
Битова фотография
Битовата фотография не е жанр във фотографията. Тя е част от ежедневната фотография с която се опитваме просто да направим хубави снимки от нашето ежедневие. Можете да снимате всичко – вашите приятели, семейство, храна, улична фотография, или дори случайни неща, които намирате на пода. Твърдението, че трябва да пътуваме до екзотични места, за да правим добри снимки е напълно грешно. Не е нужно нито да закупим нов и скъп фотоапарат, за да се вдъхновим.
Концепцията за дзен фотографията и ежедневната фотография:
Истинското щастие е да намериш радост в ежедневието и да намериш красота в обикновеното. Например, ако си най-щастлив, когато пишеш, ходиш, разговаряш с приятели и семейство, помагаш на приятел, нарязваш зеленчуци, пазаруваш хранителни стоки, преподаваш, пиеш кафе и т.н. Опитвай се да използваш камерата в тези моменти, като инструмент за по-голяма благодарност в ежедневието си. Не мисли, че като станеш най-добрият фотограф в света, някак си ще бъдеш „щастлив“.
5 съвета за по-добри ежедневни снимки:
Най – трудното е да намерите радостта в сивото ежедневие, затова правете снимки на малките и обикновени неща, които ви носят радост. Ще ви дадем следните идеи:
1. Текстури – Когато снимате, се оглеждайте за различни текстури (груби, гладки или цветни). Какво е интересното в тях? Текстурите разказват история. Те показват преминаването на времето върху даден обект.
Когато снимате текстури, препоръчвам да снимате в JPEG режим с висок контраст, така че да преувеличите текстурите. Изпълнете рамката с избраните предмети и преувеличете гънките и текстурите в обектите. Снимайте старата белеща се боя и търсете различните текстури. Снимайте стари сметища и експериментирайте с помощта на светкавица, за да подчертаете ръждата и текстурите в предметите.
2. Червено – Защо червеният цвят? Според теорията на цветовете , червеното е един от най-живите цветове. Червеното имитира цвета на кръвта, страстта, смъртта, любовта и похотта.
Поставете си задача, когато снимате навън, да снимате само червени елементи. Червеното се проявява навсякъде. Когато снимате навън, потърсете смел червен цвят за акцент и студени цветове (синьо, зелено, лилаво) за фон, за да създадете контрастни противоположни цветове . Подобна комбинация е червено – зелено.
Напълнете рамката с червения цвят – погледнете краищата на рамката, за да запълните рамката с червено, за да създадете по-смело изявление. Ако снимате портрети, помолете обекта си да носи червен аксесоар (като шал, шапка) или червено червило, за да се откроят от фона. Червено / черно е силна цветова комбинация. Проучете рекламите, които имат червен цвят – и проучете как те съчетават цветовете, за да направят образа по-привлекателен.
3. Красота в обикновените неща – Фотографията е страхотна, защото можем да погледнем обикновените неща и да ги представим по крайно различен начин. Добрата композиция е ключът към успеха. Тя може да превърне всеки обикновен обект в интересна снимка.
Снимайте крайпътни табелки, пазарски колички и всякакви други обекти присъстващи в ежедневието ви, но винаги се стремете към простота и минимализъм. Създайте баланс в рамката.Намерете красотата на нещата на земята – като листа или боклук. Когато снимате неща на земята, направете диагонална композиция. Когато снимате обикновени предмети, клекнете много ниско и ги заснемете от долу. Това ще ви даде уникална перспектива върху обикновените обекти.
4. Снимайте у дома – Ако сте зает, просто снимайте неща в собствения си дом. Снимайте извън апартамента си или дори в хотела, докато пътувате. Отнасяйте се с това като забавно „творческо ограничение ” – какви интересни неща можете да заснемете у дома?
Снимайте партньора си у дома си, лавицата, леглото си. Снимайте с естествена светлина или със светкавица. Снимайте лампите, от нисък ъгъл, сапуна в банята или старите текстурирани тапети. Снимайте собственото си (разхвърляно) бюро и кухнята си.
Независимо от вашата ситуация в живота, винаги можете да държите очите си обучени, остри и силни.
Не се ограничавайте с определен жанр . Снимайте всички и всичко. Направете снимки на вашата храна, кафе, любими хора и вечери. Снимайте случайни неща, които откривате по време на пътуването си до работа, снимайте из къщата или докато се разхождате около блока. В крайна сметка фотографията има терапевтичен ефект. Тя разтоварва от стреса. Използвайте фотографията като инструмент, за да снимате бита си и да намерите радост във всяко малко нещо.
Запишете се на курс по Фотография в Design Academy към Нет Ит и ще научите тънкостите на фотографията и правенето на перфектни снимки, чрез използване на различни техники. Вижте повече информация тук или се обадете на телефон: 0700 16 004.