Фотография на открито
Понякога сме свидетели на спиращи дъха гледки, които искаме да запечатаме завинаги в съзнанието си, а защо не и със снимка. Снимането на открито е много интересно и вълнуващо. Човек може да снима всеки ден, на едно и също място и винаги снимките да са различни. Вижте няколко съвета, които ще Ви помогнат да се възползвате от всяка възможност да направите страхотни снимки.
1. Направете снимки в най- подходящо време от деня
По обяд е изключително труден момент за снимане на пейзажна фотография поради многото сенки и липсата детайли поради висок контраст. Също така е трудно да се заснемат портретите на открито, тъй като силната слънчева светлина ще накара субекта Ви да присвива очи. За повечето снимки на открито рано сутрин и късен следобед са идеалните часове на деня. През тези часове обикновено може да се открие хубава, разпръсната светлина с по-малко сенки. Това е и най-доброто време на деня за заснемане на дивата природа. Ако се уловите, че снимате при ярко слънце, помислете да се преместите на сянка.
2. Работете със светлината
Заснемането на кадри към слънцето обикновено е лоша идея. Това ще доведе до размиване на изображения или тъмни сенки. Ако можете, опитайте се да обърнете внимание на посоката на светлината и да работите с нея, за да подобрите изображенията си. Най-добрият вариант е да снимате докато слънцето е зад вас, тъй като това ще доведе до по-добре осветени пейзажи. Разбира се, снимането срещу слънцето, също е похват и има своето специфично място във фотографията, но е полезно да научите правилата преди да започнете да ги нарушавате, и да експериментирате.
3. Вземете под внимание снимането в RAW формат
Може да не сте твърде загрижени за обработката на снимката, когато за пръв път започнете. Но в някакъв момент може да искате да редактирате изображенията. Когато го направите, снимайте в RAW, тъй като това ще Ви даде най-голяма гъвкавост при последващата обработка.
4. Използвайте техника за широкоекранни снимки
Широкоъгълните лещи са изключително популярни за създаване на пейзажни изображения . Широките ъгли подчертават чувството за разстояние и пространство в картината и карат обекти, които са близо до тях, да изглеждат по-големи и по-внушителни. Те са идеални за заснемане на изображения, които включват много преден план.
5. Използвайте телеобектив
В някои случаи обаче ще искате да използвате телефото за вашите изображения. Фотографията на дивата природа, например, обикновено изисква използването на телефото. Освен това, можете да използвате телефото, за да помогнете на далечни елементи като планини или луната да изглеждат по-близо.
6. Скорост на затвора (главна настройка на фотоапарата)
Потърсете възможности за използване на бавна скорост на затвора за създаване на дълги експозиции. Можете леко да замъглявате движението – като водопади, реещи се облаци или вълнисти полета, за да добавите меки, артистични ефекти към вашите изображения. Ако използвате бавни скорости на затвора през деня, най-вероятно ще ви е необходим ND филтър, който да Ви помогне да филтрирате част от светлината, когато заснемате дълги експонации.
7. Следете хоризонта
Когато композирате изображенията си, поглеждайте хоризонта. Вие ще искате да се гарантира, че е перфектно ниво. Можете да го преместите по-ниско, за да включите повече от интересно небе, или да го повдигнете, за да уловите повече от предния план в изображението си. В повечето случаи, Вие ще искате да избягвате да има мъртъв център във вашето изображение, тъй като това ще доведе до това снимката да изглежда като нарязана наполовина.
8. Използвайте поляризиращ филтър
Поляризиращият филтър е задължителен елемент за фотографите на открито. Поляризаторите работят, като светлината се пропуска само от определени ъгли. Можете да завъртите филтъра, за да подобрите наситеността на цветовете или да премахнете нежеланите отблясъци на повърхността. Тези филтри също могат да помогнат да се пречупва мъгла, което прави далечните планини по-ясни и фокусирани. Те също помагат да се разделят облаците от небето, потъмнявайки ги и да ги накарат да се отличават повече.
Ако искате да усвоите всички тези умения и да надградите още, може да се запишете на курс по Фотография в Design Academy към учебен център Нет Ит. Вижте повече информация за курса тук или се обадете на телефон 0700 16 004. Превърнете хобито си в професия и творете изкуство!