
Графични рисунки
Когато говорим за рисунки за графични дизайнери често става дума за дигитални процеси. Толкова сме свикнали да седим през екран и да работим с Photoshop и Illustrator, че понякога забравяме, че съществува и друг вид рисунки- тези на хартия. Ще ви представим шест прости упражнения за графични рисунки, които биха могли да са от полза на всеки графичен дизайнер, който желае да получи вдъхвовение и да подобри качеството си на работа. Те са от книгата на Тимъти Самара по темата.
Препоръчваме си да се включите в безплатното обучение по Въведение в дизайна, където ще се запознаете с дейността на графичните дизайнери, с това какво се очаква от тях да знаят и умеят и по какви проекти работят.
Упражнение 1
Изберете обикновен предмет от обкръжението си, който да нарисувате. Това може да бъде всичко, което виждате- чаша кафе, очила, ножица или дори работен стол. Вместо да се опитвате да нарисувате обекта, обаче, нарисувайте негативното пространство, което го заобикаля. Дефинирайте формата му като го контурирате с цвят, вместо с очертания. Когато тя е определена. Добавете детайли с помощта на черен молив или светъл въглен, за да създадете светлосенки и различни стойности. Използвайте единствено черното и бялото и множеството възможности, които те предоставят.
Източник: www.creativelive.com
Упражнение 2
Езикът на формата е много важен както при графичните рисунки, така и при работата на графичния дизайнер. Чрез повтаряеми движения може да се създаде мотив. Използвайте каквото и да е пишещо средство- молив, въглен, маркер и създайте ритмичен мотив. На по-голям лист хартия го повторете много пъти за да създадете форма, която изглежда балансирана и стабилна. Мотивът трябва да бъде индивидуален сам по себе си, но и да не може да бъде различен от всеки друг във формата. Текстурата й трябва да изглежда хомогенна. Чрез използване на различни средства и стойности, повторете мотива по различен начин. Можете да създадете графични рисунки с много и различни мотиви и да ги използвате в бъдещата си работа.
Източник: www.creativelive.com
Упражнение 3
Можете да използвате и жестове за създаване на графичен език и елементарна стилизация. Изберете снимка на предмет, човек или пейзаж. Набързо скицирайте обекта върху полу-прозрачна хартия. Използвайте различни средства за рисуване. Фокусирайте се върху контурите и основните форми. Очертайте ги с продължителна линия, без да повдигате избраното пособие от листа, създавайки мрежа от различни контури.
Източник: www.paintingvalley.com
Упражнение 4
Изберете животно или предмет от бита за обект на вашата графична рисунка. Целта е да достигнете важна негова отличителна характеристика, която не е специфична. Например изображението, което можете да създадете например от часовник не трябва да може да бъде разграничено като точно определен часовник, а по-скоро да е неутрално и универсално за всички часовници. Изпробвайте по няколко различни версии на всеки един предмет от различните му ъгли и сравнете, за да видите при кой от тях се получава най-разпознаваем образ. Съчетайте различни аспекти, за да промените силуетите.
Източник: www.http://getdrawings.com/
Упражнение 5
Използвайте въображението си, за да създадете емоционални жестове чрез графични рисунки. Изберете средство за рисуване по ваш избор. Изберете две контрастиращи емоции и се опитайте да ги изразите. Избягвайте клишетата и символи като сърчица и звездички и се фокусирайте изцяло върху визуализация на противоположности като например притеснение и спокойствие. Изпробвайте няколко различни варианта за всяка една емоция. Сравнете ги, наблюдавайте кои характеристики са по-лесно разпознаваеми и ги отделене. Проучете защо това е така, на какво се дължи фактът, че изразяват конкретна емоция и как можете да използвате този опит в бъдещите си работни проекти.
Източник: www.pinterest.com
Упражнение 6
Използвайте всички стъпки досега, за да създадете стилизирано изображение, което разказва история и подпомага връзката между форма и значение. Съчетайте различни стилове и мотиви от някои или всички упражнения от 1 до 5, за да запълните графичната си рисунка със смисъл. Наредете три изображения едно до друго и съчетайте елементи от тях в едно, за да предизвикате различни емоции и настроения. Това е забавен начин да работите с различни средства и да не се съсредоточавате върху малките детайли.