
Кои са петте от най-емблематичните фотографи в историята?
Ако обичате фотографското изкуство, искате да се превърнете в един от най-търсените професионалисти на обектива и в допълнение към уменията си да впечатлявате със знанията си за основополагащите имена в бранша – то тази статия е именно за вас! В следващите редове ще прочетете за петима от най-ярките фотографи, оставили следа в историята и познати на публиката с тяхната отдаденост и страст.
1.Марио Тестино. Марио Тестино е всеобщопризнат като един от най-влиятелните модни и портретни фотографи. В рамките на своята над 40 годишна практика е работил и продължава да работи с едни от най-известните личности на звездния небосклон. Заемал е позиции като главен редактор, творчески директор и гост редактор. Снимал е корици за множество международни издания и списания като Vogue и Vanity fair. Благодарение на набитото му око и нюха му да показва най-доброто у моделите е успял да допринесе за успеха на модните къщи Gucci, Dolce & Gabbana, Versace, CHANEL и други. Фотографирал е не една или две кралски особи, сред които херцога и херцогинята на Кеймбридж, принц Хари и Кралят и Кралицата на Холандия. В този списък е и Принцеса Даяна, за която Тестино заявява: „Да работя с нея е едно от най-великите преживявания в живота ми. Благодарение на това, че се докоснах до нея, се породи любовта ми към това да запечатвам семейни кадри. Контактът с нея отвори нова врата в кариерата ми – именно тогава започнах да снимам европейските царски фамилии.“
2.Дейвид ЛаШапел. Известен със своята красноречива оригиналност, Дейвид ЛаШапел има разпознаваем и ярък стил, оставил своята следа в света на визуалното изкуство. Фотосите му са известни със своя провокативен характер. Стилът му е бляскав и пълен с цветове, а творческият му език руши стереотипи. Освен като фотограф се изявява и като режисьор на видео продукции, които винаги грабват вниманието на аудиторията. Снимал е за кампании в сферата на модата, рекламата и киното. За него е ежедневие да работи със звезди като Лейди Гага, Бритни Спиърс, Елтън Джон и други от тяхната величина. Кадрите му намират място на кориците на списания сред които Vogue, Vanity fair и The New York Time magazine. Дейвид ЛаШапел има умението да превръща всичко обикновено в специално и интригуващо, като едновременно му придава индивидуален и специфичен характер.
3.Ани Лейбовиц. Анна-Лу Лейбовиц е американски фотограф, концентрирала своята работа върху портретната фотография. Пред обектива ѝ са заставали политически лидери и знаменитости от шоубизнеса, някои от които са Джордж Буш, Кралица Елизабет II и Майкъл Джексън. Фотографиите на Лейбовиц предизвикват обществени дискусии и поставят на дневен ред темите за културните различия и традиции. За своята над 30 годишна кариера е предизвиквала (и продължава да предизвиква) полюсни реакции, сред които ще откроите адмирации, гняв или шок .. а понякога и трите едновременно! Една от най-известните ѝ снимки носи трагичен привкус – това е всеизвестният кадър на прегърнатите Джон Ленън и съпругата му Йоко Оно за корицата на списание Rolling Stone. Фотосесията се състояла в деня, в който Джон Ленън е прострелян и убит. Днес Ани Лейбовиц работи за престижни издания и рекламни агенции, като ежегодно успява да си „заработи“ 2 млн. долара.
4.Анри Картие-Бресон. Анри Картие-Бресон е сочен за един от основоположниците на фотожурнализма. Издава свои фоторепортажи от множеството страни, които посещава. Успява да предаде с отлична точност географията на мястото, епохата и културния му контекст. Известен е с това, че въвежда концепцията за фотографиране в „решаващия“ момент. Той се заключва в следното определение: Решаващият момент настъпва тогава, когато всички визуални елементи на хората (и самите хора) в кадъра спонтанно заемат пози в перфектен резонанс (сякаш са отражение една на друга)“. Той представя ежедневния бит по живописен начин, а композициите във фотосите му са с подчертан графизъм. Пиер Асулин, който е автор на биографията му, го нарича „окото на века“. Самият Бресон живее почти през целия XX век и си отива от този свят на 95 годишна възраст. Той е един от съоснователите на агенция Magnum Photos, от която по-късно се оттегля. От 70-те години почти до края на живота си се отдава на друга своя страст – рисуването.
5.Елиот Ъруит. Вероятно едно от най-трудните неща за изразяване във фотографското изкуство е хуморът. Елиот Ъруит обаче не само го постига, но и го превръща в собствен почерк. Стилът му елегантно осмива ежедневните житейски ситуации на черно-бяла лента. Онова, което заема силно присъствие в цялостната му работа, са кучетата. Ъруит издава книги със своите кадри, а цели пет от тях посвещава именно на най-добрия приятел на човека. Интересен факт е, че по време на военната си служба през 50-те години на XX век не пропуска да запечата военния бит през своя нетипичен и закачлив поглед. Животът пресича пътя му с Анри Картие-Бресон през 1953 г., когато се присъединява към екипа на Magnum Photos.
Всеки един от петимата фотографи е оставил своята интелектуална собственост след себе си. Една част е тази, която ние виждаме чрез техните снимки. Другата е онази, която поставя теоретични бази, нови концепции и налага течения в различните времена.
Ние в учебен център Нет Ит знаем, че овладяването на всички тънкости и научаването на трикове от доказани имена с впечатляващ опит стои в основата при създаването на нови професионалисти в бранша. Ако и вие искате да сте следващият легендарен фотограф, с когото искат да работят всички знаменитости и важни фигури от обществения живот, или пък който да се превърне в майстор на портретната или пейзажната фотография, то не пропускайте да се включите в двусеместриалния курс по Фотография. Предстоящата група е със старт на 17.09, а местата са ограничени и вече се запълват. Свържете се с наш консултант на телефон 0700 16 004, за да заявите своето участие.