Какво е графичен дизайнер?
Последните години професията графичен дизайнер става все по-привлекателна както за млади хора и кандидат-студенти, така и за такива, които вече имат професия, но вярват, че не реализират пълния си потенциал чрез нея и желаят да се отдадат на по-креативно поприще, което да им позволи да изразяват себе си, докато са полезни за другите.
Ако “имате око” за различните цветове и форми и красивите и интересни шрифтове ви правят впечатление, професията графичен дизайнер вероятно е подходяща за вас! Ако все още се съмнявате дали ще се чувствате в свои води, предлагаме ви да се запознаете с характеристиките на графичния дизайнер.
Включете се в безплатното обучение по Въведение в дизайна, където ще се запознаете с дейността на графичните дизайнери, с това какво се очаква от тях да знаят и умеят и по какви проекти работят.
Източник: www.techbloggers.org
Често на графичния дизайнер се гледа като на художник, който се занимава с изобразително изкуство. Истината е, че двете професии са почти противоположни. Целта на художника е да създава произведения, които вдъхновяват, пресъздават емоцията, която авторът е заложил и споделят със света творба, която е лично тяхна и идва от дълбините на душата им, но зрителят е свободен да прави интерпретации и всеки да намери нещо различно за себе си.
Графичният дизайнер създава с цел да общува. Целта е да разрешават проблеми с помощта на визуалното мислене и хората да разбират от пръв поглед конкретното послание, което произведението има. Ако всеки зрител намира нещо различно това най-вероятно означава, чи дизайнерът не е свършил работата си както трябва. Неговата цел е да създава визуални концепции, чрез които преобразува информация с помощта на снимки и рисунки.
Източник: www.artisantalent.com
Той използва форми, цветове, анимация, илюстрация и шрифтове като средство да предаде послания. Клиентът задава проблем, който трябва да бъде разрешен или цел, която да бъде постигната и работата на дизайнерът е да събере информация, да я анализира и да съчетае визуалните средства, за да намери най-доброто решение за конкретната ситуация. Не се ръководи единствено от това колко красиво изглежда. Целта му не е да създава изкуство, а да използва изкуството за постигане на желаните резултати.
Графичният дизайнер е човекът, който създава плакати, табели, билбордове, лога, рекламни материали, информационни брошури, дори опаковки. Професията намира приложении в множество индустрии, като най-популярните са списания, каталози, реклама, маркетингови агенции и други.
Източник: www.careeraddict.com
За да сте добър графичен дизайнер не е необходимо да рисувате перфектно. Всяко умение може да се усвои и научи, не е необходимо да имате вроден талант на новия Пикасо или Леонардо да Винчи. Изпълнението на идеите на дизайнера не бива да са лимитиране от неговите умения. Често графичният дизайнер може да разчита на колаборация с други професионалисти като художници и аниматори. Разбира се, че да можете да рисувате ще ви помогне, но ако не можете не бива да се обезсърчавате.
Не е необходимо да притежавате магистърска или дори бакалавърска степен по графичен дизайн, за да упражнявате професията. Най-важното, за да се научите, е да имате огромно желание и да попивате информацията като гъба от опитни дизайнери или практични съвети. Голяма част от най-добрите графични дизайнери никога не са получавали диплома за формално образование в областта.
Източник: www.oltonmarketing.com
Не трябва да смятате и другата крайност, че е възможно да се родите самороден талант. Истината е някъде по средата- ако четете книги, приемате съвети и градивна критика от опитни специалисти и работите с хора, които имат стаж в областта, много бързо ще напреднете. Практиката е това, което ще ви направи търсен графичен дизайнер. Избробвайте различни методи, които сте научили докато не сте доволни от резултата.
За тези от вас, които вече работят друга професия и не могат да си позволят да отделят 4 или 2 години от живота си да се посветят на още едно университетство образование са създадени обученията, които са практически насочени и позволяват на ентусиаста да се превърне в начинаещ професионалист само за няколко месеца. Дори е възможно да бъдете много по-мотивирани, продуктивни и съсредоточени когато съзнателно сте избрали и обмислили избора си на професия и сте наясно защо сте се решили на тази стъпка.
Източник: www.freelogoservices.com
Това, от което работодателите имат нужда, когато се чудят дали да ви наемат е да видят как работите и какво е вашето ниво. Как ще го разберат? Чрез портфолио. Те се използват масово в процеса на подбор на персонал. Не е нужно да бъде на хартия. Можете да съберете вашето творчество в уебсайт, фейсбук страница, компактдиск или да изпратите по електронната поща примерни произведения, с които се гордеете.
Добре направеното портфолио трябва да бъде прироитет за вас. Добавяйте новия си труд често и се постарайте да включите положителна обратна връзка от реални доволни клиенти, до които бъдещият ви работодател може да се допита.