
Какво е графичен интерфейс?
Графичният потребителски интерфейс (GUI) е вид потребителски интерфейс, чрез който потребителите взаимодействат с електронни устройства, чрез представяне на визуални индикатори. Графичният потребителски интерфейс, разработен в края на 70-те години от изследователската лаборатория на Xerox Palo Alto и внедрен в търговската мрежа в операционните системи Macintosh на Apple и Microsoft на Windows, е проектиран като отговор на проблема с неефективната използваемост в ранните, текстово базирани интерфейси на командния ред за средния потребител.
Препоръчваме си да се включите в безплатното обучение по Въведение в дизайна, където ще се запознаете с дейността на графичните дизайнери, с това какво се очаква от тях да знаят и умеят и по какви проекти работят.
Източник: www.assets-global.website-files.com
Графичните потребителски интерфейси биха се превърнали в стандарт за ориентиран към потребителя дизайн в програмирането на софтуерни приложения, предоставяйки на потребителите възможност за интуитивно управление на компютри и други електронни устройства, чрез директно манипулиране на графични икони като бутони, ленти за превъртане, прозорци, раздели, менюта, курсори и насочващото устройство на мишката. Много съвременни графични потребителски интерфейси, разполагат с възможности за тъчскрийн и взаимодействие с гласова команда.
Принципите на дизайна на графичния потребителски интерфейс, съответстват на модела на софтуера модел-изглед-контролер, който разделя вътрешното представяне на информация от начина, по който информацията се представя на потребителя, което води до платформа, където на потребителите се показват кои функции са възможни, вместо да изискват въвеждане на командни кодове. Потребителите взаимодействат с информация, чрез манипулиране на визуални джаджи, които са създадени да отговарят в съответствие с вида на данните, които притежават и подкрепят действията, необходими за изпълнение на задачата на потребителя.
Източник: www.media.itpro.co.uk
Външният вид или „кожата“ на операционна система или приложен софтуер, може да бъде променен по желание поради естеството на графичните потребителски интерфейси, които са независими от функциите на приложението. Приложенията обикновено прилагат свои собствени уникални елементи за показване на графичен потребителски интерфейс, в допълнение към елементи от графичен потребителски интерфейс, които вече присъстват в съществуващата операционна система.
Типичният графичен потребителски интерфейс включва, също стандартни формати за представяне на графика и текст, което прави възможно споделянето на данни между приложения, работещи под общ софтуер за дизайн на графичен потребителски интерфейс. Графичното тестване на потребителски интерфейс се отнася до систематичния процес на генериране на тестови случаи, за да се оцени функционалността на системата и нейните конструктивни елементи. Инструментите за тестване на графичен потребителски интерфейс, които са ръчни или автоматизирани и обикновено се прилагат от трети оператори, се предлагат под различни лицензи и се поддържат от различни платформи. Популярните примери включват: Tricentis Tosca, Squish GUI Tester, Unified Functional Testing (UFT), Maveryx, Appium и eggPlant Functional.
Източник: www.minitool.com
Sketchpad, за който се смята, че е първата графична компютърно проектирана програма за проектиране, е разработена през 1962 г. от Иван Съдърланд, докато е бил в MIT, и се състои от лека писалка, която позволява на потребителите да създават и манипулират обекти в инженерни чертежи в реално време с координирана графика. Съвременните операционни системи и графичните потребителски интерфейси, са включени в почти всяко интерактивно приложение, като банкомати, каси за самообслужване, самолетни билети и регистрация на авиокомпании, видео игри, смартфони и настолни компютри. Някои популярни, модерни примери за графичен потребителски интерфейс включват Microsoft Windows, macOS, Ubuntu Unity и GNOME Shell за настолни среди и Android, Apple iOS, BlackBerry OS, Windows 10 Mobile, Palm OS-WebOS и Firefox OS за смартфони.
Предимството на графичния потребителски интерфейс е, значително подобряване на използваемостта за обикновения човек. Характеристиките на графичен потребителски интерфейс използват познати метафори, като влачене и пускане за прехвърляне на файлове и използване на познати икони, като кошче за боклук за изтрити файлове, създавайки среда, в която компютърните операции са интуитивни и лесно овладявани, без никаква предишна практика или познаване на компютърни машини или езици. Приложенията за графичен потребителски интерфейс са самоописателни, обратната връзка обикновено е незабавна, а визуалните сигнали насърчават и насочват откриваемостта.
Източник: www.freepik.com
Въпреки че има няколко различни езика за визуално програмиране със собствени уникални предимства за разработването на графичен дизайн на потребителски интерфейс, C # или Java може да се считат за предпочитани опции поради тяхната способност да стартират GUI едновременно в браузър и като настолно приложение. Други опции включват Python, HTML5 / Javascript и C / C ++.
Потребителският интерфейс на символите, известен също като потребителски интерфейс на команден ред или не графичен потребителски интерфейс, се отнася до използването на текстови команди, управлявани от интерпретатор на команден ред, за да комуникират с компютърна програма. Обикновено разработчиците на софтуер и системните администратори, разчитат на интерфейси на командния ред за конфигуриране на машини, управление на компютърни файлове и функции за достъп до програма, които иначе не са достъпни в графичен потребителски интерфейс.
Източник: www.freepik.com
Уеб потребителски интерфейс или уеб базиран графичен потребителски интерфейс, се отнася до взаимодействието между потребител и софтуер, работещ на уеб сървър, където потребителският интерфейс е уеб браузърът и уеб страницата, която той изтегля и рендерира. Технологии като Flash, Java, JavaScript и Silverlight дават възможност за взаимодействие като плъзгане и пускане, възпроизвеждане на аудио, рисуване на екрана и достъп до клавиатурата и мишката. Уеб графичните потребителски интерфейси са независими от платформата, не изискват инсталация или отделна разработка на софтуер, лесни за актуализиране и наблюдение поради естеството на това, че не са зависими от потребителя за внедряване на актуализации, осигуряват динамично потребителско изживяване и са с ниска цена, изискващи само Ethernet или свързаност с WiFi интерфейс.