
Рисуване с молив
Преди да ви разкажем, как да рисувате с моливи, бихме ви предложили да научите безплатно какви са основните методи за рисуване. Ще усвоите тези похвати, като вземете участие в безплатните видео курсове по >Рисуване на потрет и >Рисуване на пейзаж.
Рисуването с молив е основна и една от най-важните техники, които всеки начинаещ художник трябва да усвои. Всички знаем, че всяка картина започва от рисуването с молив и лист хартия.
Дори художниците на най-големите творби първо правят контурите на картините си с молив, за да ги пренесат след това на платното.
Ако се чудите как и от къде да започнете, ние ще ви дадем няколко насоки:
Набележете си точното място, където искате да позиционирате обекта на вашата творба. След това с леки линии започнете да нанасяте. Тук е много важно обекта да е съобразен с големината на платното или листа хартия. Важно позиционирането на всички обекти в картината, която искате да нарисувате, да бъдат разположени хармонично и естествено.
След като сте направили контурите на вашата картина, може да започнете със светлосенките. Светлосянката е цветно петно или контур, което прави творбите плоски и декоративни. Освен в рисуването, тя е и едно от изразните средства в художествената фотография. Много от художниците използват собствените си пръсти, за да размажат молива. По този начин коригират наситеността и яркостта на светлосянката.
За да изобразите светлосянка във вашата картина е необходимо да използвате мек молив. Когато започнете да рисувате, стремете се да покриете всички засенчени части на предметите със щрих, отдясно на ляво и отгоре надолу. Всеки предмет трябва да има собствена падаща сянка. Следете сенките на творбата си. С нейното разгръщане, сенките трябва да бъдат подсилвани. Направете ги по-тъмни и изпъкващи.
Важно е да знаете и още нещо. Всяка сянка в предметът притежава рефлекс. Рефлексът е отразената светлина. Рефлексът е важен, когато рисувате тела със заоблени форми. За да създадете рефлекс на вашата картина, първо трябва да защриховате сянката, а след това с гумата да протриете рефлекса. А после отново защриховате сянката и рефлекса с общ щрих.
Следващото по важност във вашата картина е въздушната перспектива. Никога не я забравяйте. Въздушната перспектива е тогава, когато един от предметите трябва да бъде визуално по-близо до нас. Тези предмети се рисуват по-ярко. Белите цветове трябва да бъдат още по-бели, а черните да бъдат подсилени. Предметите, които остават в по-далечен плат трябва да бъдат по-бледи.
Предлагаме ви да започнете да се учите постепенно и да развивате с всеки изминал ден техниките, които научавате. По този начин ще започнете да работите и с тоналността в рисуването. С нея ще може да имитирате цветовете и да обозначавате сенките върху творбата ви.
Вижте какви съвети дават лекторите ни на всички курсисти по време на обучението по Рисуване и живопис.
– Когато рисувате с моливи, винаги се запасете с няколко вида на различни марки- НВ, В, 2В, 3B, 4B, и др.
– Ако нямате гума, може да размажете светлосенките с пръст.
– Рисувайте и се упражнявайте всеки ден, така ще тренирате ръката си.
– Преди да започнете да рисувате: настройте се положително. Нагласата понякога е много по-важна от всички техники.
Запомнете, че несъвършенствата понякога могат да направят картината ви уникат!
Ако искате да упражнявате всички техники за рисуване, независимо дали ще рисувате с молив, маслени или водни бои, Дизайнерската академия към Нет Ит ще ви усъвършенства!
Включете се в обучение от два семестъра, с програма включваща отделни, специално разработени модули по рисуване. Може да научите повече на телефон 0700 16 004 или на сайта на Design Academy.