
Дизайн на презентация
Презентациите често получават лоша репутация. На всички ни се е случвало да присъстваме на безкрайно дълга и скучна лекция на работа или в университета и пауърпойнт слайдове направени така, че напълно да се обезсмисля присъствието на визуална презентация. Каква е тайната на добрата презентация и по какво се различава от лошата? Това зависи не само от съдържанието, а и от дизайна. Ако вашата реч или лекция са перфектни, изображенията, които показвате може да допълнят или напротив, да отнемат от идеалното ви представяне. Без значение дали използвате Visage, Keynote, PowerPoint или просто PDF файл, можете да се възползвате от някои съвети как да подобрите дизайна на вашата презентация.
Препоръчваме си да се включите в безплатното обучение по Въведение в Графичния дизайн, където ще се запознаете с дейността на графичните дизайнери, с това какво се очаква от тях да знаят и умеят и по какви проекти работят.
Източник: www.cdn.dribbble.com
Избягвайте фабричните темплейти, които се предлагат безплатно със софтуера. Те се използват твърде често от всеки, скучни са и често доста грозни. Създайте ясна презентация като започнете с изчистен темплейт и надградете постепенно.
Недейте да използвате повече от 6 реда текст. Да сложите твърде много информация в един единствен слайд напълно ще обезсмисли съществуването на презентация или на жив говорител. Запомнете- от аудиторията се изисква да възприеме всичко, което казвате, докато едновременно с това се опитва да прочете слайда.
Недейте да използвате булети. Никой няма да запомни 10 подточки в един слайд, но биха могли да запомнят 10 атрактивни слайда в една презентация. Използвайте всеки един, за да разкажете история. Нека бъде опорна точка на вашите думи. Опитайте се да не разказвате повече от една идея на слайд.
Използвайте шрифта Sans Serif. Типографията е важна, но целта при дизайна на презентация е да бъде четлива, а не забавна. Можете да използвате креативен шрифт за заглавието, но недейте да прекалявате и да го използвате и за основния текст. Изберете изчистени, традиционни като Helvetica. Ако фонът ви е тъмев, нека текстът да е светъл и достатъчно ярък, защото контрастът увеличава четливостта.
Източник: www.microlancer.lancerassets.com
Освен вида шрифт, неговият размер също има значение. Вероятно изработвате презентацията си на лаптоп, което означава, че я виждате в много по-различен размер от този, на който ще я представяте пред публика. Имайте предвид, че текстът трябва да е достатъчно голям, за да може да се прочете дори от хората, които седят в дъното на стаята.
Както вече стана ясно, яркият контраст между фона и текста е много важен. Това се прави с цел посланието ви да изпъкне. Ако фонът ви е шарен, а не едноцветен, рискувате част от текста да се изгубят, тоест да не могат да се четат толкова добре или дори изобщо. В такъв случай поставете текста на стилен тъмен фон, който ще добави и визуална атрактивност, освен четливост.
Недейте да използвате повече от пет цвята. Хармоничната цветова палитра може лесно да подобри облика на цялата ви презентация. Няма нужда от сложни градиенти или текстури. Можете да получите отлични резултати само с употребата на правилните цветове. Използвайте инструменти като Adobe’s Kuler или сайт като COLOURLovers, за да направите подходящ избор.
Източник: www.previews.123rf.com
Използвайте контрастни цветове на текста, за да привлечете вниманието. Това е като използватено на болд или италик, но по-добро! Изберете един цвят от палитрата, за да „подчертаете“ важните точки в текста си. Но внимавайте да не прекалявате, защото по този начин ще се изгуби ефекта и няма да постигнете желания резултат.
Използвайте по една снимка или изображение на слайд. Всеки иска дизайна на презентацията му да е такъв, че тя да изглежда по.визуална, но недейте да се отвличате. Все пак това е презентация, а не албум със снимки. Можете да поставите или не текст отстрани на снимката.
Използвайте други визуални елементи, за да предизвикате емоция у аудиторията или да я накарате да се замисли. Те са там, за да подкрепят вашето посление и да увеличат разбирането и да извлекат реакция, която увеличава въздействието. Става дума за таблици, графики, инфографики и снимки, които ги подкрепят.