7 стъпки за създаване на Сториборд
Осъществяването на първия си сценарий е по-лесно, отколкото да се отговори на въпроса „Какво е сценария?“. Не е нужно да сте артистичен или да знаете много за видеото, за да измислите сценария . Тези седем стъпки ще Ви помогнат да развиете идеята си в завършен сториборд, който е готов за производство.
1. Определете какво искате да изпълни видеоклипът ви
Преди да извадите моливите си, направете предварително планиране. Започнете, като мислите за това, което искате да постигнете, като направите това видео на първо място. Например, искате ли да продадете повече от даден продукт, да подобрите имиджа на вашата марка, или да създадете ресурс за обучение на служителите? Как искате хората да се чувстват след гледане на видеоклипа ви? Задаването на ясни, конкретни цели за видеоклипа ви ще помогне да направите по-информиран творчески избор по линията.
2. Brainstorm
Измислете колкото се може повече идеи за видеоклипа си. Напишете ги всичките, дори тези, които изглеждат ужасни. Опитайте да комбинирате различни идеи, за да видите какво ще се получи. В края на краищата, каква е историята, ако не за да поставите всичките си идеи заедно? Ако има други хора, участващи в създаването на този видеоклип, накарайте ги да мислят заедно с вас, за да можете да вземете идеи един от друг. Може да се изненадате от това, което измислите.
3. Създайте времева линия
След като вече имате добра представа за това какво ще се случи във видеоклипа ви, започнете да скицирате времева линия. Идентифицирайте началото, средата и края на вашата история, както и всички важни преходи. Уверете се, че идеята протича добре, има смисъл и има емоционално обвързване. Краткия бизнес видеоклип не се нуждае от сложен сюжет, но се нуждае от смисъл и задоволителна резолюция. Ако откриете пропуски във времевата линия, обърнете се към brainstorming бележките си за идеи как да ги попълните.
4. Започнете да рисувате
Сега е време да започнем да поставяме визията си на хартия. Нарисувайте поредица от кутии на лист хартия или вземете безплатен шаблон за табла. Не забравяйте да оставите повече място за правене на бележки. В даден момент, започнете да скицирате действието на вашето видео. Вероятно ще откриете, че рисуването на ръка е най-бързият и най-прецизният начин да свалите идеите си. Практичността е по-важна от артистичността тук – ако не сте добри в рисуването, стик фигурите ще работят добре. Но ако уменията ви за рисуване наистина пречат на способността ви да предадете идеите си, можете да използвате софтуера за изготвяне на разкази, като Storyboard That, за да преодолеете проблема. Разказ, който ви позволява да създавате сценарии с помощта на библиотека от предварително направени изображения.
5. Добавете подробности за текста
Ако вече сте създали скрипт, запишете съответната част от него под всяко от вашите изображения. (Ако все още нямате скрипт, разказването ви в процес на изпълнение може да ви помогне да я напишете.) Добавете някои допълнителни бележки за всяка миниатюра, за да изясните какво се случва и да предоставите всяка информация, която ви е необходима по време на производството. Например, ако възнамерявате да използвате гласово съобщение или текстът да се показва на екрана в някакъв момент от видеоклипа ви, ще искате да включите тази информация в подходящата точка в монтираното видео.
6. Получете обратна връзка
Ако други хора помагат за създаването на този видеоклип, покажете им напредъка си и поискайте обратна връзка. Ранните чернови на таблото за писане ви дават чудесна възможност да обсъдите творческите решения, да изгладите проблемите и да се уверите, че завършеното ви видео ще бъде в съответствие с целите, които сте задали първоначално. Може дори да ви е от полза да седнете с колегите си и да изготвите своя сценария като екип.
7. Преразгледайте своята сценария
Ревизията е една от най-важните части на процеса на разказване. Вместо да разглеждате ревизията като задача, приемете го като възможност да експериментирате с различни подходи и да направите своя сценарий толкова добър, колкото е възможно. Разумно е по време на процеса на преразглеждане да има други хора, така че да можете да давате взаимно обратна връзка и да улавяте всякакви грешки, преди да започне производството.
Ако искате да създадете хубави видеоклипове, независимо дали за Вашата фирма или за друга цел, разказването на истории е съществена стъпка в процеса. Създаването на сценарий Ви помага да изгладите бръчките в идеите си и да обясните визията си на други хора – и това е забавно, за да стартирате. Ако никога преди не сте правили сценария, опитайте го следващия път, когато имате идея за видеоклип.