
Уроци по рисуване за деца
Децата са изключително любопитни и енергични. Те преоткриват света чрез сетивата си, а изобразителното изкуство е един от най-добрите стимули за ранно развитие на креативност и себе изразяване при децата. Творческите дейности, сред които е и рисуването, помагат на мозъка да се развива. Дясната част на мозъка се използва за емоционални и творчески отговори, а лявата страна на мозъка се фокусира върху аналитичните процеси и логика. Когато детето рисува, и двете страни на мозъка му са ангажирани. По този начин се укрепват връзките между двете полукълба. Това помага за постигането на пълния потенциал от възможности.
Рисуването засилва наблюдателността, изостря вниманието към детайлите, с него ще научите по-лесно цветовете, а детската ръчичка ще придобие по-голяма сигурност.
Децата, които рисуват, се научават да мислят с отворен ум и да подхождат в житейските ситуации творчески. Те свикват да изразяват себе си по-дълбоко чрез изкуството си и думите си.
Всички деца обичат да рисуват. Но именно индивидуалността на децата – техните интереси, склонности, характери и темперамент са в основата на безкрайното разнообразие на рисунките. Рисуването позволява на децата да изразят своята креативност и да се забавляват. Освен приятното изживяване и релаксация, рисуването помага и на родителите да разберат какво се крие в детската душа. Рисуването действа успокояващо на детето и осигурява лесен път за освобождаване от чувството на отхвърляне, болка, гняв и страх.
Чрез нарисуваното всеки родител ще опознае по-добре детето си – рисува ли само с един цвят, кой, рисува линии, остри форми или кръгове, елипси, иска ли да наподоби нарисуваното от вас или има своя представа за нещата. Като се научат да рисуват, децата придобиват умения, с които могат да се гордеят. Това им дава основание да гледат на света с увереността, че могат да постигнат дадена цел.
Целта не е да го направите гениален художник, а да развиете интелекта му.
На каква възраст започват да рисуват децата? Зависи кога родителят ще му даде тази възможност. На 1.5-2 години картините за вас ще са просто драсканици, но това няма голямо значение.
Не забравяйте обаче да установите едно ясно правило още в самото начало – рисува се само върху лист хартия, не по стените, книгите, по пода и т. н.
Дайте му най-напред пастели. Те наистина цапат повече ръчичките от цветните моливи, но имат по-наситен цвят, по-дебела линия върху листа, а и се мият сравнително по-лесно от стените и пода от флумастрите.
Важно е не просто да връчите листа и пастелите, но и сами да седнете и да нарисувате нещо простичко от заобикалящата среда или вече видяно в детските книжки – човече, мече, цвете, ябълка, чаша.
В скицник (ако искате да събирате неповторимите му творби) или просто върху използвана от едната страна копирна хартия детето може да започне да твори. Никога не се присмивайте на картините на детето си, а когато не разбирате какво е нарисувано бъдете любопитни и задавайте въпроси.
Има много видове техники за рисуване, както традиционни, така и не традиционни, които могат да уловят дете от всякаква възраст.
Нека започнем с традиционните техники на рисуване с моливи, бои, гваш, маркери. Рисуването започва от прости фигури и форми и преминава към рисуване на по-сложни линии и елементи.
Голямата популярност имат не традиционните техники, като например:
klyaksografiya;
монотипия;
рисуване с пръсти;
рисуване с длани и крака;
рисуване с листа;
рисуване с резба;
пяна за изтегляне;
пръскане и много други.
Нека разгледаме по-подробно някои от техниките.
1. Klyaksografiya – рисуване с помощта на сламки и бои.
На хартия трябва да направите петно с боята и след това да го издухате с помощта на подготвена сламка. Можете да получите различни форми: сърце, слънце, облак и други.
2.Monotopia – едно парче хартия е сгънато на половина. В една част се рисува обект – половината от слънцето, ябълка, сърце и т.н. Листът се сгъва и две части се притискат една към друга, получава се огледален образ.
3.Техника с пръсти. Детето потапя пръстите си в боята и започва да рисува. Отпечатъците от пръсти създават красиви форми, които могат да бъдат дооформени по-нататък.
4.Техника с длани и крака. Дланите или краката се потапят в боята и след това с помощта на отпечатъците им се създава изображение .
5.Техника с листа.
Използват се различни листа от дървета, които се потапят в боя и с техния отпечатък се рисува.
6.Техниката на рисуване с нишки.
На хартия се изчертава изображение, върху което след това се залепват нишките, съответстващи на изчертания обект. Важно е при залепването на нишките да няма интервали.
7.Техника на изтегляне на пяна.
Състои се от използването на парче гума от пяна, която трябва да се потопи в боя и чрез отпечатване на хартия да създава фон или шаблон. Страхотно за рисуване на пухкави малки животни.
8.Техника с пръскане.
За тази техника на рисуване, трябва да създадете шаблони от картон, които след това се прилагат върху лист хартия. Четката се потапя в боя и се поръсва върху хартията, така че да не пада върху онези части, където не е необходимо.
Покажете на детето си различни техники и се забавлявайте с него. Това ще бъдат едни от най-запомнящите се спомени за детето. Няма нищо по-весело и забавно за едно дете от това да му се позволи да се изцапа без да се притеснява за последствията.
Ако пък, вие желаете да откриете тайните на един нов свят, да можете да изразите мислите и красотата на света чрез красиви рисунки, ви каним да се запишете на обучението ни по Рисуване и живопис на Design academy към Нет Ит. Повече информация прочетете тук или ни се обадете на телефон: 0700 16 004.