
10 стъпки, за да станете успешен графичен дизайнер на свободна практика
Когато станете шеф на самите себе си, вие имате свободата да определяте свои собствени правила. Да работите на свободна практика ви дава удовлетворение от това, че всяка стотинка, която сте направили е пряк резултат от собствения ви упорит труд и умения. Има много творци, които се опитват да станат успешни дизайнери на свободна практика.
Фрийлансърството е чудесно, но пазарът е толкова наситен, че често ни липсва необходимото, за да станем успешни. Но няма за какво да се тревожите, защото сме съставили списък с най-важните неща, които трябва да имате предвид, когато се впускаме в пътуване към фрийланса.
Ето и 10- те съвета за това как да станете успешен графичен дизайнер на свободна практика:
1.Станете разпознаваеми
Почти всяка компания или организация се разпада, когато няма установена концепция и стил. Без впечатляващо персонализирано лого просто ще избледнявате на заден план. Да станете успешен дизайнер на свободна практика означава да сте запомнящи се с качествена марка.
Много от дизайнерите смятат, че портфолиото им е незадоволително за определен вид работа, която искат, и че са принудени да добавят проекти. Разбира се голямото портфолио ще ви даде повече възможности, но запомнете то расте с опита ви. Когато започнете, по-добре е да работите върху само-брандирането, отколкото да създавате нови проекти и така предложенията за работа със сигурност ще последват.
2. Създайте ефективно онлайн портфолио
Невъзможно е да се превърнете в успешен дизайнер на свободна практика, без да имате впечатляващо онлайн присъствие. Всички потенциални клиенти или работодатели ще искат да видят работата ви и повечето от тях ще предпочетат това да се случи онлайн и просто да кликнат върху това, което искат да видят. Отделете време, за да създадете ефективно онлайн портфолио и ще увеличите шансовете си да се превърнете в успешен дизайнер на свободна практика.
3. Създайте еднакво ефективно портфолио за печат, визитни картички, автобиографии и др.
Това е нещо като комбинация от предишните две стъпки. Не забравяйте да създадете впечатляващо материално портфолио, което можете да дадете на тези, които искат да видят работата ви “лично”. Също така използвайте вашата марка и самоличност, за да създадете визитни картички, канцеларски материали и др.
4. Бъдете смели
Работата с клиенти е сложна форма на изкуство. Влезте в него, не забравяйте, че вашата работа е ценна и че вашите умения са на стойност, за която се плаща. Вашите клиенти имат нужда, а вие им предоставяте решение – услуга, която заслужава компенсация. Не се страхувайте да се обаждате на клиентите ви и да предлагате услуги си. Ставайки успешен дизайнер на свободна практика означава да имате увереност, че хората ще оценят вашите умения.
5. Разпространете думата
Не забравяйте, че намирането на клиенти ще стане по-лесно с времето – след като веднъж имате няколко щастливи клиенти, те ще направят по-голямата част от рекламата, нищо не може да ви помогне повече от слуховете и комплиментите, разпространени от тези, за които сте работили преди.
6. Първо вземете малките проекти
Да се справяш добре с тях може да помогне да отвориш вратите за по големи такива. Ставайки успешен дизайнер на свободна практика, трябва да намерите ниша и след това да придобиете опит и да предложите повече.
7. Не подценявайте себе си
Това върви заедно с номер 4. Не забравяйте да вярвате в себе си. Никой никога няма да наеме дизайнер, който да мисли, че не може да свърши работата си по- добре отколкото друг дизайнер. Не забравяйте да отразявате опита и възможностите си в ценообразуването. Ако работата ви е добра, взимайте добри пари за нея.
8. Мрежа
Дизайнът винаги се променя бързо. Всеки ден се разработват нови техники и стилове, а дизайнерът които не следи тенденциите спира развитието си и изостава. Създаването на име за себе си в света на дизайна и превръщането в успешен дизайнер на свободна практика отнема известно време, но може да се направи с помощта на социалните медии.
9. Практика, практика, практика
Нищо няма да ви помогне да увеличите доверието и способността си повече от практиката. Ако работата е малко бавна, довършете някои от личните си проекти, които сте искали да завършите. Присъединете се към социални групи, където можете да освежите уменията си. Участвайте във форуми, конкурси и работни срещи. Нищо не може да заеме мястото на практиката и опита в реалния живот.
10. Обърнете внимание на заобикалящото ви
Винаги носете със себе си малка тетрадка. Когато видите реклама, снимка, сграда, човек и т.н., които влияят на творческото ви мислене се опитайте го запишете. Когато отивате на места, обърнете внимание на новите тенденции. Съберете успешни дизайнерски идеи, които ще намерите в ресторанти, търговски центрове или навсякъде, където отивате. Винаги се оглеждайте за творческо вдъхновение.
Ако желаете да се развивате като фрийлансър ние от Нет Ит можем да ви помогнем!
С обучението по Графичен дизайн в Design Academy ще ви подготвим за бъдещата ви кариера като графичен дизайнер на свободна практика.
Заявете своето участие на телефон 0700 16 004 или в сайта на академията: http://designacademy.bg/index.php?q=gd