
Приложни изкуства
В най-широкия смисъл на думата, приложни изкуства са тези, при които художественият дизайн се прилага към утилитарни предмети от ежедневна употреба (за разлика от изобразителните изкуства, които нямат друга функция, освен естетически и интелектуално да стимулират зрителя).
Индустриалният дизайн, графичният дизайн, модният дизайн, интериорният дизайн и декоративното изкуство, принадлежат към сферата на приложните изкуства. Предлагайки безкрайни възможности за оригиналност, тези изкуства, с наистина огромния си обхват на въздействие, обогатяват ежедневието ни и могат да направят дори и най-обикновенните прибори в дома ни удоволствие за очите.
Интериорен дизайн
Тясно обвързан с архитектурата и същевременно съвсем различен от нея, интериорният дизайн отговаря на нуждата ни да живеем в красива среда. Многостранна професия, тя трябва да отчита всичко – от архитектурни граници, практически въпроси като грижи за здравето и безопасността, както и чисто естетически цели до това да създаде среда, която е удобна и приятна за живеене.
А вие имате ли интерес към интериорния дизайн? Препоръчваме да се включите, към безплатното обучение по Въведение в Интериорния дизайн.
Интериорният дизайн може да бъде приложен за жилищни и търговски помещения, но също така и за временни структури като театрална сцена, дизайн на събития и т.н. Днес естествената светлина и материалите, въздушността и усещането за пространство, фините цветове са топ. И все пак кой знае, какво може да бъде следващото.
Източник: www.active-contracting.com
Графичен дизайн
Графичният дизайн възниква, като отделна дисциплина скоро след появата на печатницата през 15 век. Гравировките скоро заменят ръчно рисуваната илюстрация на книги и комуникацията, чрез визуални образи започва да набира скорост. Рисуването на знаци, беше още една ранна форма на графичния дизайн, скоро следвана от плакатната картина през 19-ти век и рекламата във вестници.
Включете се в безплатното обучение по Въведение в дизайна, където ще се запознаете с дейността на графичните дизайнери, с това какво се очаква от тях да знаят и умеят и по какви проекти работят.
Много тясно обвързан с маркетинга, графичният дизайн винаги се е използвал за предаване на идеи по символичен, но запомнящ се начин. Въпреки, че понякога се прехвърля във „по-високи“ форми, като поп арт и някои аспекти на Americana, графичният дизайн в по-голямата си част остава практически метод за комуникация, използвайки изображения, думи или графични форми. С появата на интернет, той се превърна в един от доминиращите клонове на приложните изкуства и неразделна част от уеб разработката.
Източник: www.ideasabouttechnology.com
Моден дизайн
Вероятно най-привлекателната за широката публика и определено най-дискутираната в медиите, модата е гореща тема от векове. Все пак дизайнът, какъвто го познаваме днес, започна с Чарлз Фредерик Уърт първият, който успя да диктува стила, вместо да се подчини на него. Преди него буржоазията и обикновените хора, просто копираха дрехите на своите социални началници. Съдът беше източник на вдъхновение, а не пистата. И все пак всичко се промени с появата на модната къща, дизайнера, който можеше да предвиди и диктува тенденциите. Скоро дойдоха френски Шанел и Диор, италиански Гучи, Версаче и много други.
Източник: www.lilastylehouse.com
Индустриален дизайн
От Volkswagen Beetle до най-новия iPod, от стола на бюрото ви до новия Alpha Romeo, индустриалният дизайн е навсякъде около нас. Той има за цел да улесни живота ни, да оптимизира функцията, стойността и външния вид, ръководени от специални изисквания. Дизайнът е толкова изкуство, колкото е част от инженерството. Той превръща чисто механичните предмети в естетически издържани предмети, подобрява използването и привлекателността им.
Източник: www.hakanist.com
Декоративни изкуства
От пищността на барока до суровата директност на Баухаус, всяка епоха е оставила своя отпечатък върху най-разнообразното от всички приложни изкуства. Използваните материали варират толкова много, колкото целта и двете, от своя страна, могат да направят изделието достъпна домакинска посуда. Често класифицирани като просто „занаяти“, декоративните изкуства служат на определена цел за оформяне на ежедневните предмети и повишаване на тяхната функционалност.
Източник: www.shelburnemuseum.org
Практиката съществува от зората на времето и обхваща керамика, стъклени съдове, кошници, бижута, метални изделия, мебели, витражи, гоблени и текстил. Декоративното изкуство, също обхваща почти всяка категория „скъпоценен или изработен предмет“ с ограничена практическа употреба. И все пак, в повечето случаи средното произведение на декоративното изкуство, ще има изключително практична употреба.
Източник: www.images.squarespace-cdn.com
Приложни изкуства – изкуство или занаят?
През вековете, през всички промени във вкуса остава въпросът – изкуството ли е? Как го виждаме, като сериозен или като за еднократна употреба? Или в края на краищата е важно, само то да служи на своята много практична и светска цел? Приложните изкуства отдавна са предмет на дебат, но чрез всичко това, те останаха неразделна част от нашето съществуване, от начина ни да определим мястото си в света и да направим живота си възможно най-приятен.
Твърде вероятно е те да останат такива, още дълго време. Фината линия между изобразително изкуство, занаят и съвременни технологии е размита, изкривена, изтрита и пресичана много пъти, през последния век или два. Това впоследствие го направи невъзможно да се дефинира.