
Златни правила в дизайна на банята
Проектирането на мокрите помещения не е толкова лесна задача, колкото изглежда. Банята е пространство, в което прекарваме значително по-малко време, от колкото в дневната или спалнята. В нея, обаче, също би трябвало да се чувстваме комфортно.
Ако вие нямата голям опит с Интериорния дизайн, а искате да навлезете в тази материя, силно ви препоръчваме преди да обзаведете своята спалня или цялото си жилище да преминете през безплатното онлайн обучение по въведение в интериорния дизайн. По този начин ще поставите основите на тези свои умения и реализирането на проект по обзавеждане на вашето жилище ще бъде една идея по-професионално. За да се запишете в обучението, кликнете тук.
Интериорният дизайнер е този, който на първо място решава функционалните задачи. Всеки проект, до който се докосваме носи своите специфики и проблеми. Веднъж ще се окаже, че има нужда от спешна подмяна на цялата водопроводна инсталация, следващият път изводите за осветителните тела не са на мястото си, друг път стените са в толкова окаяно състояние, че трябва на места буквално да се изграждат отначало. Възможно е да липсва сифон на пода или пък собствениците да се колебаят до последно дали искат вана или душ кабина… Решенията, които трябва да се взимат са безброй, дори и тук. Независимо от това има неписани правила, които е добре да вземем предвид при проектирането. Ето някои от тях:
1. Чиста и мръсна зона. Чистата зона включва мивката и ваната. Мръсната тоалетната и бидето. Най-удачно ще е отваряйки вратата да виждаме първата.
2. Огледало и визуална връзка. Известен е фактът, че огледалото дава дълбочина на помещението. В банята обаче то е задължителен компонент. Непременно трябва да помислим когато отворим вратата на банята кое е първото нещо което ще видим. Е, огледалото с нашия лик може и ще е добра алтернатива. Другите варианти са срещу нас да е чистата зона, която споменахме в първата точка.
3. Хигиена и почистване. Характерно при банята е, че съществуват много труднодостъпни пространства (около тоалетната, душ кабината, под и встрани от ваната, под мивката). За тях трябва да осигурим максимално лесен достъп за почистване, а най-добре е да ги сведем до минимум. Решенията могат да са с избор на конзолни тоалетни и бидета, избягване на малки ъгли и фуги и под.
4. Основни отстояния. В банята те са съобразени с пропорциите на човешкото тяло. Не забравяйте, че тук си говорим за осови размери, т.е. от центъра на мивката, центъра на тоалетната чиния, бидето и т.н. Смята се, че оптималното разстояние от оста на мивката до стената е 45см. Това е така, тъй като когато си свием лактите, за да си вдигнем ръцете нагоре не би трябвало да се удряме. Същото се отнася за зоната на тоалетната и душа. Следователно в една малка тоалетна, като тази на примера по-долу светлата широчина би трябвало да е 90см (45+45). В душ кабината, предвид, че сме заобиколени от стъклени прегради и/или стени, също оптималният размер е 90см. Когато сме ограничени от пространството е възможно да проектираме по-тясна, но тогава нека тя да бъде по-дълга.
5. Места за съхранение. На първо място трябва да си отговорим на въпроса кое къде ще стои. Когато проектираме баня в жилище за постоянно обитаване винаги предвиждаме достатъчно място за съхранение поне на предметите, които използваме ежедневно, както и закрито (шкаф, чекмедже), в което да поберем резервни такива. Обикновено това са свободно стоящи шкафове от влагоустойчиви материали. При по-малките пространства решението се крие под мивката.
6. Осветление. Както във всяко друго помещение, така и тук можем да разграничим няколко типа осветление: общо, работно, акцентно и декоративно. Първите две са задължителни. Общото може да е към равнината на тавана (плафони, скрито в окачен таван и др.) или закрепено за стената (аплици). В областта на мивката и огледало е необходимо работно или още наричано локално осветление. То може да се осъществи с подсветка на огледалото, аплик или друго осветително тяло закрепено за тавана, но осветяващо именно тази зона.
7. Отопление. Говорим ли си за комфорт няма как да пропуснем отоплението. Отоплителните тела в банята се закрепват за стената и се наричат лири. На пазара вече има голямо разнообрази от цветове и форми. Не забравяйте, че ако се спрете на електрическа за нея трябва преди това да сте предвидили контакт на точното място.
8. Вентилация. Идеалният вариант би бил естествена вентилация. За съжаление това е рядкост, особено в апартаментни жилища. Не забравяйте да оставите място за вентилатора! В противен случай, колкото и да е сполучлив дизайна, той ще бъде съсипан от мухъл… най-вече във фугите между плочките. Средства за намаляването му има, но така само ще се борите с резултата, не и с причината за проблема.
9. Децата в банята. Те искат да се чувстват равноправни членове. Затова и когато нямаме възможност да приспособим отделна баня, специално за тях, би трябвало да помислим за това как общата да им бъде достъпна и удобна. Решението звучи просто: съобразяваме се с техните размери. Какво означава това? Ще им е нужно поне едно стъпало, за да достигнат до мивката и огледалото. Това правило се отнася и за тоалетната. Височината на закачалките за кърпите също трябва да бъде по-ниска. За възрастния човек дълбочина от 50см на плота с мивката не е проблемна, даже напротив. За детето, обаче това, този размер е прекалено голям.
На курса по Интериорен дизайн в Design Academy към Нет Ит ще научите всичко, с което трябва да се съобразите когато планирате как да разпределите мебелите и функционалните приспособления в стаите, фаянса в банята, уредите в кухнята и др., така, че те да бъдат удобни и интуитивни за използване. Можете да разгледате програмата на обучението тук или да се обадите за повече информация на телефон: 0700 16 004.