
Какъв е пътят от начинаещ до прогресиращ графичен дизайнер? Разказва Кристиян Мончев
Винаги е вълнуващо, когато виждаме как нашите курсисти поемат по пътя на успешната си реализация в мечтана от тях сфера. В следващото интервю ще ви запознаем с един от амбициозните и вече успешно завършили курсисти обучението по Графичен дизайн в Дизайнерската академия към Нет Ит. Представяме ви Кристиян Мончев, който лекторът г-н Пенко Пенков определя като „отговорен, отзивчив и весел човек, чиито творчески импулс и фантазия винаги са проличавали“.
Към момента Кристиян работи в частна фирма, поема фрийленс ангажименти и се стреми непрекъснато да развива своите умения. Той е един от участниците в конкурса за дизайн на сувенири за Епископската базилика в гр. Пловдив, чиято цел е да популяризира разкопките чрез различни авторски проекти за търговски продукти. За какво мечтае един млад творец в света на модерната реалност? Къде намира вдъхновение? Какви са неговите професионални планове и какви съвети отправя към начинаещите дизайнери? Отговорите на тези и други интересни въпроси ни сподели Кристиян Мончев.
1. Как открихте интереса си към сферата на графичния дизайн?
От малък винаги съм имал интерес към дизайна и винаги съм бил доста любопитен, но всичко започна с един въпрос:
„Как и защо е направено това?“
Разхождайки се из улиците постоянно се сблъскваме с визуалната комуникация. Странно, но аз отделях доста време, гледайки дадена брошура, билборд или лого, като се опитвах да вникна в идеята на хората, които са ги направили. Непосредствено се запалих от любопитство, когато започнах да експериментирам с това какво аз мога да създам.
2. Като напълно начинаещ ли стартирахте професионалното си обучение по графичен дизайн в Design academy?
Всъщност тогава вече имах малък опит от любителска гледна точка, но синтезираната информация, която получаваш от подобен курс, ти дава възможност да прескочиш няколко идеи по-бързо от това да се луташ се в интернет и да се опитваш сам да намираш отговори на доста въпроси. Това са две сходни пътеки, които водят до получаването на основата, необходима да разбереш как всъщност протича подобен креативен процес.
3. Какви са впечатленията Ви от обучението при нас и бихте ли го препоръчали на приятели?
Курсът би им помогнал да съкратят времето за придобиване на основни представи и същността на дадена дейност, било то графичен дизайн или друг профил. Бих посъветвал приятели и хората, които четат това интервю в момента, да изберат пътя, който чувстват за правилен.
4. Какво бихте посъветвали хората, които искат да се обучават, но по някаква причина са възпрепятствани да се обучават присъствено?
Лично на мен дистанционната форма на обучение ми пасва повече, тъй като сверявам информацията почти през цялото обучение съвместно с чичо Гугъл, като се опитвам да намеря сходни варианти за действие или работа. За мен е по-добре паралелно с курса да се опитваш да черпиш информация и от други места, като за всяка сфера има онлайн общности и пространства, които засягат теми и проблеми, с които тепърва се сблъскваш и обсъждаш.
5. Какво Ви провокира да запишете втори курс, този път в Software academy – обучението по Web development?
Увеличавайки инвентара с умения, може да увеличиш и таргета от клиенти. Имам интерес към писането на код, както и към UI/UX design (бел.ред. дизайн на потребителски интерфейс и потребителско преживяване). Искам да разширя профила си към тази посока.
6. Кое е онова нещо, което Ви вдъхновява по време на творческия процес?
Ще прозвучи клиширано, но се опитвам да черпя вдъхновение във всяка една възможна ситуация. Вдъхновението е процес, който е необходимо да стане като навик. Нужно е да нагласим машинката (не на която работим, а тази в главата) си да работи на позитивна честота.
Ако трябва да синтезирам накратко: емоция, енергия и преживяване.
Когато ги натрупаш в себе си, те започват да работят взаимно. Тогава имаш възможност да демонстрираш по свой начин цялата инспирация, било то чрез дизайн, музика, рисуване или всяка една дейност, която изразява теб.
7. В момента сте един от участниците в конкурса за дизайн на сувенири за Епископската базилика в гр. Пловдив. Разкажете ни малко повече за него, на какъв етап от провеждането му е?
Конкурсът е подкрепен от Фондация „Америка за България“ и има за цел създаване на проекти и визия за търговски продукти, които да бъдат предлагани на посетителите в Епископската базилика в Пловдив и да допринасят за популяризиране на тези разкопки. Успешно за мен премина първата част, като на 11.07 ще се проведе финалното класиране. Стискам палци на всички участници и адмирирам всеки, който чете, да участва в подобни събития, тъй като те могат да ни донесат само плюсове.
8. В каква степен успяхте да приложите наученото по време на курса по Графичен дизайн при подготовката на проекта, който представихте?
Визуализации на проекта от Кристиян Мончев в конкурса за дизайн на сувенири за Епископската базилика
Благодаря на лектора от курса по графичен дизайн Пенко Пенков. Този човек успя да предаде изключително важна информация на всеки един от курсистите по време на обучението.
9. Какви са очакванията Ви относно класирането Ви на финала?
Дори и да не успея да се класирам за първите места това ще остави един опит, който ще ми помогне за бъдещи проекти. Анализираме пропуските с това какво е могло да подобрим и се гмуркаме към следващото предизвикателство. Ако успея да се класирам в първите места, ще изпитам удовлетворение от положеният труд и по-скоро от това, че е оценен положително от комисията. И отново „продължаваме напред“.
10. С какво се занимавате към момента? Работили ли сте на свободна практика?
Да, макар и да не съм се отдал изцяло на свободната практика, имам доста предложения и понякога се налага да отказвам на клиенти именно поради причината, че се опитвам да балансирам работата във фирма паралелно с фрийленс и усъвършенстването ми в UI/UX.
Към момента съм се концентрирал в изработването на брандинг проекти и стратегии, като паралелно с това работя на свободна практика (фрийленс).
11. Какви са Вашите планове за развитие като графичен дизайнер?
Продължавам да разширявам знанията си и да трупам опит с всеки изминал ден. Изградил съм поетапно стъпките, които да следвам, и ще се придържам към този план на действие. Съвсем скоро ще започна да съм по-активен в социалните мрежи. Към момента хората, които имат желание да се свържат с мен, могат да го направят на личния ми Facebook профил.
12. Какъв съвет бихте дали на всички начинаещи в сферата?
Не се страхувайте да предприемете действия – именно те ви дават възможност за преценка на вас самите и възможност за сравнение на собствените ви възможности!
Част от портфолиото на Кристиян, изработено по време на обучението по Графичен дизайн в Design academy