
Какво вършат уеб разработчиците?
В края на XX век се появява масовият интернет. Две десетилетия по-късно ни е по-трудно да открием тези хора без достъп до интернет, отколкото тези онлайн. Огромен процент от интернет потребителите ежедневно използват мрежата. Но кои са хората, които създават онлайн порталите? Кой кара сайтовете да „оживяват“?
Една от атрактивните, модерни и доходоносни професии на новото време е тази на уеб разработчиците. Но какво точно извършват тези специалисти? Защо трудът ѝм е от такова значение за света на модерните консуматори?
Какво правят уеб разработчиците? На този въпрос не може да се отговори кратко, просто и еднозначно. Тези програмисти се разделят на три типа: front-end, back-end и full-stack web developers. Front-end разработчиците създават потребителския интерфейс. С други думи – видимата част на сайтовете. Back-end разработчиците отговарят за базата данни, която поддържа front-end частта. Full-stack разработчиците съчетават уменията на двете роли.
Ролята на Front-end програмирането
Както вече стана ясно, front-end специалистите имат основната роля в изграждането на сайтове и софтуерни продукти като приложения. Те създават потребителския интерфейс и архитектурата на сайта. Архитектурата на сайта е от особена важност, защото стои в основата на визуализацията. Уеб сайтовете са изградени от няколко слоя – структура, данни, дизайн, съдържание и функционалност. За да взаимодействат с тях, на потребителите трябва да бъдат осигурени лесна навигация и бърз достъп.
Този тип специалисти винаги трябва да се уверяват, че създават максимално видими елементи, оптимално изчистено съдържание (визуално) и всеки компонент се намира на точното си място. Те трябва да притежават дизайнерски усет, за да съобразят присъстващите в дизайна цветове с отделните визуални части, най-вече с това как те си взаимодействат с текстовете – най-вече дали са достатъчно четими и отличаващи се според фоновите тонове.
Освен откъм видимата част, те трябва да проверят дали всички външни линкове са правилно поставени и форматирани, дали всички секции водят към релевантно за тях съдържане и дали сайтовете са mobile friendly (т.е. оптимизирани са за преглед през мобилно устройство).
За да осъществяват безпроблемно своята работа, Front-end програмистите трябва да владеят езици като HTML, CSS, Javascript, както и библиотеки като AngularJS, Backbone и Bootstrap.
Ролята на Back-end програмирането
Ако от прочетеното дотук си създадохте представата, че работата на Front-end разработчиците е трудна, дръжте се! Те конструират и поддържат „гърба“ на интерфейса на софтуерните продукти. Всъщност точно те са хората, които правят възможно онлайн пазаруването, например. Съдържанието на страницата – например форматираният с красив шрифт текст, който четете в любимия си блог, зад което стои код, се рендира от сървърът и се препраща към база от данни.
Най-важната характеристика за бекенд програмистите е да пишат ефективни кодове, чрез които да се осъществяват зададените операции по оптимално бърз начин. Те трябва да извършват поддръжката на продуктите и да осигуряват сигурността ѝм.
Някои от езиците, които Back-end разработчиците трябва да владеят, са HTML, MySQL, CSS и Javascript.
Реалната работна среда обединява и двата типа програмиране в едно. С други думи казано – Full-stack уеб разработчик. За придобиването на нужните практически умения можете да се доверите на учебен център с установени традиции в процесите на предоставяне на обучения.
В предстоящия курс по Web development от Софтуерната академия към Нет Ит ще получите всички необходими знания и умения за работа на позиция като Уеб разработчик. Той стартира на 15 юни и е в дистанционна форма. За да се запознаете подробно с неговата програма, както и с начините, по които можете да се запишете, посетете страницата обучението: http://softwareacademy.bg/
На телефон 0700 16 004 можете да се свържете с консултант на Нет Ит.