Трендовете в ландшафтния дизайн
Време е за планиране, обмисляне и намиране на нови идеи за вашата градина! А за да има от къде да черпите вдъхновение, подготвихме селекция от стилове в ландшафт дизайна, които ще бъдат тенденция през 2019 година.
Минимализъм – стилът на заетите хора
Хората, заети от сутрин до вечер на работа и живеещи в луд ритъм, искат да получат максимален комфорт в своята градина, като прекарват минимално време за грижи. Отговорът на това искане е стилът на минимализма, който ландшафтните архитекти са заимствали от интериорния дизайн. Неговите основни характеристики са простота, лаконичност, спокойна палитра, функционалност и изразителност.
Минимализъмът през 2019 г. продължава да бъде един от най-модерните и търсени стилове в ландшафтния дизайн. Този стил най-добре се комбинира със съвременната архитектура. Основната стратегия на една такава градина е да обедини зелената зона и жилищното пространство. Днес на открито е обичайно да се оборудват висококачествени летни кухни, дневни, вътрешни дворове – уютни и удобни места, където можете да обядвате, да посрещнете гости или просто да седнете с лаптоп или книга на спокойствие.
Много популярни са беседки, тераси, зони за барбекю с прости геометрични форми, но с висока функционалност и технологичност. Например павилиони с панорамни прозорци, модерни зони за готвене, перголи с прибиращ се покрив и др.
Относно растенията за минималистичния стил най-подходящи са многогодишните, декоративни храсти и иглолистни дървета.
Японски стил
Нас европейците, винаги ни е привличала културата на Изтока и енергията на мир и хармония с природата, която липсва в урбанизираното общество. Но тъй като ландшафтният дизайн винаги е подчинен на стила на сградите (a европейската архитектура има малко общо с традиционните японски къщи), японският стил е вкоренен под формата на отделни кътчета или острови в градините на европейците.
Ключовите елементи на японския стил са водата, камъните и растенията. Всеки от тях олицетворява определен елемент, а композицията, дори и най-малката, е модел на природата, изпълнен с вътрешен смисъл и символизъм. Ако композицията е реализирана успешно, би било желателно тя да се разглежда като произведение на изкуството. В съвременните градини са вкоренени много елементи от японския стил.
Друг основен елемент на японската градина, който можете да реализирате във вашия участък е изкуствен водоем. Това може да бъде малко езерце, живописно обрасло с водна леща, поток с мост, хвърлен над него или чешма под формата на малък водопад с непрекъснато течаща вода.
Различни иглолистни дървета, клени, чемшир и спирея. Многогодишните растения са папрати, зърнени култури, планински клематис, лилейници и девическо грозде. Е, каква японска градина без ириси и японски хризантеми!
Скандинавски стил
Скандинавският стил напомня минимализъм. Скандинавците, лишени от слънцето и буйната растителност, са особено чувствителни към природата и ценят естествената му красота. Северните градини са прости, кратки, функционални, но в същото време леко магически и необичайно уютни.
Скандинавският стил включва много елементи, ето какво включва той за предстоящия сезон: големи зелени площи с единични насаждения или миниатюрни групови композиции. Може да използвате арки, беседки, перголи от дърво, които да са увити с бръшлян или клематис, жив плет и тревни площи с диви растения – зърнени храни, ливади, диви цветя.
Винаги актуален: класически и английски стил
Но каквито и да са новите тенденции, има стилове, които не се подчиняват на новите трендове, защото самите те са създатели на тенденции. Такъв например е английския пейзажен стил, стилизиран като умишлено пренебрегван, леко небрежен „див“ ъгъл на природата, но всъщност внимателно обмислен и добре поддържан.
Същото може да се каже и за класическия стил с ясни пропорции, безупречна геометрия на цветни лехи и пътеки, огледална симетрия форми, които учудват въображението.
Надяваме се, че препоръките ни ви вдъхновиха! А как да приложите всичко това и да създадете мечтаната за вас градина, ще научите в предстоящия курс по Ландшафтен дизайн в Дизайнерската академия към Нет Ит. За да получите повече информация относно обучението и начините, по които можете да се запишете, посетете сайта ни или се обадете на телефон 0700 16 004!