
Скици на хора
Рисуването и скицирането на хора е безценен начин за развитие на широк спектър от артистични умения. Скицата, като начало е начин за практикуване и усъвършенстване на уменията за рисуване и маркиране, изследователски чертеж, грубо описание, запис на нещо, което сте видели или първоначално проучване – за по-късна картина. Скицата може да бъде въображаема или творческа интерпретация на референтния материал – но не включва щателно копиране на първоначалния образ.
Ако се съмнявате във ефекта от скицирането, имайте в предвид, че то ви помага да развиете наблюдателните ви умения, въображението ви, обогатява записа ви от цветове и тонове и ви помага в разработването на готови произведения, без да разчитате изцяло на оригиналният образ.
Ще споделим с Вас няколко съвета за това как да скицирате хора, като тези съвети НЕ са от сорта „да забогатеят бързо“. По същество те са принципи, които имат много повече смисъл чрез прилагането. Истинските ползи обаче идват само когато станат вкоренени навици чрез много практика.
Рисувайте движещи се обекти – Това е най-добрият съвет, защото този метод е от най-голяма полза за това как да се научим да гледаме и да разбираме как работи човешкото тяло и как да рисуваме фигуративни форми.
Намерете място, където хората се задържат – Няма смисъл да правите живота си труден. Рисуването на хора, които са седнали или които се движат бавно, прави много по-лесно скицирането им. Такива места са кафенета, барове, ресторанти, паркове, гари и др.
Хората ВИНАГИ се движат – така научете се да рисувате БЪРЗО! – Няма начин да заобиколите този съвет! Също така се научете да приемете факта, че ще имате много скици, които няма да се получат. Моето правило е, че губя около 25% от скиците, които започна – и рисувам много бързо!
Седнете на едно място и изградете сцена – Вече сте приели, че хората идват и си отиват бързо и сте се научили да скицирате бързо, но все още се нуждаете от стратегия за това как да композирате фигурите. Примерна стратегия е да седнете на едно място и да си изградите сцена около един конкретен човек.
Потърсете повторение – Хората, които повтарят движения, са добри за рисуване. Трябва да определите каква е последователността и колко често се повтаря. Художниците много често правят чудесни скици на хора, които са анимирани, тъй като повечето от тях обикновено притежават чисти и повтарящи се рутинни движения.
Хванете пропорциите – Използвайте фона, за да помогнете със съотношението. Разгледайте размера на фигурата и измервайте пропорциите точно, ако имате време. Ако не го направите, изберете точки, които да ви действат за ориентация, така че накрая всичко да е пропорционално. Също така винаги се опитвайте да намерите вертикала, тя ще ви помага за изграждането на фигурата до самия край.
Характер и прилика – Практикувайте със семейството си и хората, които познавате, а не с непознати. Присвийте очи, когато погледнете лицето и след това нарисувайте само това, което можете да видите. Така ще хванете възможно най – точно формата на силуета. Ще се изненадате колко малко подробностите имат значение при хващането на характера на модела.
И последен съвет – Никога не искайте разрешение да рисувате някого! Ако го направите, тогава най – вероятно ще пожелаят да им нарисувате портрет, което в случая ви задължава, а е напълно различно упражнение. В същото време, моделът ще загуби отпуснатата си и небрежна поза и накрая очакването и интереса му към вашата рисунка ще ви стресира.
Запишете се на курс по Рисуване и живопис в Design Academy към Нет Ит и започнете да рисувате професионално. Вижте повече информация за обучението тук, или се обадете на телефон: 0700 16 004.