Рамки за картини
Една картина изглежда максимално завършена само тогава, когато е в рамка. Тя я предпазва от външните влияния и ни насочва вниманието към нея, подобрява облика й, отделя я от външната среда. Понякога рамките за картини се превръщат те самите в произведения на изкуството. Целта им е да покажат картината във възможно най-добрата светлина. Ако изборът на рамка за картина е неправилен, те могат драстично да влошат възприятието ни на творбата или да ни разсеят.
Освен единствено естетичната страна при избора на рамки за картини трябва да вземем предвид и други фактори. Такива са къде се намира самата картина, какви са условията на средата. Въпреки, че субективността и личните предпочитания са важни при избора на декоративен предмет за дома ви или друго пространство, добре е да се съобразите и с други предпоставки, които ще разгледаме.
Включете се в безплатното обучение по Рисуване на портрет, за да научите основните правила, след което ще можете да опитате сами или следвайки лектора, да нарисувате портрет на човек. Не го пропускайте!
Източник: www.previews.123rf.com
Първото от тях е дали картината изобщо трябва да бъде рамкирана. Не всяко произведение на изобразителното изкуство го изисква. Това се отнася с особена сила за съвременното изкуство в галериите. Картините често са поставени върху твърда основа и закачени директно на стената така, че да не е видимо окачването. Ако картината е върху платно самите художници често я оцветяват в неутрален цвят или използват страните като продължение на самата картина. Това не се случва толкова често, защото повечето творци създават произведенията си с мисълта, че ще бъдат поставени в рамка.
Ако сте решили, че картината, която притежавате има нужда от рамка следващата стъпка е да прецените каква точно. Стилът на картината определя стила на рамката. Например класическа картина или такава от отминала епоха ди отива с традиционна, елегантна позлатена рамка или красива махагонова или от друг дървен материал. За по-абстрактните картини е подходяща по-изчистена рамка. И за такива, които са между тези две крайности са рамки, които съчетават съвременни с класически елементи.
Източник: www.mayfairgallery.com
Когато правилната рамка е избрана на допринася за възприятието на картината и да я допълва, може да бъде закачена навсякъде. Модерна картина, закачена в традиционно обзаведена стая няма нужда да бъде с такава рамка. Важно е и да не се изкушавате да изберете рамка спрямо тези, които вече притежавате. Разнообразието от размери, материали и покрития създава неподражаем стил.
По-големите картини обикновено изглеждат добре в по-масивни рамки с резба. В зависимост от стила на картината можете да изберете до каква степен да е тя. Изберете покритие, което не се “бие” с текстурата и цветовете на изображението. Малка картина също може да изглежда изключително атрактивно, ако е поставена в подходяща голяма рамка, която е произведение на изкуството.
Източник: www.shop.r10s.jp
В днешно време изборът на рамки на картини на пазара и възможностите, от които можете да избирате за ръчно правени такива по поръчка или от вас самите са безкрайни. Не забравяйте обаче, че рамките трябва да допълват картината, не да я карат да изчезва в тях. За целта не избирайте интересна рамка при по-обикновена картина и се съобразете с цветовете. Те не трябва да се сливат. Ако върху изображението има множество прецизни детайли изберете рамка, която е изчистена. Точният контраст между светла картина и тъмна рамка или обратното може да разграничи картината от всичко, което има в стаята и да привлече окото.
Източник: www.images-na.ssl-images-amazon.com
Освен картини много популярни за окачване на стените са и принтовете. Те са лесно достъпни и цената им не е висока. Можете да ги изберете и по цветова гама, не само по конкретно изображение. Изберете рамка, която е съобразена с това. Същото се отнася и за снимки. Доминантният цвят във фотографията трябва да може да се отличи от пръв поглед. За черно-бели кадри най-подходящи са черни или бели рамки, в противен случай рискувате не те, рамката да изпъква.
Илюстрациите и рисунките върху хартия често са нарисувани с пастел, графит, въглен, молив. Това са нетрайни материали, които са и по-деликатни. Този тип картини си подхождат най-добре с бяла основа. Не забравяйте, че стъклото не бива да се докосва до изображението, в противен случай рискувате да го размаже и съсипе.
Източник: www.blisshunter.photo
Картините от маслени бои съществуват от векове- много преди хората да използват стъкла в това качество и размер, че да ги покриват целите. Въпреки, че подобна картина може да се усеща изсъхнала на пипане след няколко всъщност са й необходими десетилетия, за този процес да приключи напълно. Колкото по-дебел е слоят боя върху платното, толкова по-вероятно е да се пропука. При рамките за картини от маслени бои възможностите са безкрайни и отново зависят от какво има на картината и от личните ви предпочитания. Според някои използването на стъкло не е добра идея, защото запечатва влагата вътре и може да съсипе картината като платното започне да гние.