
Какво е Ландшафтен дизайн?
Ландшафтен дизайн се използва за подобряване на настройките за сгради и обществени площи, както и за зони за отдих и паркове. Това е едно от декоративните изкуства и е свързано с архитектурата, градоустройството и градинарството. Растителният пейзаж, покрил по-голямата част от земните континенти, преди хората да започнат да строят, все още заобикаля и прониква дори в най-големите метрополиси.
Усилията за проектиране на градини и запазване и развитие на зелено открито пространство в и около градовете, са усилия за поддържане на контакт с оригиналния пастирски, селски пейзаж. Градините и проектираните пейзажи, като запълват откритите площи в градовете, създават приемственост в пространството, между структурните градски пейзажи и откритите селски пейзажи отвъд.
Ако и вие имате интерес в тази сфера, препоръчваме ви да се включите към безплатния Отворен урок по Ландшафтен дизайн.
Източник: www.pixabay.com
Освен това градините и проектираните пейзажи, имат специален вид приемственост във времето. Сградите, картините и скулптурите, може да оцелеят по-дълго от конкретните растения, но постоянният цикличен растеж и промяна в растенията, осигуряват непрекъснато времево измерение, което статичните структури и скулптурата, никога не могат да постигнат.
Ландшафтния дизайн е съществена част, но в никакъв случай не е изцяло работа на професията ландшафтна архитектура. Определен като „изкуството да подреждаш земята и предметите, върху нея за човешка употреба и наслада“, ландшафтната архитектура включва също планиране на територията, планиране на земята, генерално планиране, градоустройство и планиране на околната среда. Планирането на обекта включва планове за конкретни разработки, в които са показани прецизно разположение на сгради, пътища, комунални услуги, пейзажни елементи, топография, водни характеристики и растителност.
Източник: www.pixabay.com
Планирането на земята е за по-мащабни разработки, включващи подразделение на няколко или много парцели, включително анализи на земя и ландшафт, проучвания за осъществимост на икономически, социални, политически, технически и екологични ограничения и подробни планове на обектите, ако е необходимо. Основното планиране е за използване, опазване и развитие на земята при все по-големи мащаби, включващи всеобхватни площи или единици на ландшафтна топография или цялостни системи като открито пространство, парк-отдих, вода и отводняване, транспорт или комунални услуги.
Източник: www.freepik.com
Градският дизайн е планирането и проектирането на компоненти на откритото пространство на урбанизирани територии. Включва работа с архитекти по моделите на сградите, инженери по моделите на трафик и полезност, графични и индустриални дизайнери на улични мебели, знаци и осветление, планиращи за цялостното използване на земята и обращение, икономисти по икономическа осъществимост и социолози по социална осъществимост, нужди и желания.
Дизайнът на градината и ландшафта, се отнася до обработката на земни площи, които не са обхванати от сгради, когато тези зони се считат за важни за визуалния опит, със или без утилитарна функция. Обикновено тези сухоземни площи, са от четири типа: тези, които са тясно свързани с единични сгради, като предните дворове, страничните дворове и задните дворове или по-обширните територии; тези около и между групите сгради като кампуси, граждански и културни центрове, търговски и промишлени комплекси; онези, които граничат с паралелни транспортни и комунални коридори, като паркинги, магистрали, водни пътища, сервитни сервитути и парково-отдих отворени пространства и системи.
Източник: www.freepik.com
Тези райони могат, да бъдат от всякаква големина, от малки градски дворове и крайградски градини до много хиляди декара регионални, държавни или национални паркове. Въпреки че обикновено са замислени, като растителни зелени пространства на естествена земя, те могат да включват също детски площадки, градски площади, покрити молове, градини на покрива и палуби, които могат да бъдат почти изцяло оформени, чрез строителство и павета. Следователно градинският и ландшафтен дизайн работи с широка гама от естествени и обработени материали, способни да удържат добре в специфичните местни климатични условия на обекта. Тези материали включват земя, скала, вода и растения, съществуващи на мястото или внесени. И строителни материали като бетон, камък, тухла, дърво, плочки, метал и стъкло.
Източник: www.freepik.com
Ландшафтния дизайн се занимава с директните връзки между изкуството, науката и природата. Той работи точно на границата между хората и природата, като развива преходни свързващи зони, между външните граници на сградите и инженерните структури и природните форми и процеси, които ги заобикалят. Това важи за големите къщи и градини в страната, за регионалните паркове в краищата на градовете, за градските и крайградските градини, за градските плажове и покривните палуби.
Ако дизайнът на градината и ландшафта се отнася до отношенията, между човечеството и природата, то до голяма степен се определя от една или друга от противоречивите философии за това как човешките същества правят или трябва, да се отнасят към природата. Японската градина например е вдъхновена от представата за хората, като част от природата. Ренесансовата градина от идеята, че хората са господари на природата. По този начин градинският и ландшафтен дизайн разкрива много за култура и период.
Източник: www.freepik.com
Изкуството, науката и природата стават, най-тясно свързани в някои аспекти на градинарството, изразени в проектирани градини и пейзажи: в подобрени сортове тревисти и гористи растения; в културните практики, които стимулират максималния им принос към сцената; и в техниките и уменията за насочване и преобразуване на формите на растенията – в диапазон от подрязани живи плетове и топиари (внимателно скулптурно рязане), през espaliered (обучен да расте плоско до стена или пергола) и полардиран (отрязан до багажника) за насърчаване на гъста глава на дървета, до крайни усъвършенствания като японската практика за премахване на отделни игли от борови дървета.
Традиционните елементи на дизайна са пространството; маса; линия или контур; цвят; светлина и сянка; текстура; аромат; и времето, свързани с климата, сезона и факторите на растеж.