
Преквалификация – изборът на хора между 26 и 56 години
Учебен център Нет Ит проведе проучване сред 1010 българи, какви са причините да желаят да се преквалифицират от сегашната си професия към нова.
Голям процент от попълнилите анкетата са жени (87.3%), на възраст между 26 и 56 години.
66.8% от анкетираните са лица със завършено висше образование а 31.9% са с основно.
Интересни са причините, които посочват повечето от анкетираните. Най-голям процент от хората, търсещи възможност за преквалификация, посочват като основна причина желанието им да усвоят умения с цел да работят сами за себе си, като специалисти на свободна практика. Тази причина са посочили 41.9% от анкетираните. На второ място – 17.3%, посочват като мотив за преквалификация нископлатената им досегашна работа. 12.7% от анкетираните желаят да променят своята професия, тъй като сегашната не им доставя удоволствие. 11.1% посочват като причина да потърсят промяна на професията си стреса на работното място. 10.4% от попълнилите анкетата потребители, твърдят, че не виждат бъдеще в сегашната им професия и за това желаят да се преориентират.
Друга важна част от проучването на Центъра за професионално обучение към Нет Ит е професията, към която са се насочили желаещите да се преквалифицират. Учудващо е, че едва на трето място с 13.9% е професията Програмист. Преди тази професия са Графичен и Уеб дизайнер с 23.6% и Интериорен дизайнер с 20.5%
Желаещите да се преквалифицират в счетоводители, са почти колкото и програмистите – 12.4%. След тях с 10.6% се нарежда професията Фотограф като избор на попълнилите анкетата. Моден дизайнер желаят да бъдат 4% от анкетираните.
Внимание трябва да се обърне на основната причина, хората да търсят преквалификация, а именно търсенето на възможност човек да работи за себе си на свободна практика. Това ясно показва, че образователната система има нужда да се адаптира към това ново желание на хората. Вече не е важно само да си добър специалист, но трябва да имаш и умения да започнеш самостоятелна дейност.
Като водещ учебен център, даващ възможност на над 1000 души годишно да преминат през професионална преквалификация, директорът на Нет Ит – Илиян Петров взе решение, всеки записан курсист в учебната институция да има безплатен достъп до обучение, което да му помогне да започне дейност като специалист на свободна практика. Тази практика се въвежда за първи път от учебна структура в страната. Чрез нея, учебен център Нет Ит и академиите към него целят да подготвят обучаващите се курсисти за специфичната дейност като Фрийленсъри. Така след преминатото обучение в центъра, завършилите специалисти ще имат избор дали да потърсят работа по новата специалност в престижна компания или да опитат да започнат дейност на свободна практика.
Такова пилотно обучение вече беше проведено в началото на лятото с цел да се обособи структурата му и да се наблюдава ефекта от него. Интересът към този курс беше значителен, както и ползите за участниците, което доведе до решението то да бъде предоставено безплатно за всички курсисти на центъра.