
Дизайн на мебели
Мебелите са част от човешката история , те олицетворяват човешкото развитие и имат за цел да улеснят и да направят по-комфортен човешкия живот. Най-старите доказателства за направени мебели датират още от Неолита. Времевата линия за дизайн на мебелите е дълга колкото самата човешка история и всяка епоха носи своята уникалност.
В епохата на Неолита
По време на разкопки в Скара Брей, Шотландия, са открити редица каменни мебели датиращи от 3100-2500 г. пр. Хр.. Поради недостиг на дървесина в Шотландия , хората от Скара Брай били принудени да строят с камък, който е лесно достъпен материал и се превръща в предмети за употреба в домакинството. Всяка къща е оборудвана с богат асортимент от каменни мебели, вариращи от шкафове, скринове и легла до рафтове и каменни столове. Каменният скрин се счита за най-важен, тъй като той символично се изправя пред входа във всяка къща и затова е първият предмет, който се вижда при влизането в къща.
В Древен Египет
В Древен Египет е открито позлатено легло и столове от 2550 г. пр. Хр. Откриват се много златни мебели в гробниците на фараоните, а в гробовете на обикновените египтяни има дървени столове, маси и кошници.
В Древна Гърция
Древногръцкият мебелен дизайн може да бъде датиран от 2000 г. пр. Хр. Дизайните на мебелите са запазени в изображения, изобразени в гръцките вази. През 1738 г. разкопки в Помпей разкриват перфектно запазени римски мебели. Пепелта от изригването на Везувий е запазила мебелите от 79 г. до началото на разкопките. Характерно за това ранно обзавеждане е твърдата структура, правоъгълната форма и масивната им конструкция. През 4-ти и 5-ти век, след като гърците са разработили свой собствен стил, мебелите стават по-малко квадратни, по-меки и по-извити и по-леки.
В Средновековието
Средновековният период е строг и до някъде груб и това се отразява в мебелния стил на епохата. Мебелите от средновековния период са много характерни по стил. Най-забележителните им характеристики са: богато украсени дърворезби, столове и легла с балдахини и цветове, които са основно сиви, бежови или черни. Формите са предимно квадратни или правоъгълни, с много малко на вид извити линии или кръгли форми.
В Ренесанса
Заедно с другите изкуства, италианският Ренесанс през 14-15 век бележи възраждане в дизайна на мебелите, често вдъхновен от гърко-римската традиция. Тези мебели ярко се различават от средновековните и се характеризират с пищни, често позлатени дизайни, които често включват изобилие от животински и растителни орнаменти.
След Ренесанса се наблюдава постепенна промяна в стила като се намалят орнаментите и позлатяването. Краката на масата стават по-прецизни и по-тънки, типични за периода стават завъртените като спирала крака. Като цяло мебелните стават по-ниски и по-правоъгълни.
В Новия свят
Отвъд океана, в Съединените щати повечето мебели пристигнаха заедно с първите колонизатори. Те донасят мебели от Европа, който са красиво украсени с елементи на дърворезба, златни елементи и заоблени форми. В следствие на колониалния живот мебелите добиват по-изчистен дизайн и по-квадратни форми. Най-ранната американска мебел е гърне, изработено от Никълъс Дисброу около 1660 година.
18-ти век
През 18 век дизайнът на мебелите започва да се развива бързо, най-известните течения са: паладианството във Великобритания и Луи Куинзе във Франция, а Рококо и неокласицизъм в Западна Европа. Терминът „мебели от 18-ти век“ се отнася до голямо разнообразие от стилове.
Всички мебели от 18-ти век, независимо дали са американски, британски или френски, имат сходен стил на строителство, който се отличава от последващото масово производство на мебели от 19-ти век. Мебелите от осемнадесети век обикновено се смятат за представляващи Златната епоха и висококвалифицираните майстори.
19-ти век
19-ти век е белязан от Индустриалната революция, която предизвика дълбоки промени в обществото. С увеличаване на работното население в градовете, нараства възхода на нова класа богати купувачи на мебели. Това бележи масовото производство на мебели и смъртта на отделния занаятчия-дизайнер, което води до изместване на предходните стилове и произвотството на мебели за масова употреба. Тези съвременни стилове на Възраждането, включително готическо възраждане, неокласицизъм и възраждане на Рококо, стават достъпни и евтини за производство като технология благодарение на технологитеския напредък.
С технологията за масово производство се създават красиви орнаменти върху всички видове мебели, като по този начин става възможно пресъздаването на различни стилове.
В края на 19 век в Париж се появява „Art Nouveau“ / „ново изкуство“, стилът е силно повлиян от художникът Алфонс Муха, чиито плоски образи със силни извити линии се възприемат като отдалечаване от академичното изкуство на онова време. Мебелите в стил Арт Нуво имат криви линии и орнаменти, а дървото и желязото често се използват за осигуряване на здрави, но тънки носещи конструкции на мебелите.
Мебелите на Новото време
Движението Арт Деко започва в Париж през 20-те години и представлява елегантност, блясък, функционалност и модерност. Линейната симетрия на Арт Деко е ясно отклонение от протичащите асиметрични криви на нейния предшественик стил Арт Нуво. В края на 30-те и в началото на 40-те години на миналия век се забелязва спад в популярността на изкуството, тъй като стилът завършва с аскетизма на Втората световна война.
След Втората световна война, се използват материали, разработени по време на войната, като ламиниран шперплат, пластмаса и фибростъкло. В модерните мебели липсват златните елементи, резбованото дърво и богато рисуваните тъкани. Те отстъпват на блестящата простота и геометрията на полирания метал. Формите на модерното обзавеждане са ориентирани към оригиналност, техническа иновация и използването на нови материали. Използването на нови материали, като стоманата в многобройните й форми; формован шперплат и пластмаса са основни в новите проекти.
Индустрията и технологите за производство на мебели са в непрекъснат подем. Бъдете и Вие в крак с тенденциите в света на интериорния дизайн. Запишете се на курс по Интериорен дизайн в Design Academy към Нет Ит и дайте своя принос, макар и само във вашето обкръжение, в развоя на мебелната индустрия. Вижте повече информация в сайта ни или се обадете на телефон: 0700 16 004.