Платна за рисуване
Как да изберем най-подходящото платно за рисуване?
Материалите на художниците представляват съществена част от тяхното изкуство. За тези, които работят с моливи, пастели, мастила и други, хартията е изключително важна част от цялостното материално оборудване.
В тази статия ще споделим в детайли различните характеристики и особености на платната за рисуване и какъв вид платна са най-подходящите предвид ситуацията.
Платната от памучни нишки са най-издръжливите платна за рисуване. Памучните платна, по принцип, са с много високо качество и издържат на най-много търкания и изтривания на рисунки. Най-често срещаната хартия е целулозната, в която се съдържа преработена дървесина. Този вид платна са издръжливи и позволяват работата с различни материали. Друга особеност на платната са техните покрития. Платната могат да бъдат груби на допир и без гладка повърхност. Когато са груби и със специфична текстура, е по-удачно да се използват материали, като въглен или пастел.
За разлика от грубата и необработена хартия, студено пресованата, пък, е с по-гладка повърхност, като в същото време е и по-лека от необработената. Друг вид платна са и горещо пресованите, които са напълно гладки и процесът им на изработка прилична на гладенето на дрехи. Върху този вид платна се изобразяват най-добре най-много детайли, като в същото време са и най-предпочитаните за топъл печат на изображения.
Платната за рисуване имат различни размери, като се използва метричната система. Когато чертаете своето произведение на изкуството за първи път най-вероятно ще положите доста усилия. За да започнете с рисуването трябва да подберете всички материали, с които ще работите. Първоначално може да изглежда сложно, но стъпка по стъпка всичко ще започне да се случва последователно и с отработени техники. Предвид вашето платно за рисуване, трябва да изберете най-подходящите моливи, като това зависи от естеството на рисунката. Твърдостта на графита е изписан от едната страна на молива, като общото правило е, че моливите с означение B са по-меки, докато тези с означение H са по-твърди. Съответно HB показват баланс между по-мек и по-твърд графит. Например разликата между моливи 4H и 4B е огромна и това ще се вижда достатъчно ясно върху нашето платно за рисуване.
Рисуването върху платно само по себе си представлява изкуство, за което е необходимо човек да има кураж. Създаването на абстрактни детайли, например, или рисунки, които са извън нормите изисква креативност. За да изразите себе си напълно върху платното, което използвате може да бъде сложна задача. Вие ще изобразите начина, по който се чувствате, човека в себе си, вашите интереси и други. Много дизайнери или художници смятат, че когато се намирате в креативната зона трябва да се доверите на себе си.
Ето няколко съвета как да използвате платното максимално добре. Бъдете сигурни, че имате достатъчно слънчева светлина и работите на светло. Също така може да използвате рамки, които да ви помогнат в оформянето на контурите. Обърнете внимание и на детайлите като например ъглите на картинката, която ще нарисувате. Интересен метод е и затварянето на едното око по време на рисуването. Това помага, като ви дава възможност да виждате изображението плоско. Не е толкова трудно, колкото може би изглежда, а в същото време е и полезно. По този начин ограничавате възприятието за дълбочина на картината и ви позволява да рисувате плоско. Бъдете консистентни в това, което правите – опитайте с едното око, след това опитайте и с друго, но на равни интервали. Това се прави, тъй като при смяната на очите обектите леко променят своята позиция и това може да бъде подвеждащо. Ето защо е толкова важно да подберете както правилните материали, така и платното, с което работите. Опитайте някои от изброените съвети и се уверете сами.
Запишете се на курс по Рисуване и живопис в Design Academy към Нет Ит и ще научите всичко необходимо за подбора на материали и рисуването с различни техники. Разкрийте един нов свят на креативни възможности, който през цялото време е бил толкова близо. Вижте програмата на обучението и датите за начало тук или се обадете на телефон: 0700 16 004.