
Видове компютърна анимация
Компютърната анимация е изкуството, да създавате движещи се изображения, чрез използването на компютри. Това е подполе на компютърната графика и анимацията. Все по-често се създава с помощта на 3D компютърна графика, въпреки че 2D компютърната графика, все още се използва широко за изображения с ниска честотна лента с по-бързо изобразяване в реално време.
Включете се в безплатното обучение по Въведение в дизайна, където ще се запознаете с дейността на графичните дизайнери, с това какво се очаква от тях да знаят и умеят и по какви проекти работят.
Аниматорите създават анимация и визуални ефекти за всичко – от филми и видео игри до телевизия, мобилни устройства и други форми на медия, използвайки илюстрации и софтуерни програми. Те създават, планират и сценаризират анимационни повествователни поредици и помагат при проектирането и координацията на производството.
2D анимация
2D анимация е когато сцените и героите се анимират в 2D пространство вместо в 3D среда. Днес художниците използват компютърен софтуер, за да създават всичко в 2D анимация, включително среди, герои, визуални ефекти и др. През по-голямата част от 20-ти век анимацията е правена чрез фотографиране на рисунки на хартия и след това поставянето им върху прозрачни ацетатни листове, наречени келове.
Източник: www.1op0lc2c9vst2l00562g1pdn-wpengine.netdna-ssl.com
Този процес беше изоставен с въвеждането на компютри, което позволява на художниците да създават цифрови анимации и след това да използват техники за манипулиране на изображението. В сравнение с рисуването на множество изображения, използването на компютри е далеч по-малко време и ефективно. Въпреки че днес се изисква умения за рисуване, за да бъдете 2D аниматор, по-голямата част от работата се извършва с използването на компютърен софтуер.
Тези програми често имат огромен набор от функции, които помагат на художниците да манипулират анимацията по много начини, включително да я направят да изглежда по-гладка, чрез фина настройка на важни елементи като времето. Други предимства на 2D анимацията пред традиционния начин, включват способност за запазване и зареждане на работа. Способността да го направите се оказва много удобно, ако нещо не работи и трябва да се върнете към по-ранна версия на анимацията.
Ако сте квалифицирани в определена 2D анимационна програма, също така ви позволява да използвате добре огромна библиотека от визуални ефекти. Разбира се, всеки 2D софтуер за анимация идва със собствени криви на обучение, които стават все по-стръмни, толкова по-добра е програмата. Да знаете какво прави всеки инструмент и как да го използвате ефективно е от съществено значение, ако искате да бъдете добър 2D аниматор, който не е ограничен до няколко техники.
Източник: www.wallpaperplay.com
Забележителни 2D анимационни програми са: Toon Boom Studio; Autodesk SketchBook Pro; Anime Studio Debut; DrawPlus; FlipBook Lite; Adobe Photoshop; The TAB Pro; CrazyTalk Animator; MotionArtist и Flip Boom Cartoon.
2D анимацията се използва широко, в редица творчески индустрии и все още се използва широко, въпреки възхода на 3D анимацията. Всичко от анимационните сериали и японското аниме, до видеоигрите и пълнометражните филми се правят в 2D. Фактът, че 2D анимацията е достатъчно гъвкава, за да се направи на широк спектър от платформи, това я прави толкова популярна форма за всичко – от развлечения и мултимедия до излъчване на видео.
Телевизията е мястото, където 2D анимацията, все още се използва най-много. Броят на шоутата, които са направени с 2D анимация, е почти безкраен, като някои от по-известните са The Simpsons, SpongeBob Squarepants, South Park и Avatar: The Last Airbender. Аниме, стил на японска анимация, вдъхновен от техните манга комикси, също използва 2D анимация.
Множество влиятелни и критикувани филми, също са използвали 2D анимация, включително Краля на лъвовете, Снежанка и Седемте джуджета и Железния гигант. Дисни винаги е бил на върха, когато става дума за компании, които произвеждат добре приети анимационни игрални филми.
3D анимация
3D анимацията е, манипулиране на триизмерни обекти и виртуални среди с използването на компютърна програма. Аниматорите първо създават 3D многоъгълна мрежа с различни свързани върхове, за да й придадат форма. След това мрежата се сглобява, като й придава арматура, скелетна структура, която може да се манипулира, за да направи обекта да се появи в конкретни пози. След като прави други обекти и среди, художникът след това използва софтуера, за да създаде сцени, които са много по-реалистични от 2D анимацията.
Източник: www.3d-ace.com
Тази форма, която се нарича също компютърно генерирани изображения (CGI), е доста скорошна техника, която влезе в употреба едва през 90-те години. Преди това най-близкото до 3D анимацията беше стоп-движението и Claymation, което включваше използване на обекти от реалния живот и правене на снимки, за да се даде илюзия за движение. Сега тя е може би, най-популярната форма на анимация и се използва в телевизионни предавания, видео игри и игрални филми.
За създаване на 3D анимации е необходима компютърна и 3D софтуерна програма, която обикновено се предлага с множество функции, които ви позволяват да правите всичко – от моделиране и симулация до изобразяване. Инструментите за добавяне на осветление, визуални ефекти, физика и други елементи също обикновено са включени.
Причината 3D анимацията да стане популярна е, че тя може да се използва за създаване на реалистични обекти и сцени. Филмите за екшън на живо като Трансформатори, Аватар и Отмъстителите не биха били толкова впечатляващи, ако премахнете всички 3D елементи, които често включват цели герои и настройки.
Източник: www.doubleimpactstudio.com
3D също се е превърнал в стандартен визуален стил за видеоигри, защото позволява на играчите да правят много повече от 2D игра. Но като другите форми на анимация, 3D има собствена крива на обучение, която включва придобиване на твърдо разбиране на 3D софтуерните програми. Тези програми също са доста скъпи.
Забележителни 3D анимационни програми са: Autodesk Maya; Autodesk 3ds Max; Unity; CINEMA 4D; Houdini; Autodesk Softimage; LightWave; Modo; TurboCAD Deluxe и SketchUp Pro.
Без 3D анимация, любими филми като Toy Story, Frozen, How to Training Your Dragon и Big Hero 6 не биха били възможни. Когато става въпрос за игри, 3D анимацията е навсякъде. Някои от най-успешните заглавия днес са в 3D, включително Super Mario 3D World, Bloodborne, Halo, Call of Duty и много други. Телевизията също най-накрая започна да вижда редица добре приети триизмерни предавания като „Междузвездни войни бунтовници“, „Кунг-фу панда“: „Легенди за страхотността“ и най-новата поредица „Костенурки за нинджа“.