Видове фотография
Преди да разкажем в подробности за видовете фотография, бихме искали да ви поканим да вземете участие в безплатен видео курс по студийна фотография, който ще ви даде отлична основа, за това как да правите перфектни фотографии в студийни условия. Обучението е достъпно в сайта на Дизайнерската академия на този адрес: https://designacademy.bg/index.php?q=free&id=8
Със сигурност ще срещнете различни класификации на видовете фотография из литературата и интернет. Някои са направени от една, други от друга перспектива. Но не може да се каже, че някои са правилни, а други не. Ние прелагаме една, може да се каже, по-обобщена класификация. Разбира се, винаги може да се добавят още видове фотография, или няколко видове да се обединят в един, в съгласие с общите си харектеристики.
1. Портретна фотография.
Портретната фотография е най-актуалния жанр във фотографията. Всеки един потребител на смартфон ежедневно практикува този вид фотография. Красотата на портретната фотография е в това, че тя дава възможност да се хване индивидуалността на модела с помощта на позирането. Професионалните фотографи в този жанр обикновено се занимават със снимане на супер модели или известни личности на червен килим. Актовата фотография е част от портретната фотография. Тя най-често се осъществява в студийни условия. Също така тук влизат част от снимките за списания. Трябва, обаче, да не се игнорират и снимки на тържествени моменти, семейни портрети, професионални фото сесии на модели и актьори.
Какъвто и да е случая и повода за фотографиране на портретна фотография, най-важното за фотографа, за да успее да заснеме добър кадар, е да е достатъчно близо до модела. По този начин той ще успее най-успешно да улови изражението на лицето му, което е главната цел на този вид фотография.
2. Предметна (продуктова) фотография
Както самото име подсказва, под този фотографски жанр се разбира снимането на предмети или обекти. Тук се включва снимането за различни фирмени каталози, списания, дори и за билборди. На снимката може да е изобразен един обект или няколко предмета попадащи в една категория. Тайната на успешната предметна фотография е осветлението. Правилното осветление е ключов фактор за този вид фотография, без разлика дали снимките се правят вътре или на открито. Най-често за този вид фотография се използва палатка за продуктова фотография. Тази палатка дава възможност продукта, или набора от продукти, да бъдат равномерно осветени от всички ъгли с помощта на дифузна светлина, което пък, от своя страна елиминира появата на сенки. По този начин се получават най-хубави снимки.
3. Пейзажна фотография.
Това е жанра във фотографията, който е предпочитан от хората, обичащи да пътуват и тези, които обичат природата. Този жанр не е ограничен с хоризонтални снимки. Тук могат да се включат вертикални снимки – когато фотографа снима короната на дърво, планини, небе…. възможностите са необятни. За щастие съвременната технология дава възможности много лесно да бъдат заснети снимки от птича перспектива с помощта на дроновете.
В този вид фотография от изключително значение е качеството на оборудването. За получаване на перфектната снимка е нужна инвестиция в хубав фотоапарат и избор на подходящи обективи за пейзажна фотография
4. Фотография на храни
Фотографията на храните много се е развила във времето. Тенденцията хората да снимат храната си с телефоните за да постнат снимката в социалните мрежи, дали за развлечение или за маркетинг цели е един от водещите фактори за развоя на жанра. За щастие качеството на камерите на телефоните е все по-добро и дори няма нужда от професионална техника за да се направи хубава снимка. Правилното осветление и избора на подходящ цветен баланс за получаване на реалистични цветове са водещите фактори при снимането на храна. С много малки настройки на контраста, червения и жълтия цвят резултата може да е страхотен. Тук в голяма степен от значение е обработката на снимката.
5. Спортна фотография
Спортната фотография е по-професионален жанр. В едно с това тук е нужно по-професионално оборудване. За заснемане на хубав кадър е подходяща техника за високо-скоростни снимки, тъй като спорта е динамичен. Фотографите, които снимат спортни мероприятия са оборудвани с дълги и тежки обективи, които дават възможност за качествено зумиране и снимане с висока скорост без да се размазва изображението.
6. Фотография на диви животни
Този вид фотография е един от добре платените. Идеята при него е да се заснемат животните без да се навлиза в натуралния им хабитат и без те да го усетят. Този жанр е голямо предизвикателство за фотографите и не е за всеки. Поради това тези фотографии са едни от най-добре платените по света. За да се получи хубава фотография е нужно доста сериозно фотографско оборудване, подобно на това за спортната фотография. Освен това, фотографа трябва да обърне внимание и на частта за собствената си безопасност при навлизане в дивата среда на животните и да разполага и с такъв вид оборудване.
7. Макро фотография
Макро фотографията разкрива един изключително красив свят, който ни заобикаля. Снимането на много малки обекти, които да изглеждат много по-големи от реалния си размер е възможно само с правилното фотографско оборудване. За любителите на такива снимки е оптимистичен факта, че дори за смартфоните са налични макро обективчета, които се закачат за телефона и се получават много добри резултати.
Въпреки, че тези фотографии са много красиви и необикновени, този жанр не е подходящ за хора които си търсят регулярна работа и профит от фотографска дейност. По-скоро, това е страхотен жанр за любители и артисти.
8. Събитийна фотография
Този жанр е много популярен и включва снимането на най-различни събития, започвайки от концерти и големи спектакли до частни партита за рождени дни, сватби, кръщенета и др. Тука възможностите за използване на фотографски техники са неограничени с цел да се заснемат най-страхотни кадри от важните моменти на хората (клиентите). Артистичността на фотографа е водещ фактор за изработването на добро порт фолио. Той трябва да има усет по-скоро как да разказва история със снимките, отколкото само да „покрие“ мероприятието със снимков материал. Затова от голямо значение е практиката, но нужен е и талант в комуникацията с хората и навлизане в спецификата на всяко отделно събитие. Разбира се, от голяма помощ ще е качествено фотографско оборудване, включително различни видове обективи.
9. Модна фотография
Модната фотография за много хора е синоним за професионална фотография. Благодарение на нуждите на рекламата и маркетинга, това е един от добре платените видове фотография. Също може да осигури и постоянна заетост на фотографа на трудов договор към списание или уеб сайт. Както е ясно, тук типично е снимането на супер модели и известни личности от висшата мода на дрехи, обувки и аксесоари. Всъщност, този вид фотография е свързан със снимане на тела и поради този факт може да се счита за сходен с портретната фотография. Също така от части е и събитийна фотография, когато става въпрос за заснемане на модни ревюта. В зависимост от стила на дрехите и изискванията на клиента, този вид фотография може да се практикува както в професионално оборудвано студио, така и на модни писти или на най-различни открити пространства. Тук фотографа, освен добра техническа подготовка и опит трябва да умее добре да комуникира с хората от организацията, а и с моделите по време на снимките.
10. Фотография на новородени
Фотографията на новородени в основата си е същата с портретната фотография. Тя е отделена като отделен жанр поради уникалните предизвикателства, пред които е поставен фотографа при практикуването й. Освен, че новородените са много нежни и чувствителни, трябва да се вземе предвид и тяхната чувствителност към светлината. Затова от голямо значение е фотографа да умее да използва фотоапарата така, че да измъкне най-доброто с наличното осветление, без да използва светкавица. Също така този вид снимки изисква специфична студийна среда и осигуряване на подходящи условия за комфорт на модела като температура на помещението и високо ниво на хигиена.
11. Улична фотография
Този жанр е подходящ за хората, които обичат да носят фотоапарата винаги със себе си и да изследват артистичната си свобода. При уличната фотография се снимат различни моменти и човешки състояния от урбаната среда. Най-добрата новина е, че може да се използват най-различни видове фотоапарати и оборудване. В кадрите, обикновено се включват: улични продавачи, хора, деца, трафик, графити и др. Тези снимки намират място в списания, блогове, вестници. Като цяло, този вид фотография не гарантира постоянна ангажираност и добри и регулярни парични постъпления. По-скоро може да се печели ако се работи на зададен проект.
12. Журналистическа фотография
Tози вид фотография, за разлика от уличната, е заснемането на специфични сцени и истории от новините. Използват се елементи от уличната фотография за да се заснемат кадри, които изразяват най-точно момента. Поради факта, че снимките са с цел публикуване в вестници и други печатни издания, този вид фотография може да е много добре платен. Тука най-важно е, не заснемането на перфектния кадър, а кадъра който най-добре описва динамиката на случващото се.
13. Документална фотография
Ако сте чували за военните фотографи, трябва да знаете, че тези храбри хора принадлежат към жанра документална фотография. Тука също може да се включат и може, които покриват социални и политически ситуации и моменти, много от които в последствие имат историческа стойност. Както журналистическата фотография, те заснемат чистата и реална емоция в значителни моменти за обществото.
14. Stock Фотография
Популярността на този вид фотография нараства в последно време. Това е жанра на новата генерация фотографи, които продават снимки за различни нужди чрез интернет. Може да не е най-популярния жанр, но със сигурност може да бъде един от много добре платените. Дава възможност да работиш за себе си, на свободна практика, да съчетаваш с друга работа и това да ти бъде като хоби. Освен това може да продаваш една снимка многократно, което да увеличи приходите ти.
15. Фотография на специфични явления
Ясно е, че този вид фотография се осъществява на открито. Най-често снимките са на различни екстремни времеви условия като урагани, снежни, гръмотевични, пясъчни бури и др. Много фотографи по света ходят на животозастрашаващи места и моменти, само да хванат перфектен кадър. Тук наистина става въпрос за улавяне на момента! Този вид фотография е доста екстремен и въпреки, че една такава снимка може добре да се изплати, трябва човек да се замисли дали си струва да рискува живота си за това. Ясно е, че този жанр е подходящ за хора с нужда от по-вече адреналин.
16. Архитектурна фотография
Снимките на екстериор и интериор на сгради или други структури могат да бъдат от голяма полза за дизайнери, архитекти, компании за производство на мебели, потенциални инвеститори и др. Понякога този вид фотография може да се приобщи към фотографията на недвижими имоти, която също включва снимане на сгради, къщи и апартаменти и техния интериор. Принципно няма нищо лошо в това, понеже и двата вида използват същата техника и изискват същите умения. За получаване на добри архитектурни снимки трябва инвестиция в специален обектив със смяна на наклона, високо качествен триножник и панорамна глава.
17. Фотография с дълга експозиция
Фотографията с дълга експозиция представлява правене на снимка при която се използват техническите възможности на апарата да се държи обектива отворен за по-дълъг период от време. Това прави възможно заснемането на сюрреалистични снимки, на заобикалящия свят, които не могат да се видят с просто око. Този жанр съчетава нощна фотография и сюрреалистична и може да се получат невероятни светлинни ефекти от реално едно обикновено черно нощно небе. През деня с помощта на ND филтър може да се заснемат части от природата като гладки езера и течащи реки и да се получи много хубав ефект. За този вид фотография е нужно оборудване на по-професионално ниво.
Във обучението по фотография на Дизайнерската академия към Нет Ит имате възможност да се запознаете от близо с фотографията, като професия. При нас ще получите нужните теоретични и практически знания за фотографската техника, осветление, композиция на снимката и др. и ще разгледате подробно теоретично и практически отделните жанрове на фотографията. Ще снимате и ще се забавлявате. Ще вникнете в тяхната красота и ще разкриете креативността и таланта си с набор от прекрасни снимки. Подайте ръка на вълнуващо бъдеще и се запишете на курс по фотография при нас.
Можете да разгледате програмата и да видите възможните дати за начало на обучението тук: http://designacademy.bg/index.php?q=ph или се обадете на националния телефон: 0700 16 004.