Рисуване върху текстил
Хората са рисували върху тъкани в продължение на хиляди години. В Азия и Индия са разработени много специални методи за боядисване на тъкани. Рисуването на тъкани може да се използва върху всичко – от дрехи до домашно обзавеждане като завеси и покривки. То отваря всякакви възможности за творческо изразяване. Позволява Ви да създавате уникални, единствени по рода си произведения на изкуството и то много лесно.
Преди да ви разкажем, как да рисувате върху текстил, бихме ви предложили да научите безплатно какви са основните методи за рисуване. Ще усвоите тези похвати, като вземете участие в безплатните видео курсове по >Рисуване на потрет и >Рисуване на пейзаж.
Ето нашите съвети, които ще Ви бъдат полезни, ако планирате да започнете с това занимание:
Избор на тъкан
Първо ще трябва да изберете тъкани, върху които да рисувате. Има много видове синтетични и естествени тъкани, върху някои тъкани се работи много по-лесно, отколкото върху други. Най-добре се работи върху деним, спално бельо, памук, памучни смеси и коприна, най-трудно се работи с плетива и по-груби тъкани.
Подготовка на тъканта
След като изберете тъканта, следващата важна стъпка е да я изперете. Но не използвайте омекотител за тъкани. Прането премахва останалите по нея химикали, восъци, нишесте или петна и оразмерява тъканта. Такива вещества се добавят към тъканта по много причини и те могат да предотвратят прилепването на боята към тъканта. След това трябва да изсушите тъканта си и да я разтеглите, така че да лежи на плоскост. Не е необходимо да се глади, но е по-лесно да работите на по гладка повърхност.
Ако рисувате върху тениска и искате дизайна само от едната страна, не забравяйте да сложите парче плътна хартия или картон под повърхността, която рисувате – в противен случай, боите могат да попият през тъканта и от другата страна.
Избор на бои
Днес художниците имат много възможности за избор на бои. Някои компании правят боя специално предназначена за тъкани. Примерите включват жакардови текстилни цветове и боя за тъкани. Важно е, когато купувате бои те да са предназначени за материята, на която ще рисувате. Боите за памук и полиестер са гъсти и кремообразни, боите за коприна са на съвсем различен принцип и техниката на рисуване е друга. Така рисунката при правилна поддръжка ще се запази, възможно най-дълго.
Друго необходимо за да започнете да рисувате е: четка, най- добре от естествен косъм, по-скъпи са, но с тях рисуването е много лесно и прецизно; вода и фазер – картон на който да „облечете“ тениската, която ще рисувате.
Техники за боядисване на тъкани
– Рисуване с четка
Изберете си изображение, което Ви допада и го скицирайте на лист хартия. С малко вода и боя започвате да скицирате основните линии на изображението върху текстила. Боите за текстил са покривни и винаги може да сложите друг цвят върху грешната линия. Тайната е, че светлата боя се покрива с тъмна и обратно, но боята трябва да е изсъхнала. Винаги грешното петно може да се добави по някакъв интересен начин към цялата композиция.
Не натрупвайте прекалено много боя, при натрупването на много боя, има вероятност рисунката да се напука и да падне бързо.
След, като сте нарисували изображението върху текстила. Изчакайте да изсъхнат напълно боите, защото в противен случай рискувате рисунката да се отпечата на гърба на дрехата.
Боята се фиксира с ютия – внимателно върху рисунката. Температурата на ютията запечатва боята и предотвратява избледняването й.
– Рисуване с маркер
Рисуването с маркер върху тъкан е уникален начин да изразите своята индивидуалност и да създадете персонализирани графични ефекти. Рисуването с маркер, подобно на четка, е една от най-чистите форми на изразяване. За да започнете с рисуването върху тъкан е необходимо да си подберете правилно писалката, понеже има различни размери на писците е добре да започнете с по-тънка. После подберете цветовата гама и изберете дали да се мият или да бъдат устойчиви на избледняване. Рисуването с писалка можете да се възползвате върху всякакъв вид тъкан , от платно до плетиво, но най-добре е да го направите върху тъкани с гладки и плоски повърхности. Избягвайте тъкани които не са плътни. За да стабилизирате тъканта на вашата работна повърхност и да предотвратите изкривяване по време на рисуване, разпънете тъканта леко и залепете с тиксо или затиснете ръбовете й. Докато работите, съхранявайте върха на писалката надолу, така че мастилото да е готово да тече. Набор от линии и извивки за чертане ще улеснят вашето рисуване.
– Рисуване с шаблон
Рисуването с шаблон е много лесно и вероятността от грешка е сведена до минимум. Необходимо е предварително да нарисувате или отпечатате желаното изображение и да го изрежете. След това нанесете изображение върху тъканта, поставете шаблона върху част от плата и след това натиснете боя върху него. Когато премахнете шаблона, боядисаната област остава.
– Рисуване с печати
В допълнение към рисуването върху текстил, можете да ги украсите чрез печат върху тях с помощта на багрила и мастила. Мастилото е различно от боята, защото при употреба предизвиква химическа реакция, което го свързва с текстилните влакна. То е по-трайно от боята, която обикновено е само върху повърхностния слой. Блок печат е древна техника, която използва блокове с модели, издълбани върху тях. Блоковете могат да бъдат направени от дърво, гума или друг материал. Страничната част на блока се потопява в мастило или боя и се притиска върху тъканта. За да е устойчив печата , областите на текстила се третират с вещество като восък, което отблъсква боята.
Много по-нов метод за декориране на текстил е дигиталният печат . Той използва голям принтер с мастилено-струйна технология, за да приложи хиляди малки капки според модела. Този метод е много екологично чист, тъй като има тенденция да използва по-малко боя от традиционните методи.
Независимо на какво искате да рисувате, много е важно да имате добри умения по рисуване. Всичко, което трябва да направите е да се запишете на курс по Рисуване и живопис в Design Academy към Нет Ит. Това ще Ви даде възможност да придобиете нужните умения и знания, така, че Вашите рисунки да предизвикат възхищение във всеки, който ги зърне. Вижте програмата и датите за начало на обучението тук или се обадете на телефон: 0700 16 004.