Изобразително изкуство
Изобразителното изкуство представлява художествено творчество, която цел е да възпроизвежда околния свят. В него са включени както изящното изкуство, пластичните изкуства и приложните изкуства. Много други сфери на изкуството като сценичните, аудио-визуалните, текстилните и концептуалното включват в себе си аспекти на изобразителното изкуство.
Преди да ви запознаем по-подборно ще представим кои изкуства включват тези обобщени области.
Изящното изкуство е дял на изобразителното изкуство, който обхваща живописта, графиката, мозайката, скулптурата. Творбите в изящното изкуство представляват картини, рисунки и скулптури, които могат да се видят и закупят от галерии. Разграничението на изящно и пластично изкуство се установява окончателно в средата на 18 век.
Препоръчваме ви да се включите в безплатното обучение по Рисуване на портрет, където ще научите как да започнете с портрета и какво ви е необходимо. Не го пропускайте!
Източник: www.thumbs.dreamstime.com
Пластичното изкуство е обобщен термин за архитектурата, приложното изкуство, дизайна, декоративното изкуство (резба върху различни материали, стъклопис, кован метал, декоративни тъкани, сценография, ландшафтна украса, площадна и улична украса, флористика), неконвенционалните форми на обемно изобразително изкуство като например „опаковането“ на архитектурни обекти. За разлика от приложното изкуство произведенията на декоративното изкуство нямат непосредствено утилитарно значение.
Източник: www.moonlibrary.org
Засилващата се тенденция към привилегированата живопис и в по-малка степен към скулптурата над другите изкуства е характерна черта на западното изкуство, както и в изкуството на Източна Азия. В двата региона живописта е била оставяна в най-високата степен на въображението на художника, а в най-отдалечените райони се разчитало най-вече на ръчния труд – в китайска живопис най-високо ценени били тези стилове на „учената живопис“. Западната йерархия на жанровете отразява подобни нагласи.
Източник: www.marj3.com
Обучението по изобразително изкуство в миналото е било основно чрез чиракуване или обучение в работилницата на бележит майстор. По времето на Ренесанса в Европа се развива както този модел, така и академичното преподаване. В днешно време ако искате да се занимавате с изобразително изкуство можете да се запишете в специална аказемия, да взимате частни уроци или да се запишете на квалификационен курс, който да ви даде основни познания, както и практически опит под супервизия.
А ето и някои от най-разпространените аспекти на изобразителното изкуство:
Рисуване
Това е похват за създаване на изображение посредством голямо разнообразие от техники и инструменти. Може да бъде извършено с рафитни молив, мастило и перо, напоени четки, цветни восъчни моливи, въглени, пастели и маркери. Използват се и дигитални инструменти, които увеличават ефектите от тях. Основните техники, използвани в рисуването, са: изчертаване на линия, щриховане, гравиране с напречни щрихи, произволно щриховане, надраскване, щриховане с точки и смесване. Още пещерните хора са се занимавали с рисуване.
Рисунки по стените на палеолитните пещери датират от преди 16 000 години. В Древен Египет съществуват рисунки с туш върху папирус, често изобразяващи хора. Древногръцки вази и предмети от бита от 7 век пр. Хр. Също са украсени с рисунки. С навлизането на хартията за широка употреба в Европа майстори като Ботичели, Микеланджело и Леонардо да Винчи създават скици на бъдещите си скулптори, които сами по себе си са произведения на изкуството.
Източник: www.afremov.com
Живопис
Живописта представлява прилагане на пигмент (боя) със свързващ агент към повърхност като хартия, платно или стена. В съчетания с композиция, рисуване и други естетически практики се получава търсеният от твореца ефект. Често се изобразяват митологически или библейски сюжети, пейзажи както върху картини, както и върху предмети от грънци до Сикстинската капела. Подобно на рисунката, произходът на живописта е документиран в пещери и скали.
Най-добрите примери са на 32 000 години. Картини на човешки фигури могат да бъдат намерени в гробниците на Древен Египет. В големия храм на Рамзес II, неговата кралица Нефертари е изобразена, съпроводена от Изида. Древните гърци също са допринесли за развитието на живописта, но много от техните творби са изгубени.
Източник: www.thenation.com
Графика
Графиката представлява създаване за художествени цели на изображение върху матрица, която след това се прехвърля върху двуизмерна повърхност, с помощта на мастило. Освен в случай на монотипия, същата матрица може да се използва за производство (печат) на много екземпляри. Основните техники включват: дърворезба, линейно гравиране, ецване, литография и ситопечат, но има и много други, включително и съвременни дигитални техники. Отпечатъкът се нанася върху хартия, плат и пергамент, както и модерни материали.
Япония се слави с традиция в графиката. В Европа от 1400 г. гравюра на дърво е била използвана за майсторски отпечатъци върху хартия, като се използвали техники за печат, разработени във византийския и ислямски свят. Михаел Волгемут усъвършенствал немската гравюра на дърво през 1475 г., а холандецът Ерхард Рьових е първият, който използва напречното гравиране. В Китай изкуството на графиката било разработено преди 1100 години като илюстрации с текст, изрязани на дървени блокове за печат върху хартия. В началото изображенията били главно религиозни, но по време на династията Сонг художниците започнали да правят и пейзажи.
Източник: www.littlevillagemag.com
Пластични изкуства
Това е термин, обхващащ художествени форми, които включват физическа манипулация на гъвкав носител, чрез формоване или моделиране, като скулптура или керамика. Материали, които могат да бъдат изрязани или оформени, като камък и дърво, стъкло, бетон и стомана, също са включени в определението, тъй като такива материали с подходящи средства също са способни на манипулация.
Източник: www.cdn20.pamono.com
Скулптора
Скулптората е дял от пластичните изкуства. Скулптура представлява триизмерно произведение на изкуството, създадена чрез оформяне или комбиниране на твърд и/или пластичен материал, както дори храст, звук, текст, светлина. Някои скулптури са създадени пряко от намирането им в природата или чрез дърворезба; други са сглобени, създадени заедно, изпечени, заварени, моделирани или ляти.
Към изобразителното изкуство не спадат плакати, карти, таблици, чертежи, диаграми, приложни изкуства, аудио-визуални изкуства като кино и анимация, книги, списания, вестници, бази данни, електронни публикации, опаковки, рекламни материали. Спорно е мястото на фотографията.
Източник: www.cdni.rbth.com