Рисуване с къна
Къната се използва като багрило от бронзовата епоха, предимно в региона на Източното Средиземноморие, обхващащ Северна Африка, Италия, Испания и Близкия изток. Широко използван и в Индия, където и до днес е популярна форма на временно боди арт.
Изкуството с къна се практикува в Индия, Африка и Близкия Изток от хиляди години. Точният произход на древното изкуство, не е ясен – докато някои твърдят, че първите хора, които са използвали къна за боядисване на кожата си, са били древните египтяни, други твърдят, че Индия е била мястото на произход (където е известно като Менди на хинди и урду).
Смята се, че са се развили от пустинни общности, които открили, че могат да се охладят, като прилагат пастата, направена от растения къна, върху ръцете и краката си. Не след дълго, започнали да го прилагат в различни декоративни шарки.
Препоръчваме ви да се включите в безплатното обучение по Рисуване на портрет, където ще научите как да започнете с портрета, какво ви е необходимо и какви са правилата за оформяне на лицето, очите, носа, устата, косата и други. Не го пропускайте!
Източник: www.i.ytimg.com
За да създаде багрило за кожата, растението с къна се смила на паста с няколко други съставки, която след това се нанася върху тялото с помощта на конусовидна фуния. Къната трябва да остане необезпокоявана върху кожата няколко часа, за да оцвети правилно кожата, след което тя се отмива.
Източник: www.thumbs.dreamstime.com
В много култури жените имат украса с къна, нанесена върху ръцете и краката за фестивали и празненства. Преди сватбата булката ще има сложни дизайни с къна, рисувани върху ръцете и понякога краката. В някои региони младоженецът, също бива украсен. Декорациите от къна, също стават популярни в САЩ, Канада, Европа и Австралия, където придобиват формата на „временна татуировка“.
Източник: www.i.etsystatic.com
Използването на къна за боди арт, се практикува от над 5000 години. Това е време, почитано сред различните култури по света. Сложните дизайни могат да символизират пасажи от живота и да се прилагат, просто заради красотата им.
Получаването на татуировка с къна е предпочитано от много хора, пред традиционната татуировка, тъй като не е болезнена, има по-малък шанс за нежелани реакции и не е постоянна. Това, че е временно, е привлекателно за много хора, защото им позволява да променят дизайна.
Източник: www.creativekhadija.com
Само защото татуировката с къна е временна, не означава, че се прилага бързо и лесно. Това отнема толкова дълго, колкото обикновена татуировка, особено ако дизайнът е нарисуван свободно от художника.
Първата стъпка в получаването на татуировка с къна, е да разбъркате правилно пастата. Прахът от къна трябва да се пресее добре, за да се отстранят малките влакна. След това малко количество прах от къна, се смесва с кисела течност, като лимонов сок, докато се образува гъста паста. Тази смес трябва да се остави да престои няколко часа, докато стане кафява и течността започне да се отделя. След това тази паста се изтласква през фина мрежа, след което се прехвърля в торба Ziploc, която действа като апликатор, когато върхът на ъгъла е отрязан.
Източник: www.img.grouponcdn.com
Самата татуировка след това, се прилага или с помощта на шаблон, или чрез рисуване на свободна ръка. Дебелите широки удари могат да бъдат направени с помощта на импровизирания конус на торбата Ziploc. Малки сложни щрихи могат да бъдат направени с клечка за зъби.
Източник: www.eva.bg
Прясната рисунка, трябва да се държи покрита до 12 часа. Това поддържа къната на място и й позволява да се настрои с приятен тъмен цвят. Татуировката с къна, за която се грижим правилно, може да издържи няколко седмици. Избягвайте да мокрите татуировката през първия ден, след нанасянето й и не ползвайте масла, почистващи препарати или белина, за да удължите живота й.
Татуировките с къна традиционно, се правят в най-различни модели и форми. Има специфични символи, които художниците на къна използват, за да символизират мисли като мир, смелост, любов и творчество.