
Декоративни растения в Ландшафтния дизайн
Декоративните растения се отглеждат за украса, а не за храна или суровини. Най-често са умишлено засадени за естетическа привлекателност. Въпреки това, декоративните растения служат и за някои по-малко очевидни приложения, като например за аромат, за привличане на диви животни и за почистване на въздуха. Класифицират се в няколко групи: резници, декоративни треви, трева, саксийни и стайни растения, постелки, дървета и храсти.
Ако и вие имате интерес в тази сфера, препоръчваме ви да се включите към безплатния Отворен урок по Ландшафтен дизайн.
Резници са тези, отрязани от растението, подрязани и готови за използване в свежи цветни аранжировки. Обикновените резниците включват рози, карамфили, хризантеми, лалета, лилии и гербери. Декоративните треви се оставят да нараснат до пълния си потенциал и се използват в пейзажа, по същия начин като трайни насаждения или други декоративни растения. Те включват усойници, бързеи, резисти и котешки опашки. Тревите или тревните треви са многогодишни треви или пълзящи бобови растения, които осигуряват пълно покритие на земята по желание на места, като частни тревни площи, голф игрища и спортни игрища.
Източник: www.pinterest.com
Саксийни и стайни растения, се отглеждат в резиденции и офиси за декоративни цели, положителни психологически ефекти или здравословни причини, като пречистване на въздуха в помещения. Най-често срещаните саксийни растения са бонсай, кактуси, драцена, фикус, пуансеттия и бромелии. Растенията за постеля се отглеждат, обикновено в количество в оранжерии и са предназначени за трансплантиране в цветна градина, висяща кошница или други сеялки на открито. Някои важни растения за легла са невенчета и петунии.
Дърветата и храстите се отглеждат за градини и озеленяване. Декоративните дървета включват черешови цветя, кедър, черница и различни палми. Междувременно бръшлянът, лавандулата, магнолията, хибискусът и фикусът са най-често срещаните декоративни храсти.
Източник: www.pinterest.com
Микроразмножаване. Декоративната индустрия разчита изключително много на микроразмножаването, използвайки го за широкомащабно растително размножаване на елитни превъзходни сортове. Микроразмножаването е желаният подход за декоративни култури, тъй като размножаването чрез клониране е сравнително по-бързо и създава точни реплики на майчиното растение.
Хаплоидно развъждане. Използвайки този метод, могат да се получат хаплоидни индивиди без болести, което води до ожулени орнаменти като сорта Пеларгоний „Kleine Liebling“ и розовия хибрид „Sonia“. Хаплоидното размножаване може, също така лесно да произведе хомозиготни индивиди при удвояване на хромозомите, ускорявайки процеса на размножаване.
Развъждане на полиплоиди. В декоративното градинарство полиплоидните индивиди се използват широко за подобрените си характери, като по-големи цветя и по-дебели венчелистчета. Полиплоидните индивиди могат или спонтанно да се появят в природата, или да бъдат индуцирани, чрез удвояване на хромозомата инвитро.
Източник: www.texashomeandgarden.com
Генетична модификация
Генетичната модификация (GM) е използвана за разработването на сортове от много важни хранителни видове. Макар и да не са в същия мащаб, има и изследователски усилия в областта на декоративни растения за сортово развитие, особено за цъфтящи декоративни елементи. Развитието на тези нови сортове, чрез хибридизация или мутагенеза може да бъде много трудно, продължително или невъзможно, ако сортовете са напълно стерилни, като орхидеите. Генетичната модификация отговаря на тези ограничения и предоставя начин за подобряване на сорта.
Вече са модифицирани няколко черти на декоративни растения, включително цвят на цветя, аромат, форма на цветя, архитектура на растенията, време на цъфтеж, живот след прибиране на реколтата и устойчивост както на биотични, така и на абиотични натоварвания. Понастоящем най-малко 50 декоративни растения могат да бъдат трансформирани.
Източник: www.gardeningknowhow.com
Основни генетично модифицирани орнаменти
Карамфил – Карамфилите от серията Moon, съдържащи различни цветове, се предлагат в търговската мрежа в Австралия, Европейския съюз, Япония и САЩ от края на 90-те години на миналия век, докато Колумбия ги одобрява в началото на 2000 г. Серия „Луна”, а именно: карамфили Moonpearl (лавандула), Moonique (лилаво), Moonberry (светло лилаво) и Moonvelvet (тъмно лилаво). Тези четири скорошни събития са одобрени за търговска употреба в Малайзия през 2012 г. Карамфили с по-дълъг живот на вазата са разработени, но не са комерсиализирани.
Източник: www.rareseeds.com
Хризантема – Хризантемата е едно от най-важните декоративни растения в света. Подобно на розата и карамфила, молекулярното развъждане за синята хризантема продължава. Те включват устойчивост на насекоми, модификации на цвета на цветята, устойчивост на абиотичен стрес, контрол на опрашване и променени растителни архитектури, постигнати чрез различни техники за трансформация. Понастоящем все още няма налични в търговската мрежа GM хризантеми.
Източник: www.gilmour.com
Роза – Най-популярната трансгенна днес е синята роза. Тази трансгенна роза съдържа три гена: синтетичен RNA интерферентен ген за изключване на гена DFR, ген на делфинидин от синята панси и друг DFR ген от ириса, който има афинитет за продуциране на делфинидин. Въпреки че получената роза е по-лавандула, отколкото синьо, Suntory пусна синята роза „APPLAUSE“ в Токио, Япония през 2009 г. През ноември 2011 г. Suntory представи синята роза в Северна Америка. Изследователите от Suntory сега обмислят различни подходи, включително други сини фактори, за развитието на истинска синя роза. Ароматът също е черта, върху която се изследва, тъй като повечето от сортовете рози, произлезли от хибридни чаени рози, по невнимание са загубили своя аромат поради селекцията.
Източник: www.almanac.com