
Техники за рисуване
Преди да ви разкажем за различните техники за рисуване, искаме да ви поканим да се запишете в два безплатни видео курса по рисуване за начинаещи, които ще ви осигурят много ценни основи в изкуството и които ще ви научат как сами да рисувате потрети и пейзажи. За да се регистрирате безплатно за тези курсове, посетете следните страници:Рисуване на пейзаж и Рисуване на портрет.
Рисуването е въпрос на наблюдение. Ако искате да подобрите уменията си за рисуване, тогава трябва да се съсредоточите върху това как виждате предметите, които рисувате.
Изглежда достатъчно просто – „нарисувайте това, което виждате“. Всички сме го чували преди и това е чудесно предложение, защото работи. Но ако не знаете какво да търсите, или може би по-важното – как да го търсите, то това може да се окаже трудна задача. За щастие, има няколко техники, които можем да използваме и да ни помогнат да видим.
Тези техники са предназначени да подобрят точността на вашите рисунки, но изискват малко практика, за да ги овладеете. Все пак имайте предвид, че рисуването е умение, което може да бъде постигнато от всеки, ако желае да вложи малко работа. Ето и някои от техниките:
Визиране
Можем да използваме „инструменти“ за измерване на пропорциите на нашия предмет, за да подобрим точността на това, което рисуваме. Можем да използваме всеки инструмент, който желаем, но моливът изненадващо работи добре.
Ето как работи. Разтегнете ръката си към обекта с молив в ръка. Уверете се, че ръката ви е изпъната напълно, без да се огъва в лакътя. Изравнете линията на погледа си на нивото на рамото си и затворете едното око. Използвайте края на молива си (или върха) и го подравнете с върха на най-високата или най-широката точка на обекта. Използвайте палеца си, за да маркирате дъното.
Можете да визирате, за да нарисувате обекта върху листа с правилни размери и пропорция или просто да направите сравнения с това, което вече сте нарисували. Използвайте го, за да сравните пропорционалните отношения и с другите обекти в сцената, за да сте сигурни, че взаимоотношенията са правилни.
Техника на мрежата
Техниката на решетката е подход към рисунката, който разделя обекта на „визуална” информация. На снимката се начертава решетка, докато пропорционално се начертава леко върху белия лист. Всеки квадрат в решетката на снимката съответства на квадрат на повърхността на чертежа.
Тъй като обектът е опростен на по-малки квадрати, линиите, формите и стойностите също са опростени, което улеснява фокусирането върху това, което всъщност виждате. Тази техника работи за всичко, която рисувате, но е най-полезна за портрети, когато точността е от най-голямо значение.
Когато използвате тази техника, не забравяйте да начертаете линиите на мрежата много леко върху повърхността на листа. Не искате линиите на мрежата да са видими, когато завършите рисунката.
Техника на триъгълната мрежа
Алтернатива на използването на традиционната решетъчна техника е техниката на триъгълната мрежа. Тази техника използва много по-малко линии, но изисква малко повече от художника.
С тази техника се създава решетка от триъгълници върху снимката и повърхността на рисунката. Тя се създава чрез разделяне на дължината и ширината и след това рисуване на линии диагонално до всеки от ъглите. Това създава осем триъгълника в мрежата.
Това създава колекция от знаци, които могат да се използват за очертаване на контурните линии на обекта – донякъде като „свързване на точките“. Тук отново тази техника може да се използва за рисуване на всеки предмет, но тя е най-полезна за портрети.
Идентифициране на основни форми и позитив и негатив в пространството
Много обекти са доста сложни, което ги прави трудни за рисуване. Въпреки това, дори най-сложните могат да бъдат опростени в основни форми. Когато разделяме предметите на основни форми, става по-лесно да бъдем точни в нашия рисунък. Вместо да оставим детайлите да попречат, можем да се съсредоточим върху силуета на формите и техните връзките – което води до по-голяма точност на рисунката.Тези форми могат да се нарисуват свободно и като станем по-уверени в точността им, можем да добавим детайлите.
Можем да стигнем още по-далеч с формите, когато рисуваме. Можем да обърнем внимание на връзките между позитива и негатива на формите (пространствата) в рамките на сцената, като отворените зони около обекта образуват негативни форми. Можем да сравним връзките на позитива и негатива, за да гарантираме, че пропорциите са правилни.
Линейна перспектива
Линейната перспектива е система, която използва линии за подпомагане на художника в създаването на илюзията на пространството в рисунката. Това е структурирана система, която използва точка на изчезване (или точки) като отправна точка за изготвяне на фигури. Въпреки че линейната перспектива може да се използва за рисуване на какъвто и да е обект в пространството, тя се използва най-вече за рисуване на архитектурни елементи като сгради, прозорци, врати и интериорни сцени.
Основни лицеви пропорции
Въпреки че всяко лице е различно, съществуват някои приблизителни пропорции на лицето. Ние можем да използваме тези приближения, за да гарантираме, че характеристиките на лицето са поставени в правилните места и че размерът на всяко от тях е естествен. Все още трябва да наблюдаваме лицето, когато рисуваме портрет, но знаейки общите местоположения на очите, носа, устата и т.н., може да сме сигурни, че това, което рисуваме на листа, е “в съответствие” с това, което наблюдаваме.
Запишете се на курс по Рисуване и живопис в Design Academy към учебен център Нет Ит и овладейте умението да рисувате. Вижте информация за графика и началната дата на обучението тук или се обадете на телефон: 0700 16 004.