Софийски университет – специалности
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е най-старото и най-голямо висше училище в България. Според световната класация на университетите към 2014 г. заема 826-о място в света и 341-во в цяла Европа.
Университетът е създаден на 1 октомври 1888 г. като Висш педагогически курс. Централната част на сградата на СУ на стойност 6 млн. златни лева е построена с дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви, чиито скулптури красят нейната фасада.
Според Рейтинговата система на висшите училища за 2014 година поставя университета на първо място сред всички български университети в 21 от 22 направления. Към април 2011 година изследване на испанския Висш съвет за научни изследвания поставя Софийския университет на 801-во място в света по качество, като той изпреварва всички други български университети. В същата класация през октомври 2014 г. университетът се нарежда на 842 място.
Източник: www.monitor.bg
Ще ви представим бакалавърските специалности във Факултета по математика и информатика:
Информатика
В учебния план на програмата са включени задължителни и избираеми дисциплини както от основните направления на информатиката: компютърни науки (програмиране, структури от данни и алгоритми; компютърни архитектури; операционни системи; компютърни мрежи; изкуствен интелект; компютърна графика; системи за вземане на решения), информационни системи (бази от данни, проектиране и оценка на информационни системи, моделиране на бизнес процеси) и софтуерно инженерство (софтуерни методологии, стандарти и метрики; производителност, сигурност и безопасност на софтуера; хардуерни и софтуерни интерфейси), така и от основните направления на математиката и приложната математика (алгебра, геометрия, математически анализ, диференциални уравнения, числени методи, теория на вероятностите и математическа статистика, изследване на операциите).
Информационни системи
Бакалавърската специалност „Информационни системи“ подготвя специалисти, които да познават добре всички аспекти на разработването и поддържането на информационни системи. Учебният й план е разработен в съответствие с изисквания, известни като IS 2002 Model Curriculum and Guidelines for Undergraduate Degr ee Programs in Information Systems, разработен от ACM, AIS и AITP през 2004 год. Той осигурява задълбочена подготовка на студентите, както в различните направления на технологиите – основната част на информационните системи, така и по отношение на средства за бизнес развитие.
Източник: www.uni-sofia.bg
Компютърни науки
Учебният план на специалността е разработен в съответствие с изискванията, известни като Computing Curriculum 2001 на световните професионални организации ACM и IEEE и осигурява всестранна подготовка на студентите в основните направления на компютърните науки: програмиране, бази от данни, мрежи, хардуерни концепции, съхраняване и извличане на информация, изкуствен интелект, системи за вземане на решения, дизайн и анализ на алгоритми, разработка на нови софтуерни технологии, дизайн на езици за програмиране, среди и средства за програмиране, дизайн на операционни системи. Сериозно внимание се отделя и на математическите дисциплини, свързани с компютърните науки: дискретна математика, теория на формалните езици, теория на алгоритмите, кодиране на данни, алгебра, геометрия, математически анализ, числен анализ, вероятности и статистика. Чрез различни практикуми и възможност за стажуване в софтуерни фирми, се създават условия за максимално приближаване на студентите до същността и проблемите на бъдещата им работа.
Софтуерно инженерство
Учебният план на специалността разработен в съответствие с изисквания, известни като Computing Curriculum – Software Engineering – 2004 год. (CC- CE2004), на световните професионални организации ACM и IEEE. Осигурена е всестранна подготовка на студентите в различните направления на софтуерното инженерство. В учебните програми са включени както основни теоретични направления като: анализ, и спецификация на изискванията, спецификация на програми, разработване на програми, управление на качеството на софтуера, управление на софтуерни проекти, документиране, тестване, управление на софтуерните конфигурации, така и практически направления при разработването на софтуера, включително тези, валидни за големи и сложни системи. Сериозно внимание се отделя на математическите дисциплини, свързани със специалността: дискретни структури, статистика и емпирични методи. Математическата подготовка се осигурява чрез курсове като: математически анализ 1 и 2, алгебра и др. Чрез различни практикуми и възможност за стажуване в софтуерни фирми, се създават условия за максимално приближаване на студентите до същността и проблемите на бъдещата им работа.
Източник: www.ugc.futurelearn.com
Ако не желаете да отделяте няколко години от живота си за обучение в програма, можете да се възползвате от възможността да посещавате квалификационен курс в някои от областите ви на интерес. Курсовете който учебен център Нет Ит организира, са чудесен начин да придобиете теоретични знания и практически умения за дадена професия конкретно в сферата, в която искате да се развивате. Можете да започнете професионалната си реализация веднага щом завършването му, като паралелно с него да работите и друга професия.
Учебен център Нет Ит има четирите академии (Дизайнерска академия, Софтуерна академия, Маркетинг академия и Счетоводна академия), всяка от които предлага професионални обучения както в присъствена, така и в дистанционна форма на обучение. Като основна цел е да могат повече хора да се обучават по специалностите които искат, където и да се намират. Чрез дистанционната форма на обучение, вие се обучавате по собствен график от всяка точка на земното кълбо със същата ефективност като в присъствена група.
Всяка от академиите, предлага голям набор от безплатни обучения под формата на видеолекции или онлайн на живо във виртуална класна стая, като участниците в него могат да задават въпроси на лектора в реално време, чрез онлайн чат към платформата на курса.
Източник: www.insidehighered.com
Ако пък интересите ви са в областта на художественото творчество, предлагаме ви други две бакалавърски специалности на Софийския университет:
Изобразително изкуство
Бакалавърската специалност „Изобразително изкуство“ е ориентирана преди всичко към подготовката на преподаватели по изобразително изкуство за всички степени на училищното образование (начално училище, средна и горна степен).
Основната цел е формирането на професионалисти , които да се включат адекватно в процеса на обучение в рамките на училищното образование. Спецификата на подготовката на специалисти с професионална квалификация „Учител по изобразително изкуство“ налага обучението да се провежда в няколко големи групи дисциплини: специални педагогически – „Обща и възрастова психология“; „Дидактика“; „Теория на възпитанието“; „Методика на изобразителното изкуство“, теоретични дисциплини – „История на световното и българското изобразително изкуство“; „Теория на художествения образ“; „Перспектива“; „Пластична анатомия“, общообразователни дисциплини – „Философия на историята и културата“; „Естетика“; „Психология на изкуството“, художествено-практически – „Рисуване и композиция“; „Живопис и цветознание“; „Графика и технологии“; „Скулптура и художествени конструкции“; „Декоративни изкуства и комбинаторика“; „Концептуални форми“; „Графичен дизайн и визуална комуникация“.
Графичен дизайн
Бакалавърската специалност „Графичен дизайн“ е насочена към хора с подчертан интерес към съвременните форми на визуалните изкуства, които притежават художествен опит. Целта на обучението е формиране на висококвалифицирани кадри, способни адекватно да отговарят на предизвикателствата, които стоят пред графичния дизайн в епохата на информационните технологии. Концепцията на специалността „Графичен дизайн“ е основана на идеята на балансирано изучаване на основни художествени дисциплини – „Рисуване и композиция“; „Живопис и цветознание“; „Графика и трхнологии“; „Скулптура и художествени конструкции“; „Декоративни изкуства и комбинаторика“; „Концептуални форми“, теоретични дисциплини – „История на световното и българското изобразително изкуство“; „Теория на художествения образ“, специални дисциплини – „Графичен дизайн“; „Софтуер за графичен дизайн и видеомонтаж“; „Фотография“. След четвъртия семестър студентите имат възможност да изберат един от двата профила: „Графичен дизайн – книга и печатна графика“ или „ Графичен дизайн и визуална комуникация“.