Рисуване с акрилни бои
Рисуването с бои се е доказало през вековете като една от най-популярните форми на изобразително изкуство. Някои методи датират от хилядолетия. Това не е случаят с рисуването с акрилни бои. Те са сравнително скорошно откритие, на малко повече от век. Създадени са в началото на ХХ век и бързо са се разпространили сред художниците от различни жанрове. Предимствата пред маслените бои е, че те изсъхват много по-бързо и притежава огромен потенциал за смесване и разреждане. Въплъщаването на различни техники за рисуване с акрилни бои върху платно, картонена основа или хартия е създали някои от най-големите съвременни шедьоври на изобразителното изкуство по целия свят.
Препоръчваме ви да се включите в безплатното обучение по Рисуване на портрет, където ще научите как да започнете с портрета, какво ви е необходимо и какви са правилата за оформяне на лицето, очите, носа, устата, косата и други. Не го пропускайте!
Източник: www.img-a.udemycdn.com
Характерно за рисуването с акрилни бои са ярките цветове и висококачествените линии. Едно от качествата им, които ги прави толкова желани сред художниците е, че могат да бъдат прилагани върху различни повърхности и смесвани с различни средства. Едно от най-използваните е създаване на картина с богата структура, която има както меки, така и твърди по текстура елементи. Чарът на рисуването с акрилни бои е именно в различните картини, които можете да създадете само спрямо това как ги използвате. Колкото повече техники пробвате и експериментирате върху платното, толкова по-добре става!
Източник: www.watercolorpainting.com
Суха четка
Този метод е сравнително лесен за прилагане. Като използвате четка, която не е била потопена във вода можете да създадете резки, текстурирани и неравни линии (защото няма течност, която да ги “заглади”) върху платното си. Проверете дали четката ви е възможно най-суха и с достатъчно количество боя върху нея директно от тубичката за постигане на оптимален ефект. Подходящо е и за наслояване на слой върху слой. Идеално е за създаване на линии, които имитират старинен ефект.
Източник: www.images-na.ssl-images-amazon.com
Замъгляване
Друго ценно качестно на акрилните бои е способността да променят плътността си. Така както може да бъде поставяна на дебел слой, така и може да бъде разредена с вода, за да се достигне ефект на полу-прозрачни тонове. Акрилните бои в това свое амплоа напомнят на мекотата на цветовете и линиите на акварелите. Потопете четката си във вода, за да постигнете “замъгляване”- поставяне на един основен тон, който може да се използва и за фон.
Не забравяйте, че акрилните бои изсъхват бързо и каквото е нарисувано е завинаги. Почти невъзможно е да го премахнете изцяло от повърхността, която използвате. Но ако допуснете грешка, не се отчайвайте. Не е необходимо да изхвърляте платното или листа хартия. Всичко, което трябва да направите е да изчакате акрилните бои да идсъхнат съвсем и можете да започнете да рисувате отгоре, добавяйки триизмерност към картината си. Единственият начин да бъдат изтрити е със силни ортанични разтворители.
Източник: www.mymodernmet.com
Щриховане с точки
Този метод е познат от рисуването с други видове бои, но е изключително подходящ и за акрилните. Най-често се използва при пейзажите. Въпреки, че рисуването с акрилни бои е сравнително съвремеменно, тази техника датира от ХVI век в гравюрата. В днешно време художниците използват различни по размер точки и яркост на цветовете, за да създадат триизмерност на изображението.
Източник: www.i.ytimg.com
“Разплискване”
Това е жива техника с непредсказуеми резултати, която разчита на прилагането на енергия. Популяризирана е от Джаксън Полък, който днес се смята за движещата сила на абстрактното експресионистично течение. Макар че той не е работил активно с акрилни бои, а с лак, който е нанасял върху платното с пръчка. За да имитирате стила му с вашите бои е необходимо да използвате мокра четка, която да натопите в тубата боя и да “запратите” върха й в посока на платното. Тази техника е идеална е за създаване на абстрактен пейзаж, звездно небе или просто създаване на допълнителна текстура върху картината.
Източник: www.i.pinimg.com
Размазване
Както и самото име предполага, попиването е техника, която се използва за попиване на елементи от рисунката върху платното. Използвайте широка четка или дори хартиена салфетка, за да поставите боята с леки движения, без да прилагате натиск. За по-голяма дълбочина нанесете няколко слоя един върху друг след като предходният е изсъхнал напълно. Често се използва за изобразяване на облаци, храсти и зелени простраства. Френският импресионист Клод Моне прилага тази техника широко в творчеството си.
Източник: www.images.fineartamerica.com
Размазване с гъба
Както можете да се досетите, става дума за нанасяне на боя с цулулозна гъбичка върху платното или повърхността за рисуване. Това създава неравномерна, текстурирана шарка. Това е идеален похват за използване от начинаещи, защото с него е трудно да се обърка, а има много приложения, сред които са рисуване на листа на дърво и езера. Също се заражда по време на епохата на експресионизма, за който са характерни противоположни ценности от тези на реализма- художниците имат за цел да улавят моменти, наситени с емоционалност.
Източник: www.cdn.homesthetics.net
Нож за палитра
Тази техника за рисуване с акрилни бои не е толкова подходяща за начинаещи и я препоръчваме за опитни художници. Това е лесен начин да добавим слоеве боя за постигане на триизмерен ефект. За целта се използва дебел слой боя, който се нанася не с четка, а със специален атрибут, подобен на шпатула, наречен нож за палитра. Той може да се използва и при рисуването с маслени бои.
Източник: www.superprof.ca
Детайли
За да бъде една картина завършена и да носи усещането, че нейният автор е професионалист често се съди по детайлите. Те позволяват максимален контрол и прецизност при изобразяване на желания обект. За целта използвайте малка, фина четка. Най-често се използва при цветя в пейзажната живопис, но и за всяка картина, която има нужда от обекти, представени в подробности.
Източник: www.i.ytimg.com
Гланциране
Техниката за рисуване с акрилни бои, при която можете да смесите пигментираната боя с тънък, прозрачен лак, за да създадете богат, лъскав завършек се нарича гланциране. Тя се използва от тогава, от когато и рисуването с маслени бои. Широко се прилага от нидерландския художник Вермеер, дори и в най-известната му картина “Момиче с червена шапка”.
Източник: www.artistsandillustrators.co.uk