Фотография на изгрев и залез – съвети
Колко пъти сте се опитвали да заснемете снимки на великолепен залез или изгрев, само за да бъдете разочаровани, когато резултатите не са толкова зрелищни, колкото се надявахте? Прекалено често снимките не изглеждат справедливи, за тези великолепни цветови прояви в небето. За да подобрите шансовете си за заснемане на този страхотен кадър, първо помага да разберете някои основни концепции за фотография. Подготовката също, е от ключово значение. Преди да тръгнете напред, уверете се, че знаете как да използвате камерата си и разбира се, в кое време изгрява и залязва слънцето. Когато правите снимки на изгреви и залези, внимавайте да не гледате директно към слънцето през визьора на вашия фотоапарат. Това може да причини трайно увреждане на очите.
Имате ли интерес към фотографията? Включете се към безплатното обучение по Студийна фотография, което ще ви запознае с всички тънкости.
Източник: www.pixabay.com
Изберете ISO от нисък до среден клас. Когато снимате изгрев или залез, обикновено искате да използвате ISO с нисък до среден диапазон, например 200, 400 или 800. По време на изгрев или залез има по-малко налична светлина, отколкото в средата на деня, така че става с една от тези настройки на ISO, а не най-ниската възможна (която обикновено е 100 на повечето камери), ще ви даде малко свобода при избора на блендата и скоростта на затвора, като същевременно осигурява висококачествено изображение.
Източник: www.pixabay.com
Изберете висока бленда. Повечето хора, ще изберат да използват висока диафрагма, като f / 11, f / 16 или по-висока, когато правят снимки на залез. Това позволява по-голяма дълбочина на полето, така че всичко от предния план до фона, ще бъде рязко на фокус. Въпреки това, няма правило да се намалява блендата, за да се постигне определен творчески ефект. Ако искате да размажете фона и да привлечете цялото внимание към обект на преден план, продължете напред и задайте ниска бленда, като f / 4 или дори по-ниска.
Източник: www.pixabay.com
Определете скоростта на затвора. С вашия ISO и диафрагма е време да изберете скоростта на затвора, която ще ви даде правилна експозиция. Следете светлинния си уред, докато регулирате скоростта на затвора и когато прочете „0“, той ви казва, че експозицията е правилна. За да направите това наистина просто, поставете камерата в режим на приоритет на блендата и вашата камера автоматично, ще избере скоростта на затвора, която ще работи най-добре за правилна експозиция. Също така имайте предвид, че ако скоростта на затвора ви стане твърде ниска, може да ви е необходим статив, за да предотвратите замъгляване, причинено от треперенето на ръцете ви. Общата насока за определяне на най-ниската използваема скорост на ръчния затвор, е да погледнете фокусното разстояние на вашия обектив и да използвате статив за всяка скорост на затвора, по-ниска от тази.
Източник: www.pixabay.com
Разчитайки на светлинния метър на вашия фотоапарат, за да получите най-добрия кадър, понякога може да доведе до посредствени резултати, особено по време на изгрев или залез, когато се опитвате да излагате яркото слънце на хоризонта и по-тъмните обекти на преден план. За да получите най-добра експозиция, опитайте техника, наречена bracketing. Подреждането включва няколко снимки, изложени над и под това, което предлага вашата камера.
Източник: www.pixabay.com
Има няколко начина, по които можете да експонирате експозициите:
Автоматично експониране на експозиция. Много дигитални камери включват автоматично експониране на експозиция. С тази настройка, камерата автоматично прави няколко снимки (обикновено три или повече) при различни експозиции. Можете да прегледате снимките по-късно и да решите кои да запазите.
Компенсация на експозицията. Използвайки компенсация на експонацията, можете лесно да регулирате експозицията нагоре или надолу, за да настроите яркостта или тъмнината на изображението. Много камери имат циферблат или бутон, който ви позволява да правите това.
Ръчно регулиране. Ръчното регулиране на блендата или скоростта на затвора е друг начин. Например, ако камерата ви предлага да направите снимката на 1/125 от секундата и f / 5.6, можете да избутате скоростта на затвора с една спирка до 1/250 от секундата, за да пуснете по-малко светлина и след това, да намалите една спирка до 1 / 60 секунди, за да пуснете повече светлина. Имайте предвид как регулирането на скоростта на затвора и блендата, ще повлияе на движението и дълбочината на полето. Ако използвате смартфон, който не ви позволява да правите тези корекции, можете да опитате да постигнете подобни резултати, като коригирате експозицията, за да изсветлите и затъмните сцената и да направите няколко снимки на една и съща сцена. Повечето камери за смартфони ви позволяват, да правите това с някаква комбинация от докосване, задържане и прекарване на пръст.
Източник: www.pixabay.com
Когато правите снимки на изгрев или залез, естествено е да бъдете запленени от жива линия на хоризонта и да оставите това да бъде единственото нещо, което включвате във вашата снимка. Но когато разгледате снимките по-късно, може да откриете, че докато цветовете, хвърлени от слънцето, са зашеметяващи, на изображенията им липсва разкош на сцената, която сте виждали със собствените си очи. Това често е така, защото изображенията не включват елементи, които осигуряват усещане за мащаб, дълбочина и оригиналност. Следващия път опитайте да направите крачка назад и да включите неща като дървета, хора, скали, вода или други природни дадености на преден план и в средата.
Източник: www.pixabay.com
Също така имайте предвид, че понякога красивата снимка на изгрев или залез дори не включва самото слънце. Докато снимате, отделете малко време, за да се огледате и забележите как златната светлина на изгрева се разпространява из долината отдолу или как, розовите оттенъци на залеза са нарисувани по околните върхове. Принудете се да погледнете отвъд горящото кълбо в небето и да намерите творчески начини, да добавите интерес към вашите изображения.
Използвайте правилото на третините и водещите линии. Добре съставено изображение подрежда всички визуални елементи, включително слънцето и други неща, като дървета, облаци или хора, така че да се харесат на окото, да разкажат история или да предизвикат определена емоция.
Източник: www.pixabay.com
Ето няколко начина за подобряване на композицията на вашите снимки:
Използвайте правилото на третините. Правилото на третините е основна композиционна техника и лесен начин, да подобрите снимките си. За да го използвате, просто трябва психически да разчупите изображението си на трети, вертикално и хоризонтално с мрежови линии и да позиционирате обекта на вашата снимка или по линиите, или в пресечната точка на две линии. Това ще създаде по-балансирана и визуално интересна картина. За да направите това наистина лесно, много камери ви позволяват да показвате решетка във визьора или на LCD екрана, така че да можете бързо, да композирате изображения с правилото на третините.
Използвайте водещи линии. Внимателното съставяне на линии във вашите снимки, е мощен начин да привлечете вниманието на зрителя към основния обект и да създадете усещане за движение, чрез изображението. Например, когато правите снимка на изгрев, помислете как можете да използвате дървета в гора, поле с висока трева, мъгливи облаци или криволичеща пътека, за да насочите погледа на зрителя, през изображението към слънцето на хоризонта.
Фокусирайте се ръчно. Когато правите снимки към слънцето, интензивното осветление понякога може да накара автофокуса на вашия фотоапарат, да се мъчи да заключи нещо. Ако камерата ви позволява да преминете към това, преминете към ръчен фокус, за да можете да гарантирате, че ще снимате идеално.
Източник: www.pixabay.com
Точно когато мислите, че сте виждали най-доброто от изгрева или залеза, цветовете могат да станат още по-богати или облак може, да се движи и да хвърля красиви слънчеви лъчи. Изгревите и залезите се променят постоянно, така че продължавайте да снимате, за да сте сигурни, че не пропускате най-добрата част. И докато сте на това, експериментирайте с различни композиции и експозиции.