
Перспектива в бъдещето и защо ни е нужен ландшафтният дизайн?
В днешно време все повече се нуждаем природата да навлиза в нашия дом и да се наслаждаваме на мечтания зелен рай. Ландшафтният дизайн става все по-популярен днес, тъй като много хора се стремят да го практикуват независимо дали са специалисти в областта или просто са собственици на къщи и градинари, които целят да си създадат зелено кътче в своя дом и да чувстват живото дихание на природата.
Всеки човек, който дори е в най-малка връзка с този вид дизайн, знае, че областта на тази професия е невероятно широка. И когато нещо е толкова сложно, то трябва да е важно, нали?
Ето не толкова кратък списък от причини, разделени в няколко категории, които показват значението и необходимостта на ладшафтният дизайн, нужен на нас и на околната среда:
1. ОКОЛНА СРЕДА
Опазване на придодата
Тъй като глобалното съзнание за опазването на околната среда нараства, значението на ландшафтният дизайн също нараства много бързо. Хората обичат да живеят в зелена среда, пълна с растения и дървета. Големите градове все още имат растения и дървета, вградени в тяхното планиране. В съвременна градска среда ще видите бетонни настилки и дървени настилки, но винаги ще видите растения в пространствата между и около тях.
В днешно време хората са по-наясно с важността на опазването на околната среда и поради това ландшафтният дизайн сега се разглежда като по-важен, отколкото преди. Ландшафтната архитектура предоставя решения на много съществуващи екологични проблеми, защитава екологията и помага за защита на националните богатства.
Перфектен пример за опазване на природата е резерватът Laurance S. Rockefeller, който ни показва как един национален парк може да бъде балансиран между здравословна среда, красота и човешки нужди.
Регенерация на замърсени площи
Всички индустриализирани места по света имат проблеми със замърсяването, особено ако имат фабрики там. В зависимост от вида на фабриката, околният район може да остане замърсен с години след закриването на съоръжението. Това може да се компенсира с повече зелени площи, които да направят региона по-благоприятен. Тези отрицателни ефекти могат да бъдат елиминирани чрез озеленяване и засаждане след почистване на района.
Чудесен пример за това е парк Westergasfabriek в Амстердам. Разгледайте го за да видите как е извършено основно почистване в този силно замърсен район.
Управление на дъждовната вода
Климатичните промени и замърсяването оказват сериозно влияние върху снабдяването с прясна вода в много райони. Застрашаването на влажните зони е особено голям проблем, тъй като те имат много биологично разнообразие, филтрират дъждовната вода и контролират наводненията. Ландшафтният дизайн защитава влажните зони и цели тези екосистеми да бъдат подмладени върнати към живот като търси решения за управление на дъждовните води по естествен начин. Проекти като Stormwater Park Qunli е пример за това.
Пречистване на въздуха
Растенията и дърветата, както повечето хора знаят, произвеждат кислород, но по-малко хора знаят, че също така абсорбират замърсители на въздуха. Това помага за филтриране на въздуха и го прави по-чист. Всички са загрижени за качеството на външния въздух, но според проучванията на НАСА, качеството на въздуха както на открито, така и в закрити помещения може да се справи и с използването на растения.
Използване на естествени материали
Естествените материали са винаги добре дошли. Ландшафтните дизайнери се стремят да опазят околната среда и когато работят по някакъв проект се опитват да го направят максимално съвместим с природата. Това означава внедряване на естествени материали, когато е подходящо – независимо дали в павета, сядане, декорации и др. Разбира се, целта и функцията на проекта ще диктуват кои материали ще се използват, но обикновено се прилага дърво или естествен камък, поне частично. Един проект, които напълно насърчава използването на естествени материали e The Banjaran Hotsprings Retreat.
2. ГРИЖА ЗА НУЖДИТЕ НА ХОРАТА
Облекчение от горещо време
Горещите дни се облекчават благодарение на ценната сянка от дърветата. Всеки обича да седи под короната на дърво, особено през лятото, което е много приятно, но има и важен практически ефект – дърветата осигуряват охлаждащ ефект. Това е особено важно в градска среда, където бетонните конструкции увеличават топлината и плътността им не позволява открити зелени пространства. Малките паркове, известни като „джобни паркове“, са добро решение тук. Те осигуряват сянка от слънцето и спокойно спокойно място за преминаване в шумна градска среда.
Осигурява отдих на открито
Ландшафтната архитектура осигурява зони за отдих на открито. Това повишава качеството на физическото благополучие на местното население, като им дава повече възможности за отдих и възможност за социални връзки с други хора, използващи пространството.
Положително влияние върху душевното състояние на хората
Прекарвайки известно време сред природата, дори само седейки, това има положителен ефект върху душевното състояние и настроението на хората. Така че наличието на повече зелени площи допринася за по-доброто психично здраве. Прекарването на време на открито също насърчава социалното взаимодействие или с тези, с които сте избрали да отидете, или с нови хора, които срещате в това обществено пространство.
Влиянието на цветовете
Използване на силата на цветовете за създаване на по-привлекателни места Влиянието на цветовете върху психиката ни е голямо и това е доказано научно отдавна. Всъщност тук дори не се нуждаете от наука, просто си представете, че сте в някакво сиво, тъпо пространство и след това в забавно, цветно декорирано пространство. Какво се чувства по-добре? Точно това, което науката каза.
3. НОВА ПЕРСПЕКТИВА ЗА БЪДЕЩЕТО
„Зелени покриви“
С течение на времето и населението се увеличава, градовете стават все по-големи и по-големи. Липсата на място за градини звучи ужасяващо, но има решение – градини на покрива. Първото нещо, което може да ни пресече, е колко по-красива е градината от стандартния покрив на сграда, но другите им предимства са също толкова невероятни. Те са устойчиви по много начини, включително почистване на градския въздух, задържане на дъждовна вода и увеличаване на биологичното разнообразие.
„Живи стени“
Превръщането на стената или фасадата в градина е нещо впечатляващо, също както зелените покриви. Те имат своите предимства, които са незаменими и винаги са добре дошли. Освен скриване на непривлекателни фасади, има много предимства, които живите стени могат да предоставят на нашите градове и вътрешни пространства. Те подобряват качеството на нашия живот, като намаляват температурата на въздуха през лятото, намаляват енергийните загуби на сгради и действат като пречистватели на въздуха.
Ако искате перспектива в бъдещето, то още сега може да се включите в обучението по Ландшафтен дизайн, което Дизайнерската академия към Нет Ит организира! Запишете се на 0700 16 004!
Повече информация за курса може да откриете тук!