Въздушна фотография
Въздушна снимка в широк план е всяка снимка, направена от въздуха. Обикновено въздушните снимки се правят вертикално от самолет с помощта на високо прецизна камера. Има няколко неща, които можете да търсите, за да определите какво прави една снимка различна от друга от същата област, включително тип филм, мащаб и припокриване.
Ако имате интерес към фотографията и нейните тънкости, може да се включите към безплатното обучение по Студийна фотография. Не го пропускайте!
Източник: www.pixabay.com
Когато се направи добре, въздушната фотография изглежда има забележителната способност, да превърне представата ни за ежедневието в нещо богато естетическо. Красивото е все още красиво. Африканските равнини, гледани от джип, са също толкова зашеметяващи и толкова разнообразни, колкото от седалката на хеликоптер. Трясъкът на вълни в хавайския бряг е толкова впечатляващ от дъската за сърф, колкото и от планер, самолет или дрон. И същото може, да се каже и за по-голямата част от природния свят: водопади, планински вериги, големи реки и езера, архипелаг на отдалечени острови – въздушната фотография ни предоставя алтернативен изглед на тези гледки, но ние вече инстинктивно оценяваме красотата им.
Източник: www.pixabay.com
Подобно на останалата част от фотографския свят, въздушната фотография вече не е просто царството на успешните, професионални фотографи или заможните хора, нуждаещи се от хоби. Тъй като дронове вече са достъпни за тези, които имат малко доход и оборудването на камерите става все по-евтино, по-малко, по-здраво и по-добро качество, сцените на снимане над главата ни стават все по-прости и по-лесни.
Източник: www.pixabay.com
Разбира се, както при мобилната фотография и много други жанрове на фотографията, достъпността и лекотата не гарантират качество. Новият фактор за достъпност на въздушната фотография, ще принуди галериите, редакторите и кураторите да бъдат още по-бдителни и внимателни с избраната от тях работа. Независимо дали става дума за по-евтини полети с хеликоптер, експедиции за фотография с балон с горещ въздух или използване на дронове в задните ни градини и улици, през следващото десетилетие, ще видим много повече от нашата Земя. Като всичко останало, ние просто трябва да пресеем всичко това, за да намерим и покажем най-добрата фотография.
Източник: www.pixabay.com
Но какво прави въздушната фотография толкова страхотна и дали е повече от просто начин, да получите въздушни снимки на пейзаж? Снимайте кадри, които иначе биха били трудни. Едно от най-големите предимства при използването на дрон за въздушна фотография е, че ви позволява да заснемате кадри, които просто не бихте могли да направите пеша. В продължение на много години, ако това трябва да се правят видео или фото кадри извън границите, тогава би струвало значителна сума пари, за да изпратите хеликоптер или самолет, за да го направите. За сравнение не само, че дроновете са чудесни за видео или фотографиране на въздушни кадри, но също така са достъпни и на цена.
Източник: www.pixabay.com
Въздушната фотография е правенето на снимки от въздухоплавателно средство или друг летящ обект. Платформите за въздушна фотография включват летателни апарати с неподвижно крило, хеликоптери, безпилотни летателни апарати, балони, бампели и дирижабли, ракети, гълъби, хвърчила, парашути, самостоятелни телескопични и монтирани на превозни средства стълбове. Монтираните камери, могат да се задействат дистанционно или автоматично, ръчни снимки могат да бъдат направени от фотограф.
Вертикалната въздушна фотография, се използва в картографията (особено при фотограметричните проучвания, които често са основа за топографски карти), планирането на земеползването, археологията. Косовата въздушна фотография, се използва за производство на филми, екологични проучвания, инспекция на електропроводи, наблюдение, напредък в строителството, търговска реклама, предаване и художествени проекти.
Източник: www.pixabay.com
Наклонена въздушна фотография – Снимките, направени под ъгъл, се наричат наклонени фотографии. Ако са взети от нисък ъгъл спрямо земната повърхност, те се наричат ниско наклонени, а снимките, направени от висок ъгъл, се наричат високи или стръмни наклонени.
Вертикална въздушна фотография – Вертикалните снимки се правят направо. Използват се главно във фотограметрията и интерпретацията на изображенията. Снимките, които ще бъдат използвани във фотограметрията, традиционно се правят със специални широкоформатни камери с калибрирани и документирани геометрични свойства.
Комбинирана въздушна фотография – Често се комбинират въздушни снимки. В зависимост от предназначението им, може да се извърши по няколко начина, от които няколко са изброени по-долу. Панорами могат да бъдат направени, чрез зашиване на няколко снимки, направени под различни ъгли от едно място (например с ръчна камера). Техниките за стерео фотография позволяват създаването на 3D-изображения от няколко снимки от една и съща област, направени от различни места. Във фотометрията пет неподвижно поставени камери, осигуряват една вертикална и четири ниски наклонени снимки, които могат да се използват заедно. В някои цифрови камери за въздушна фотограметрия, изображенията от няколко изображения, понякога с отделни лещи, се коригират геометрично и се комбинират с едно изображение в камерата.
Източник: www.pixabay.com
Вертикалните фотографии често се използват за създаване на ортофото, алтернативно известни като ортофотомапи, снимки, които са геометрично „коригирани“, така че да могат да се използват като карта. С други думи, ортофото е симулация на снимка, направена от безкрайно разстояние, гледаща право надолу. Перспективата очевидно трябва да бъде премахната, но и промените в терена също трябва да бъдат коригирани. Към изображението се прилагат множество геометрични трансформации, в зависимост от перспективата и корекциите на терена, необходими за определена част от изображението.
Източник: www.pixabay.com
Ортофото се използват често в географски информационни системи, като например, използвани от картографските агенции за създаване на карти. След като изображенията бъдат подравнени или „регистрирани“ с известни координати в реалния свят, те могат да бъдат широко разгърнати. Големи набори от ортофото, обикновено получени от множество източници и разделени на „плочки“, се използват широко в системи за онлайн карти като Google Maps. OpenStreetMap предлага използването на подобни ортофото снимки, за получаване на нови данни на картата. Google Earth наслагва ортофото или сателитни изображения, върху цифров модел на кота, за да симулира 3D пейзажи.