
Видове четки за рисуване и как да си изберем четка
Питате ли се как да изберете формата на четката, с която ще рисувате? Има ли значение влакното и коя боя с какъв вид четка трябва да се нанася?
Ние, от Design Academy към Нет Ит, се допитахме до нашите лектори по рисуване и живопис, за да ви помогнем в избирането на правилните материали. Смятаме, че един ако един човек знае как да избира правилните материали, в които да работи, то тогава работата му е на половина свършена. Четките са рисуване са от съществено значение, тъй като от тях зависи техничността на творбата.
В днешно време пазара е пренаситен, може да откриете четки със синтетични или натурални влакна, с дръжки направени от дърво или бамбук и др. Най-голямото производство е на четките със синтетични влакна, именно те изместват във времето тези, които са направени от натурални материали. Четките се отличават не само по материалите, но и от своята форма. Всяка една четка има различно приложение.
Видове форми на четките
Всички четки за рисуване могат да се правят във всякакви форми, като формата в която е изработена придава различно докосване според косъма. Влакната на четките винаги трябва да са леко залепени, за да не се нараняват при транспортирането им.
Контурна четка
Космите на контурната четка (лайнер) са много дълги. Направени са с цел да задържат повече течност, за да се очертаят много дълги линии на един път.
Има плоски контурни четки, като плоските са известни като четки за Букви.
Четка Меч
Тази четка е във формата на меч, като върха и е от външната страна. Може да се характеризира и като контурна четка. С нея всеки може да направи много интересни ефекти докато рисува.
Четка с резервоар/ четка резервоар
Този вид четка се изработва от две различни снопчета от косми, които се свързват заедно. Изработена е от много дълъг сноп косъмчета, които са със заострен връх в центъра и от по-къс сноп, който обгражда другия. Обграждащата част служи като резервоар, а заострената част отпуска по малко боя. Тези четки могат да бъдат изработени от един и същи вид косми.
Има четки резервоари, които са изработени от червен самур и катеричи косъм, защото те са най-абсорбиращи. С такъв вид четка всеки художник може да рисува по-продължително преди да потопи четката си във вода или боя.
Още един характерен вид са четките Gussow
Това са плоски четки със заострен връх,а дължината на косъма е равна на ширината му. Ширината и дебелината на тези четки могат да се използват в зависимост от следите на четката, които искат художниците да виждат докато рисуват. Името на тези четки произлиза от Мюнхенския художник Gussow.
Независимо от влакното, четките се нуждаят от грижа след всяка употреба. Ето и няколко съвета, с които може да удължите живота на вашите четки:
– Изтеглете и оформете влакната на четката веднага след като сте я измили.
– След като сте измили четката и тя трябва да изсъхне, просто я оставете да изсъхне естествено.
– Не поставяйте четките под източник на топлина.
– След употреба на маслени бои, изчистете четката с парцал и я поставете в терпентин. След това я измийте с вода и сапун.
– Когато използвате акрилни или други бои на водна основа, трябва да отмиете боята веднага след употреба.
В обучението по Рисуване и живопис в Дизайнерската академия към Нет Ит, лекторите обръщат специално внимание на курсистите, за това как да избират своите материали. След това всички заедно усвояват техниките за рисуване!
Повече информация за обучението може да откриете тук или се обадете на националния телефон: 0700 16 004