момента, или ще направите снимка с лошо качество. Знайте каква е скоростта на фотоапарата си, как работят различните ви обективи, каква е функцията на стабилизацията, как работи фокусът, до къде можете да нагласите настройките на ISO. В идеалния случай ще можете да настроите фотоапарата без да вдигате очи от визьора. Понякога се налага да чакате час или дори часове, за да имате възможност за идеалната снимка в продължение на 10 секунди.
Източник: www.pixabay.com
Друго важно условие за фотографията на диви животни е да познавате обекта си. В повечето случаи фотографите се опитват да заснемат интересни позиции или поведение на животните. Добре е до някаква степен да можете да предположите, какво ще е действието им. Разбира се това е почти невъзможно за някои видове, но но всеки има своите характеристики. Ако се запознаете с тях ще можете да бъдете подготвени за улавяне на златния момент, а не само да го наблюдавате в агония как прелита или притичва до вас. За да опознаете обектите си най-добрият начин е да прекарвате повече време с тях. Не разчитайте само да го наблюдавате за няколко минути, след което ако не сте доволни просто да потърсите друг. Рискувате да се случи същото. Както и със следващия. Постойте около тях, наблюдавайте ги. Търпението е важна добродетел, когато става дума за фотография на диви животни.
Източник: www.pixabay.com
Съществуват неписани, а и писани правила за добрата фотография без значение от жанра. Както и такива специално създадени за фотографията на диви животни. Проучете ги и ги използвайте. Колкото повече се упражнявате, по-бързо ще ги усвоите. Когато обектът ви има очен контакт с камерата се получават изображения, пълни с живот. Едва тогава, когато сте запознати с правилата и съветите на фотографията, можете да започнете да ги нарушавате. Изпробвайте границите им. Не искате снимките ви да изглеждат като от сайт за безплатни изображения, нали? Понякога при фотографията на диви животни перфектни могат да бъдат и изображенията, в които обектът е твърде зает с друго, за да се обърне към вас и да ви дари с очен контакт.
Източник: www.pixabay.com
Един от най-добрите съвети, които професионалните фотографи на диви животни е да се снима по време на златната светлина. Това е периодът по изгрев слънце сутрин и залез вечер, когато светлината е най-топла. Приемете фотографията като рисуване със светлина и се научете да я използвате във ваша полза. Можете да се възползвате от нея дори когато е добре, но не идва от правилната посока. Това може да създаде неподозирано настроение на снимката.
Източник: www.pixabay.com
Как заснемате обектите си при фотографията на диви животни също е сред най-важните фактори. Опитвайте се да заставате на нивото на очите им, дори това да значи да легнете по корем на земята.
Източник: www.pixabay.com
Когато става дума за фотография на диви животни търпението не е просто добродетел, а необходимост. Понякога се налага да се върнете на същото място няколко поредни дни, за да уловите желания кадър. Не забравяйте, че най-важното е фотографията на диви животни да ви доставя удоволствие и да се забавлявате.