
Модата през 20-те години
Какво са носили жените през 20-те години на миналия век? За да си отговорим на този въпрос първо трябва да отговорим на няколко други въпроса- какво са правили, с кого и през коя част на денонощието, каква е била професията им, възрастта и социалната класа. Всяко различни събитие е изисквало отделно облекло. За периода е характерно както за мъжете, така и за жените да сменят тоалетите си по няколко пъти на ден.
Препоръчваме ви, да се включите в безплатното обучение по Шиене в модния дизайн. Не го пропускайте!
Източник: www.pinterest.com
Модата при домашните дрехи през 20-те години
Когато дамите са били вкъщи единствено в компанията на семейството си, дрехите са били възможно най-удобни. Домакинята е носила обикновена памучна рокля, дебели памучни дълги чорапи и оксфордски обувки с нисък ток. Роклите са били цветни, най-често карирани, раирани или едноцветни с бродерия или дантела. Понякога са имали бели яки. В повечето случаи са били ушито лично от притежателките им и от издръжлива материя. За дамите с по-ограничен бюджет това е било единственото дневно облекло.
Източник: www.wpengine.netdna-ssl.com
Модата при работното облекло през 20-те години
Дамите, които са работили най-често са били заети в сектора на ръчния труд като работнички във фабрики, шивачки, детегледачки, медицински сестри и готвачки. Те са били задължени да носят униформа върху престилката си. От дамите, които работят в магазин се е очаквало да се обличат малко по-красиво с рокля или униформа от вталена рокля с бяла яка. За дамите, които се занимават с професии като учителка, секретарка, журналист и телефонистка се е очаквало да се обличат със скромна рокля или пола и блуза.
Източник: www.i.etsystatic.com
Модата при дрехите за път през 20-те години
Пътуването през 20-те години е свързано с много прах и жега. Домакинствата почти не са притежавали коли. Влаковете са били горещи, а автобусите претъпкани, което гарантира намачкването на дрехите, докато се достигне до желаната дестинация. Затова и повечето дрехи за път са били обикновени вталени костюми или палта, удобна шапка, кожени ръкавици, кожена чанта или куфар и изчистени обувки на нисък ток. Цветовете са били неутрални- сиви, кафяви и сини нюанси, върху които прахът и мръсотията да личат възможно по-малко. Материали, които се мачкат лесно като лен и памук са се избягвали за сметка на вълнени и други прежди или по-твърди материи, съдържащи памучна нишка. Ако пътуването включва и престой през нощта, дамата взима със себе си и консервативна пижама или дълга нощница.
Източник: www.pinterest.com
Модата при уличното облекло през 20-те години
Когато жената приключи работата си и домакинските си задължения вкъщи е време да се захване със задълженията си навън, докато съпругът й все още е на работа. Това включва пазаруване и други. Тук отново става дума за опростени, изчистени тоалети, но с по-високо качество от памучните карирани рокли. Пола, блуза и пуловер, съчетани с оксфордски обувки на средно висок ток са идеални за изпълнението на дневните задължения извън дома. Вталена рокля, направена от материя, съдържаща коприна или вълна също е подходяща. Те започват като вталени на мястото на талията на дамата, а през 1926 година стават прави, като мястото на талията е по-ниско и се очертава с колан, а самите рокли падат свободно надолу. Яка или панделка, падаща надолу, е характерен елемент за модата през 20-те години. Могат да се добавят и детайли като драперии, дантела, плисе или ред копчета.
Цветовете, характерни за градската жена, спазваща модата през 20-те години са тъмно синьо, черно, кафяво и маслиненозелено. Дамите, които живеят в малките населени места или близо до морето са носили бяло през лятото, а жълто, червено, синьо и светло сиво- през цялата година. Разликата между модата в града през 20-те години и в провинцията се е различавала много повече в Европа, отколкото в САЩ.
Източник: www.pinterest.com
Аксесоарите са координирани с облеклото, но не съвпадат по цветове или материи. Те са обикновени. Бижутата могат да бъдат оставени вкъщи през деня, но клош шапка и ръкавици са атрибут, без който не може да се излиза. Чорапите са били матирани и полу-прозрачни, най-често в кафяво или черно.
Характерните са модата през 20-те години шапки се различават спрямо различните сезони, но винаги са задължителни. През лятото са се предпочитали такива от слама или памук, а зимата- от филц или друга вълнена материя. За празничните следобеди и вечери може да се носи тюрбан, докато младите дами предпочитат барети. За градинските партита се предпочитат шапки с по-голяма периферия. Имат по-малко декорация от тази, характерна за водата преди 20-те години, но все още са се срещали панделки, цвете или арт деко фигура.
Източник: www.pinterest.com
Модата през 20-те години за дрехите за църква и специални събития се различава от тази при ежедневното облекло. През този период дамите не са се ограничавали с носене на официалните си дрехи само веднъж седмично, в неделя. Това е било характерно единствено за по-ниските социални кръгове в обществото. Ако дамата е заможна, то тя избира за литургия дрехите, които носи следобед в ежедневието, стига тя да е достатъчно скромна, с дълги ръкави и дължина до под коляното. Ако все пак се избере рокля без ръкави, то тя е в компанията на лек шал, наметка или наметнато тънко яке. Задължителни са и шапката, ръкавиците и чантата, които придават на облеклото на жената от преди век завършен вид.
Най-характерната социална дейност за жената през 20-те години е да пие чай с приятелки. Този тип събирания могат да бъдат както официални, така и полу-официални. Модата през 20-те години изисква дамите да са облечени с рокля за следобед, направена от по-лек и по-ярък плат и повече украса. Тя изразява изисканост и красота. През лятото могат да бъдат и бели, които са много атрактивни, а през другите сезони- ярки цветове или пастелни. Обувките варират между такива на среден и висок ток, а чорапите могат да бъдат по-малко плътни и дори в цвят- бял или друг, който подхожда на роклята. Същото се отнася и за ръкавиците.