
Черно- бяла фотография
Черно-бялата фотография винаги може би изглежда ретро, но до ден днешен не е загубила очарованието си. Тя оставя в зрителите специфично и запомнящо се усещане. Този вид фотография е за зрителите и ценителите, но е на почит и сред всички професионални фотографи. Дори има фотографи, които изцяло отричат снимането с цвят, определяйки цветните снимки, като фотографии само за семеен албум.
Ако се върнем назад в историята ще разберем, че първата фотография е направена през 1822 г, но историците твърдят, че е била запалена. Първата, която е достигнала до всички е била заснета през 1826 г. от Жозеф Нисефор Ниапес. Той използвал полирана калаено-оловна плочка, която е била покрита с нефтен дериват, наречен юдейска смола, който се втвърдява под въздействието на светлината. По този начин е започнала фотографията, а след всяка една изминала година начините за заснемане са се усъвършенствали. В днешно време фотографите използват модерна дигитализирана техника с опция за директно снимане на черно-бяла фотография.
В кои видове фотография се правят най-въздействащи видове черно-бели снимки?
– Портретна фотография – С портретната черно-бяла фотография се набляга на лицето, като показва изражението, отразяващо вътрешното настроение.
– Пейзажна фотография – Един от най-известните фотография, който снима предимно черно-бели пейзажи е Ансел Адамс. Неговите фотографии се отличават с непоправима графичност и разработка на нюансите в черно и бяло.
– Улична фотография – Това е фотографията,която улавя естествените ситуации в живота. Уловени в черно-бял вариант, те могат да бъдат много по-внушителни и необикновени.
За да ви дадем конкретни съвети за заснемането на този вид фотография, ние се допитахме до нашите лектори. Вижте какво казаха те:
– Търсете контраст, също така форма и структура! – Контрастите от цветове се променят от черно-бели до нюанси на сивото. Винаги търсете контрасти, така снимката ще стане по-наситена и въздействаща!
– Ако имате филтри,използвайте ги. Нямате си на идея колко добра снимка може да направите! – Цветните поляризационни филтри са много полезни при монохромната фотография. С тях може да манипулирате контраста на цветовете. Снимайте по няколко кадъра, с и без филтър, така ще видите разликите. За бъдещ период ще знаете точно как да действате с филтрите.
– Ако се намирате до течаща вода, може да правите дълга експозиция – Тук също може да използвате филтри.
– Възползвайте се и се съобразявайте от моментната ситуация. Представяйте си ситуацията предваритено, без цвят, като черно-бяло изображение. – Така ще тренирате ума си и ще научите да улавяте малките детайли.
Запомнете, че черно-бялата фотография подчертава нереалната и сюреалистична страна, тя е едновременно ретро и модернистична! В този вид фотография формите и цветовете се сливат в едно!
Ако сте запалени фенове на фотографията и искате да започнете да снимате професионално, Дизайнерската академия към Нет Ит може да ви помогне в това начинание! Вижте цялостната програма на обучението по фотография и предстоящите дати тук или се обадете на телефон 0700 16 004 и нашите консултати ще Ви предоставят необходимата информация.